Obezřetnost firem při ochraně dat klesá
Vyplývá to z průzkumu European Identity and Access Management 2009, který mezi firmami z 23 evropských států včetně České republiky provedla celosvětová síť poradenských společností KPMG a společnost Everett.
Průzkum ve 128 společnostech z různých odvětví ukázal, že bezmála třináct procent firem nezahájilo v uplynulých třech letech ani jeden projekt, jehož cílem by bylo kontrolovat přístup k firemním datům (identity access management, IAM). V předchozích letech se těmto projektům věnovala většina společností. V ekonomické krizi ale řada firem obrátila veškerou svou pozornost na jiné oblasti a v ochraně dat polevují, čímž se více vystavují riziku podvodného jednání. Skutečnost, že výdaje nejen na IAM, ale obecně na zajištění bezpečnosti informací se často omezují jako jedny z prvních, se již začíná negativně projevovat, a to i u českých firem.
Zvyšuje se zranitelnost firem
Jen zhruba třetina respondentů v uplynulých třech letech zahájila více než tři projekty IAM a pouze šest procent dotázaných jich zahájilo více než deset. Většina firem méně pečlivě sleduje přístupová práva uživatelů, méně důkladně ověřuje jejich identitu a méně pravidelně zkoumá, k jakým datům a v jakém rozsahu mají zaměstnanci přístup.
Na projekty IAM má zásadní vliv šetření a snižování nákladů způsobené ekonomickou krizí. „Přestože si tři čtvrtiny firem uvědomují, že by měly investice v této důležité oblasti spíše zvýšit, čtvrtina respondentů provedla až padesátiprocentní škrty v rozpočtech,“ upozorňuje Tomáš Kudělka. Dalších třináct procent respondentů snížilo své rozpočty na tyto projekty o více než padesát procent, polovina firem snížila jejich rozsah.
Šetří, ale nesledují náklady
Průzkum odhalil, že téměř polovina firem neví, jak správně měřit, nebo dokonce vůbec neměří své náklady spojené s dodávanými službami IAM. Právě vhodné nastavení projektů IAM je pro mnohé organizace klíčové, především pak při plnění regulatorních nařízení.