Nejnebezpečnější malware na světě Emotet utrpěl těžký úder

29. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: NÚKIB, Europol a Check Point)
Policejním složkám několika států se podařilo rozkrýt a eliminovat infrastrukturu využívanou kyber zločinci k šíření malwaru Emotet a významným způsobem tak omezit jeho hrozbu. Přidáváme také aktuální komentář společnosti Check Point a video ze zátahu ukrajinské policie.

Emotet je známý především jako první fáze útoku, po které následuje infekce dalším škodlivým kódem (např. Trickbot nebo Ryuk). Trojice Emotet, Trickbot a Ryuk stála v roce 2019 za útoky na Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov a těžební společnost OKD. NÚKIB kybernetické incidenty související s malwarem Emotet registroval po celý rok 2020.

Infrastruktura malwaru Emotet se skládala ze stovek serverů po celém světě a nyní je její provoz sledován policejními složkami a data o nakažených zařízeních budou sdílena s dalšími státy, včetně České republiky. NÚKIB tato data bude analyzovat a v případě pozitivního nálezu bude kontaktovat organizace s kompromitovanými zařízeními.

Na operaci se za koordinace Europolu a Eurojustu podílely policejní složky Nizozemska, Německa, Spojených států, Spojeného království, Francie, Litvy, Kanady a Ukrajiny.

NÚKIB však zároveň upozorňuje, že ačkoli jde o žádoucí vývoj v této kauze správným směrem, stále není opatrnosti nazbyt, protože hrozba zatím není zcela zažehnána, a navíc nadále existují i jiné druhy malwaru.

Doplňujeme také komentář Petera Kovalčíka, Regional Director, Security Engineering EE v kyberbezpečnostní společnosti Check Point:

Emotet byl původně bankovní trojan, ale postupem času se vyvinul v ničivý botnet. Dlouhodobě šlo o nejúspěšnější a nejrozšířenější malware roku 2020. Data ze sítě Check Point ThreatCloud ukazují, že Emotet v průběhu loňského roku ovlivnil 19 % organizací po celém světě. V České republice byl jeho dopad ještě vyšší, například v prosinci měl dopad na více než 21 % českých společností.

Emotet byl známý především kvůli dynamické povaze a unikátním technickým vlastnostem, ale také kvůli velmi sofistikovanému obchodnímu modelu. Velmi efektivně totiž spolupracoval s dalšími kyberzločineckými skupinami, které stojí například za hrozbami Trickbot nebo Ryuk.

Šlo o velmi nebezpečnou kombinaci hrozeb a i v České republice jsme sledovali nepříjemně hodně podobných útoků. Emotet byl vzhledem ke své masivní celosvětové infrastruktuře zodpovědný za prvotní proniknutí do organizací. Následně byly infikované oběti prodané Trickbotu, který pronikl hlouběji do infikovaných sítí a rozdělil oběti v závislosti na odvětví. Nakonec došlo k prodeji ransomwarovým kyberzločincům, kteří stojí například za ransomwarem Ryuk. Takto vypadala infrastruktura, která stála za výrazným nárůstem úspěšných ransomwarových útoků v posledních letech.

Botnet Emotet se snažil nalákat oběti prostřednictvím phishingových e-mailů a jen v roce 2020 odeslal e-maily s více než 150 000 různými předměty a více než 100 000 různými názvy souborů. Phishingové e-maily neustále přizpůsoboval aktuálním událostem a trendům, například koronavirové pandemii, Vánocům nebo Black Friday.

Svého vrcholu dosáhl v období od srpna do října, kdy bylo v těchto phishingových kampaních detekováno každý měsíc v průměru 25 000 různých názvů souborů. V listopadu počet klesl na méně než 500, v prosinci a lednu bylo aktivních přibližně 5 000 názvů souborů za měsíc.

Je potřeba si uvědomit, že Emotet ovlivnil každou pátou organizaci na světě. Aktuální oznámení ukazuje důležitost globálních kybernetických skupin a spolupráce při ochraně veřejnosti před kybernetickými hrozbami.

Video : 
Štítky: 

Podobné články

Vliv bezpečnostních řešení na pojistné události v kyberbezpečnosti

4. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Z průzkumu společnosti Sophos vyplývá, že hodnota pojistného plnění z kybernetického pojištění, které uplatňují organizace využívající služby MDR, je v průměru o 97,5 % nižší než u organizací, které se spoléhají pouze na ochranu koncových bodů. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více