Parallels 17 přinášejí na Mac podporu Windows 11 a další novinky
Současná situace pro Parallels není vůbec jednoduchá, protože Apple s přechodem na ARM čipy M1 série vše zásadně zkomplikoval. Navzdory tomu, že prostřednictvím Parallels Desktop bylo až doposud možné virtualizovat pouze tzv. Insider Previews verze Windows 10 a Windows 11, protože jen ty nabídly přístup k variantám kompatibilním s ARM čipy, tvůrci softwaru jednoznačně slibují, že jakmile bude Windows 11 oficiálně dostupný, půjde jej na Macích prostřednictvím jejich řešení provozovat.
Windows, MacOS i Linux
Na zařízeních s procesory Intel je situace podstatně jednodušší, zde se mohou uživatelé spolehnout na podporu Windows od verze 11 zpět až k Windows XP či 2000, macOS (kde se lze vracet až k verzi OS X Lion z roku 2011) a 12 různých oficiálně podporovaných distribucí Linuxu (uživatelé M1 Maců mají v tuto chvíli k dispozici podporu čtyř různých druhů Linuxu včetně Ubuntu a Fedora).
Vysoký hrubý výpočetní výkon procesorů M1 však naštěstí umožňuje v Parallels bez větších omezení využít i celou řadu funkcí z Windows 10 nebo Windows 11 Insider Preview, protože díky vlastní vestavěné emulaci ve Windows lze bez problémů používat celou řadu 32 i 64bitových programů. M1 čipy si s tím zkrátka poradí velmi dobře.
Co je nového?
Parallels Desktop ve verzi 17 se navíc na procesorech Intel i M1 chlubí výrazným zvýšením výkonu. Na obou těchto platformách prý můžeme oproti předchozí verzi počítat až s o 38 % rychlejším během Windows či Linuxu a až šestinásobným zvýšením výkonu OpenGL grafických operací.
Na armových macích došlo také až k 20 % zvýšení rychlosti diskových operací (při běhu Windows 10 Insider preview) a 28 % zvýšení výkonu při práci s DirectX grafikou.
Kromě zvýšení výkonu však můžeme narazit i na různé další novinky. Např. vylepšení „režim koherence“ umožňuje spouštět jednotlivé Windows aplikace bez nutnosti startovat do Windows rozhraní. Vylepšeno bylo také fungování operací jako je vypínání, aktualizace či přihlašování. Dále vylepšena byla také možnost přenášet obsah, jako jsou texty či obrázky, mezi Windows a Mac aplikacemi. Plynulá spolupráce bude k dispozici také v nové funkci Quick Note v připravovaném macOS Monterey. Vylepšena byla také podpora práce s USB.
Parallels Desktop 17 obsahují také podporu virtuálního TPM (Trusted Platform Module) čipu, který ve Windows 10 a Windows 11 umožní využívat technologie jako BitLocker a Secure Boot.