Nejčastějším následkem ztráty dat v českých firmách je několikahodinový výpadek provozu

21. 10. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Podle lokálního průzkumu firmy Acronis již 43 % českých podniků zažilo několikahodinový výpadek obchodního provozu v důsledku ztráty firemních dat. Delší provozní výpadky, hraničící výjimečně až s ohrožením existence podniku, přiznalo pět procent respondentů. Za klíčový prvek prevence ztráty dat považuje 86 % respondentů zálohování.

I když většina ztrát firemních dat je stále způsobena lidským faktorem či selháním zařízení, roste počet případů ztrát v důsledku kybernetických útoků – například již 14 % respondentů uvedlo jako příčinu ztráty dat ransomwarový útok. Klíčovým prvkem ochrany dat v českých organizacích je nadále pravidelné zálohování, ale významně se zvyšuje význam kybernetické bezpečnosti a ochrany samotných záloh, které bývají stále častějším cílem kybernetických útočníků.

Nejzajímavější zjištění průzkumu:

  • V případě ztráty dat se čeští IT administrátoři nejčastěji setkávají s jejich náhodným smazáním (85 %), selháním zařízení (61 %) a zašifrováním ransomwarem (14 %).
  • 43 % respondentů uvedlo, že typickým důsledkem ztráty dat bývá krátkodobý výpadek obchodního provozu v řádu hodin, 29 % uvedlo výpadek IT bez následků na provoz firmy a 23 % nepostihl žádný výpadek díky existenci systému okamžité obnovy dat. Pouze 4 % dotázaných zmínila dlouhodobý výpadek v řádu dní a 1 % výpadek ohrožující samotnou existenci firmy.
  • Klíčovým prvkem prevence ztráty dat je zálohování (86 % dotázaných), kybernetická bezpečnost (68 %), ochrana záloh (51 %) a testování obnovy (46 %).
  • Pouze 26 % firem dnes využívá výhradně on-premise řešení kybernetické ochrany, zbytek již využívá hybridní a cloudová řešení.

„Podle našich zkušeností z poslední doby můžeme potvrdit, že roste počet případů, kdy zákazníci a partneři čelí útokům vedoucím až k výpadkům obchodního provozu,“ řekl Aleš Hok, obchodní ředitel společnosti Zebra systems.„Tyto útoky jsou obvykle vedeny rovnou na zálohy, protože pro útočníky představují hlavní překážku úspěšného vydírání. Proto doporučujeme, aby podniky a organizace využívaly ucelená řešení ochrany dat a kybernetické bezpečnosti, která jsou schopná vedle tradičního zálohování zajistit bezpečí celé infrastruktury, včetně ochrany kritických záloh.“

Průzkum byl proveden v říjnu 2022 mezi účastníky konference Zebra Cyber Roadshow.

Podobné články

TD SYNNEX získává distribuční kontrakt na storage pro Veeam Object First

12. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: TD SYNNEX)
Společnost TD SYNNEX dále rozšiřuje spektrum řešení pro ukládání a zálohování dat. Díky nově uzavřené distribuční smlouvě se společností Object First nabízí partnerům on premise storage Ootbi (Out-of-the-box immutability), která je úzce integrována se zálohovací platformou Veeam a umožňuje rychlou a neměnnou obnovu dat. Čtěte více

Synology ActiveProtect přináší centralizovanou ochranu podnikových dat

7. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Synology)
Společnost Synology představila specializovanou řadu zařízení ActiveProtect pro ochranu dat, která kombinuje centralizovanou správu s vysoce škálovatelnou architekturou, a představuje tak uživatelsky přívětivé řešení. Čtěte více

Veeam a Sophos budou spolupracovat na zvýšení bezpečnosti zálohování kritických podnikových dat

26. 10. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Veeam Software)
Integrace technologií Veeam a Sophos umožňuje důsledně detekovat kybernetické bezpečnostní hrozby, jako je ransomware, určit vhodnou reakci a rychle obnovit zasažená data díky výměně kritických informací. Čtěte více

Veeam představil zálohování formou služby pro Microsoft 365 a Microsoft Azure

10. 10. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Veeam Software)
Služba Cirrus by Veeam pro zákazníky služeb Microsoft 365 a Microsoft Azure přináší jednoduchou, flexibilní, spolehlivou možnost BaaS (zálohování formou služby). Řešení umožňuje firmám zjednodušit správu a řízení zálohovacích operací s veškerou odolností technologie Veeam. Čtěte více