Nové hrozby na sociálních sítích

9. 6. 2010. (redaktor: Milan Loucký, zdroj: )
Společnost AVG Technologies upozornila na novou hrozbu šířící se na Facebooku - politický hacktivismus, neboli užívání nelegálních či legálně pochybných digitálních nástrojů za účelem dosažení politických cílů.

Během minulého víkendu (5. – 6. června 2010) bylo laboratoří AVG zaznamenáno několik útoků na účty uživatelů Facebooku tureckými hackery v návaznosti na nedávný incident v pásmu Gazy.

AVG Technologies jako první identifikovala útoky, které svou formou nasvědčovaly faktu, že se pravděpodobně jedná o aktivitu dvou jedinců nebo skupin původem z Turecka. Mezi nástroje hacktivismu patří pozměňování webových stránek, přesměrování, krádeže dat, napodobení a zesměšnení webových stránek, virtual sit-ins (kolaps stránek v důsledku přetížení), virtuální sabotáže nebo vytváření klamných aplikací.

„Počet zneužitých účtů je docela malý, doposud kolem padesáti případů, což naznačuje, že se nejedná o automatizovaný útok. Tento počet se však stále, byť zvolna, zvyšuje, “ řekl Roger Thompson, vedoucí výzkumu webových hrozeb společnosti AVG. „Jedná se o historicky první politický hacktivismus, který se objevil na Facebooku.“ Roger Thompson pokračoval: „Vzhledem k tomu, že se pravděpodobně jedná o útoky tureckých hackerů, kteří se již jednou dožadovali světového rekordu, kdy zneužili 37 tisíc stránek v jediný den, neměli bychom podceňovat možnost, že brzy najdou automatizovaný způsob útoku. Měli bychom být velmi ostražití k tomu, na co klikáme. Myslete před tím, než kliknete.“

Hacktivismus na Facebooku je dalším ze zákeřných útoků, které se čím dál častěji objevují na populárních sociálních sítích. AVG respektuje sílu a moc sociálních sítí v profesionální i soukromé sféře a nezastává názor, že by všechny měly být zavrženy. AVG přináší několik rad, jak se nejlépe ochránit:

• Ujistěte se, že surfujete bezpečně. AVG LinkScanner je bezplatný nástroj, který prověří v reálném čase hrozby číhající na webových stránkách a varuje vás ještě před tím, než kliknete na jejich odkazy.

• Pokud vás žádá počítač o instalaci přehrávače videí, mějte se na pozoru. Jděte přímo na oficiální stránky přehrávače videí a stáhněte si aplikaci přímo. Nikdy nestahujte prostřednictvím odkazů.

• Ujistěte se, že máte aktualizovaný bezpečnostní program. Pokud žádný nemáte, můžete si jej stáhnout zdarma od společnosti AVG.