Největší srpnovou hrozbou pro byl Čechy trojský kůň kradoucí hesla

6. 9. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Srpnové statistiky společnosti ESET vede trojan, s jehož pomocí se útočníci pokouší uživatele připravit o jejich hesla. Kvůli vyšší ceně bitcoinu se opět vrací i těžební malware.

Srpnové statistiky kybernetických rizik stejně jako minulý měsíc vede trojský kůň Trojan.Win32/PSW.Fareit. Stojí za bezmála 12 % detekcí a jeho podíl se oproti minulému měsíci zvýšil o téměř 3 %. Fareit se pokouší ukrást hesla ke konkrétním programům. Data následně odesílá útočníkům na vzdálený server. Škodlivý kód Fareit ohrožuje například prohlížeče Chrome, Firefox, Opera, Internet Explorer nebo programy Adobe Suite či přístup k FTP službám. Poté, co data získá, se trojský kůň sám vymaže z infikovaného zařízení.

Na druhém místě se s velkým odstupem (4,71 %) umístil malware Trojan.Win64/CoinMiner.RX, který těží kryptoměny bez vědomí uživatele.

„Ukazuje se ze zvýšená cena kryptoměn láká útočníky. Coinminer se šíří především přes spamové e-mailové kampaně. Zároveň se ale přidává k instalaci populárních programů jako Adobe Flash Player a Google Chrome, které si uživatel stáhne z neoficiálních stránek,“ popsal těžební malware Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky ESETu.

Na třetí příčku se propadl další trojský kůň označovaný jako Trojan.MSIL/Spy.Agent.AES s necelými pěti procenty detekcí. Tento malware se šíří prostřednictvím příloh podvodných e-mailů. Útočníci se snaží škodlivý kód ukrýt v dokumentech, které působí legitimně. Přílohy se tak jmenují například „STATEMENT OF ACCOUNT FILES“ nebo „New Order 4502165216.exe“. Útočníci se pokoušejí získat hesla z prohlížečů Chrome a Mozilla.

„Naše poslední analýza ukazuje, že nejvíce malwaru útočí v zemích třetího světa. Zatímco detekce v Evropě odpovídají nejnovějším trendům a technologiím, které řadu škodlivého kódu dokáží lehce zastavit, tak situace v zemích třetího světa ukazuje spíše na dobu před 10-20 lety, kdy se ve velkém po světě šířily infekce typu Virus a Worm,“ dodal Dvořák.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice za srpen 2019:

  1. Trojan.Win32/PSW.Fareit (11,69%)
  2. Trojan.Win64/CoinMiner.RX (4,71%)
  3. Trojan.MSIL/Spy.Agent.AES (4,68%)
  4. Trojan.MSIL/Spy.Agent.AUS (4,29%)
  5. Backdoor.Win32/Rescoms (3,58%)
  6. Trojan.Win32/KillFiles (3,15%)
  7. Backdoor.Java/Adwind (2,67%)
  8. Trojan.Win32/VB.OSK (1,18%)
  9. Backdoor.MSIL/NanoCore (1,11%)
  10. Trojan.RAR/Agent.CI (1,03%)
Štítky: 

Podobné články

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více
Foto: Algotech

Tržby z prodeje bezpečnostních produktů vloni vzrostly o 15,6 %

8. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové tržby za bezpečnostní produkty dosáhly v roce 2023 celkem 106,8 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 15,6 % oproti roku 2022. Růst tržeb byl výrazný – podle IDC zaznamenalo dvouciferný meziroční nárůst všech šest sledovaných kategorií. Růst by měl navíc pokračovat přinejmenším do roku 2028. Čtěte více