Nvidia díky G-Sync řeší trhání, škubání a lagování při hraní her

21. 10. 2013. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Nvidia)
Nvidia vynalezla „lék“ na řešení letitého problému trhání obrazu, stutteringu a lagování. Představila technologii Nvidia G-Sync, která slibuje synchronizaci mezi GPU a displejem.

Výsledkem je konzistentně plynulá snímková frekvence a mnohem ryhlejší odezva, což dosud nebylo při použití stávajících technologiích ovládání displejů možné.

Technologie G-Sync, na které se pracuje již několik let, synchronizuje obnovovací frekvenci monitoru s renderovacím cyklem GPU, takže jednotlivé snímky jsou zobrazovány ve stejném okamžiku, kdy jsou vyrenderovány. Scény se objevují okamžitě. Objekty jsou ostřejší. Samotné hraní je mnohem plynulejší.

Od doby svého vzniku měly monitory svoji pevnou obnovovací frekvenci, typicky šedesátkrát za minutu (60 Hz). Ale díky dynamickým vlastnostem videoher, GPU renderují snímky s proměnnou rychlostí. A jak se GPU snaží synchronizovat s monitorem, dochází k neustálému trhání obrazu. Pokud aktivujeme V-Sync (neboli Vertical-Sync), zamezujeme sice trhání, ale zapříčiníme tím zvýšení odezvy a tzv. stuttering právě z důvodu, že obnovovací frekvence GPU a monitoru jsou různé.

G-Sync eliminuje tento problém. Dokonale synchronizuje monitor a GPU, a to bez ohledu na snímkovou frekvenci, což vede k nekompromisnímu hernímu zážitku na PC.

G-Sync technologie zahrnuje G-Sync modul, který vyvinula společnost Nvidia, a který je integrován do herních monitorů, stejně jako hardware a software vestavěný do některých GPU založených na Kepler architektuře.

Mnozí z čelních světových výrobců monitorů již zakomponovali technologii G-Sync do svých produktových roadmap pro rok 2014. Mezi prvními, kdo plánují uvést technologii na trh jsou Asus, BenQ, Philips a ViewSonic.

Celá škála vedoucích systém builderů a integrátorů plánuje v nadcházejících měsících nabídnout technologii G-Sync. Mezi nimi jsou například společnosti Digital Storm, EVGA, Falcon Northwest, Overlord nebo Scan Computers.

Štítky: 
Nvidia