Organizace vloni čelily v průměru více než 60 000 kybernetických útoků

4. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Z komplexní analýzy dat společnosti Check Point vyplývá, že v roce 2023 čelila každá organizace na světě v průměru 1 158 kybernetickým útokům týdně. Každá 10. organizace na světě se navíc vloni stala terčem ransomwarového útoku, což je o 33 % více než v roce 2022.

Tradiční ransomware představuje i nadále vážné riziko, zejména pro menší a hůře zabezpečené organizace, ale někteří útočníci se začali soustředit pouze na krádeže dat a vydírání. Tato změna taktiky je patrná u dvou velmi významných útočných kampaní na MOVEit a GoAnywhere. Tyto útoky nevyužívaly tradiční ransomware s šifrováním, ale primárně se zaměřovaly na krádeže dat a výkupné mělo zabránit zveřejnění citlivých informací.

„Nejvíce zasaženým sektorem je vzdělávání a výzkum, ačkoli jsme oproti předchozímu období zaznamenali 12% pokles počtu útoků. Naopak maloobchodní a velkoobchodní společnosti čelily 22% nárůstu útoků. Důvodem může být obrovské množství osobních a finančních dat, se kterými tyto společnosti pracují, což z nich činí atraktivní cíle. Kyberzločinci pak mohou informace o platebních kartách, adresy, osobní data, identity a přihlašovací údaje využít k dalším útokům nebo je prodávat na darknetu. Zároveň v oblasti maloobchodu i velkoobchodu pozorujeme poměrně složité dodavatelské řetězce a útok na jednu společnost může spustit lavinu dalších útoků. Znepokojivý je také nadále velmi vysoký počet útoků na zdravotnictví,“ uvedl Peter Kovalčík, regionální ředitel, Security Engineer Eastern Europe z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Rok ransomwarových megaútoků

V roce 2023 došlo k dalšímu vývoji ransomwaru. Viděli jsme nárůst běžného ransomwaru i ničivých megaútoků. Řada zranitelností nultého dne umocnila rozsah výsledných škod a počet zasažených obětí. Stále více hackerských skupin se také hlásí k jednotlivým útokům, byť někdy falešně.

Kyberzločinci často volí novou strategii. Místo zašifrování dat a žádosti o výkupné za jejich zpřístupnění vidíme důraz na krádeže dat a vyhrožování jejich zveřejněním. Jde o strategický obrat, kdy se důraz přesunul od narušování provozu k využívání ukradených dat. Znovu se tak ukazuje, jak se kyberzločinci umí přizpůsobit, aby byli co nejefektivnější.

Terčem ransomwarového útoku se v roce 2023 po celém světě stalo deset procent organizací, což je nejvíce za posledních několik let. Mezi nejvíce zasažená odvětví patří vzdělávání a výzkum, kde ransomwarovému útoku čelilo 22 % organizací. Následuje státní správa a vojenský sektor s 16 % a zdravotnictví s 12 %.

Umělá inteligence pomáhá chránit před kyberútoky

Stále významnější roli v boji s kyberzločinem hrají AI technologie. Jednou z klíčových oblastí, kde umělá inteligence významně pomáhá, je detekce a analýza hrozeb. Kyberbezpečnostní systémy s umělou inteligencí vynikají v identifikaci anomálií a odhalování dříve neviděných vzorců útoků, čímž zmírňují potenciální rizika. 

Data v této zprávě pocházejí z ThreatCloud AI, Big Data Intelligence nástroje společnosti Check Point. ThreatCloud AI každý den sbírá a analyzuje informace ze 150 000 sítí a milionů koncových zařízení a také z výzkumného týmu Check Point Research a desítek externích zdrojů. ThreatCloud AI tak umožňuje okamžitě reagovat na nové hrozby a v reálném čase chránit uživatele po celém světě i před těmi nejsofistikovanějšími útoky.

Štítky: 

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více