Ochrana dat není pro české podniky prioritou

8. 12. 2013. (redaktor: František Doupal, zdroj: Safetica Technologies)
Firewally a anti-malware řešení, to jsou tradiční metody zabezpečení, na které sázejí české společnosti. Tyto metody ochrany pro ně představují standard a vytvářejí dojem kvalitní a všeobjímající ochrany. Potřebné bezpečnostní prostředky a technologie však chybí, pokud dojde na práci s citlivými daty nebo na úniky informací.

České organizace se podle výsledků průzkumu společnosti Safetica Technologies relativně dobře chrání před hrozbou vnějších útoků. Všichni respondenti provozují v podniku firewall (100 %) a více než devět desetin z nich i řešení z kategorie anti-malware (93,2 %). Velmi rozšířená je rovněž technika šifrování. Ta představuje jednoduché preventivní opatření proti vnějším i vnitřním snahám o zcizení informací. Datové přenosy šifruje sedm z deseti organizací v České republice.

Podstatně nižší rozšíření mají bezpečnostní technologie, které se více orientují na „vnitřního nepřítele“. Řešení kategorie SIEM (Security Information and Event Management) využívá pouze 5,3 % dotázaných organizací v České republice. „Sledování a analýzy logů v interním prostředí podniku se neomezují pouze na bezpečnostní aspekty provozu. S jejich pomocí lze odhalit i běžné technické chyby, problematické nastavení rolí a oprávnění nebo neefektivitu využití některých prvků,“ dodal Jakub Mahdal, ředitel společnosti Safetica Technologies. Význam řešení SIEM  vzrůstá s velikostí organizace a s heterogenitou jejího interního prostředí. „Analýzou logů můžeme odhalit i rafinované vnější kybernetické útoky, které standardním ochranným prvkům unikly, případně odhalit nestandardní chování interních uživatelů,“ doplnil.

DLP nemáme, citlivá data sledujeme

Relativně málo rozšířena jsou i řešení pro prevenci ztráty dat neboli DLP (data loss prevention). Ve zkoumaném vzorku 276 českých podniků je využívá 12,6 %.  V této souvislosti je zarážející, že pravidly pro práci s citlivými údaji disponují dvě třetiny dotázaných subjektů. Ve valné většině tedy tyto organizace spoléhají na technicky nekontrolovatelná ustanovení a morálku zaměstnanců.

Ještě více zarážející ovšem je stanovisko dvou pětin českých organizací, jež uvedly, že monitorují činnosti spojené s citlivými údaji a přístupy. „Pokud desetina respondentů provozuje příslušná řešení pro oblast DLP, nabízí se otázka, čím, jakými nástroji další tři desetiny dotázaných práci s citlivými daty kontrolují,“ okomentoval rozpor Jakub Mahdal, a dodal: „Domníváme se, že české organizace dosud ve většině případů nečelily vážnějším problémům s bezpečností svých dat. To v nich vyvolává klamný dojem, že jsou dobře zabezpečené. Tyto otevřené dveře ale nezůstanou dlouhodobě bez následků." 

Čekání na lekci

Na bezpečnostní politice českých organizací se mnoho nezmění ani v příštím roce. Nejspíše pod tlakem aktuálních trendů hodlá 20 % z nich pořídit řešení MDM (Mobile Device Management). Jeho implementací však dokáží vyřešit jen část bezpečnostních úskalí podnikové komunikace. Desetina respondentů má v plánu pořídit řešení DLP, tím by jeho penetrace na českém trhu vzrostla na téměř 23 %. „Míra ochrany citlivých dat v tuzemských organizacích naznačuje, že si těchto informací příliš nevážíme. Vážit si jich však budou konkurenti, hackeři a jejich úniky dozajista zaujmou i různé regulační orgány. Ve většině případů české podniky stále věří, že se jim to stát nemůže. Opak je ovšem pravdou,“ řekl Jakub Mahdal.

Štítky: 
Bezpečnost, Safetica Technologies

Podobné články

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více