Pět nejčastějších bezpečnostních problémů ve světě Webu 3.0

4. 4. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Web 3.0 staví na pokrocích v oblasti kryptoměn, blockchainu, decentralizovaných aplikací a decentralizovaného ukládání souborů. Ústředním prvkem tohoto přechodu je trojrozměrný virtuální prostor označovaný jako metaverzum, který je další vývojovou fází sociálních médií i internetu. I metaverza však mají řadu úskalí.

Metaverzum však s sebou přináší celou řadu zcela nových výzev a bezpečnostních rizik a také nové přístupy ke starým strategiím.

„Nedávný výzkum týmu Cisco Talos ukázal, že prostředí metaverza je pro kyberzločince připravené. Ať se jedná o převedení starých hrozeb do nového prostoru metaverza, využití časem prověřených technik sociálního inženýrství a phishingu z minulosti nebo o nové technické útoky, které mají za cíl vydělat peníze novými způsoby – kyberzločincům se otevírá nový prostor,“ řekl Fady Younes, ředitel kybernetické bezpečnosti společnosti Cisco pro Blízký východ a Afriku.

Domény ENS

Rostoucí obliba digitálních měn vede k širšímu využití domén služby Ethereum Name Service (ENS). Domény ENS jsou snadno zapamatovatelné názvy, které slouží k nalezení adresy související kryptoměnové peněženky. Populární názvy domén začaly být chráněny obchodní známkou a dále prodávány třetími stranami. Nic proto nebrání vlastníkovi domény ENS, aby název použil k oklamání nic netušících uživatelů, kteří se domnívají, že jednají s legitimním subjektem. Kromě toho tyto domény ENS odkazují na adresy peněženek, takže kdokoli může kdykoli zkoumat obsah peněženky spojené s daným jménem.

Sociální inženýrství

Přizpůsobování novým technologiím s sebou často nese hrozbu sociálního inženýrství a Web 3.0 v tomto ohledu není výjimkou. Naprostá většina bezpečnostních incidentů, které postihují uživatele webu 3.0, je důsledkem útoků sociálního inženýrství, jako je klonování peněženek. Uživatelé by si měli dávat pozor, aby se nenechali oklamat a nesdíleli svou „přístupovou frázi“. V případě ztráty nebo zničení kryptoměnové peněženky ji může uživatel obnovit s veškerým obsahem pomocí „přístupové fráze“, což je v podstatě jeho soukromý klíč sestávající z 12 až 24 slov. Kdokoli, kdo zná přístupovou frázi (soukromý klíč), může kryptoměnovou peněženku naklonovat a používat ji jako vlastní. Mnoho kyberzločinců, kteří se snaží ukrást kryptoměnu nebo NFT (nezaměnitelné tokeny), se proto zaměřuje právě na přístupovou frázi uživatele.

Falešní operátoři zákaznické podpory

Další metodou, kterou útočníci užívají k získání přístupové fráze od uživatelů, je vydávání se za operátora zákaznické podpory, který nabízí řešení veřejně zadaných dotazů uživatelů na Twitteru nebo serveru Discord. Zločinci tyto kanály sledují a kontaktují uživatele s nabídkou „pomoci“ – aby je nakonec přiměli k prozrazení přístupové fráze.

Velryby

Tzv. velryby jsou vysokoprofilové kryptoměnové účty, kde je umístěno velké množství kryptoměn nebo NFT. Podle některých odhadů 40 000 velryb vlastní 80 % hodnoty všech NFT, a proto jsou pro kyberzločince atraktivním cílem. Podvodníci vědí, že mnoho menších investorů sleduje peněženky těchto velryb, a proto se je sociálním inženýrstvím snaží přimět investovat do svých vlastních podvodných projektů. Většina legitimních projektů NFT volně zveřejňuje zdrojový kód své chytré smlouvy. Absence veřejně dostupného kódu projektu by měla být pro potenciální investory varováním.

Škodlivé chytré smlouvy

Zatímco někteří útočníci se zaměřují na zneužívání chyb v legitimních chytrých smlouvách, jiní volí odlišný přístup a píší vlastní malware, který umisťují do blockchainu v podobě škodlivého kódu chytré smlouvy. Škodlivé chytré smlouvy mají všechny standardní funkce chytrých smluv, ale chovají se neočekávaným způsobem.

Štítky: 

Podobné články

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více
Foto: Algotech

Tržby z prodeje bezpečnostních produktů vloni vzrostly o 15,6 %

8. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové tržby za bezpečnostní produkty dosáhly v roce 2023 celkem 106,8 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 15,6 % oproti roku 2022. Růst tržeb byl výrazný – podle IDC zaznamenalo dvouciferný meziroční nárůst všech šest sledovaných kategorií. Růst by měl navíc pokračovat přinejmenším do roku 2028. Čtěte více

Obětí phishingu se v posledním roce stalo až 80 % organizací kritické infrastruktury

15. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Kritická infrastruktura je velmi atraktivní pro útočníky a je tak pod neustálým tlakem kybernetických hrozeb. Hlavním vstupním bodem, který útočníci používají, jsou stále e-maily. Na 1 000 zaměstnanců připadalo 5,7 úspěšných phishingových útoků za rok. I přesto většina organizací nenahlíží na e-maily jako na nebezpečí. Čtěte více