Počet infikovaných webových stránek raketově vzrostl

8. 12. 2010. (redaktor: Ondřej Jánoška, zdroj: AutoCont)
Počty webových stránek v Česku, které mohou poškodit data v počítačích uživatelů, od roku 2009 prudce stoupají. Vyplývá to ze statistik počítačové společnosti AutoCont, která tak potvrdila data i z dalších států Evropské unie a Spojených států amerických.

V letošním roce došlo k 111procentnímu nárůstu škodlivých webů oproti minulému roku. Každý pátý odkaz ve vyhledávačích odkazující na zábavu tak vede k infikovaným stránkám. Tuto skutečnost potvrzuje také zpráva společnosti Websense, která řeší bezpečnost přístupu na internet.

„Počítačové hrozby jsou rok od roku důmyslnější a už zdaleka neplatí, že se šíří pouze sdílením dat nebo přes email. Velká část hrozeb, které napadají uživatelská data, se šíří přes webové stránky a nechránění uživatelé se tak dříve nebo později vždy infikují,“ vysvětluje bezpečnostní expert na IT ze společnosti AutoCont Milan Chromý.

Stránky s nevhodným obsahem nejsou vždy nejnebezpečnější

Nebezpečí číhá na stránkách, kde by to uživatelé čekali nejméně. Škodlivý obsah se ve větší míře objevuje i na důvěryhodných stránkách, jakými jsou webové vyhledávače, zpravodajské servery a sociální sítě.
 
„Stránky obsahující porno, hry, rasismus, gambling už dávno nepatří mezi největší hrozby. Právě 79 procent poškozujících kódů, kterými jsou viry nebo spyware, se distribuuje přes legitimní stránky jako on-line zpravodajské deníky, vyhledávače (např. Google), sociální sítě (Facebook, Twitter apod.) a další podobné stránky,“ doplňuje Chromý.