Nejčastějším cílem kyberzločinců byly v roce 2016 finanční instituce

12. 5. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: IBM)
Z průzkumu bezpečnostní divize společnosti IBM vyplývá, že v roce 2016 sektor finančních služeb zaznamenal v porovnání s ostatními odvětvími nejvyšší počet kybernetických útoků. Na finanční instituce cílilo o 65 % více útoků než na průměrně velké organizace z ostatních průmyslových odvětví.

V důsledku toho v roce 2016 prudce narostl počet uniklých záznamů finančních služeb – nárůst o 937 % na více než 200 milionů. Navzdory tomu, že finanční odvětví v loňském roce čelilo nejvyššímu počtu útoků, skončilo v porovnání s ostatními až na třetím místě v počtu uniklých dat.

Vidina finančních zisků spojených s firemními a zákaznickými daty, se kterými operují instituce ve finančnictví, přilákala v roce 2016 rekordní pozornost kyberzločinců. Finanční instituce se musely v porovnání s rokem 2015 vypořádat s 29% nárůstem počtu útoků. Kyberzločincům se v roce 2016 podařilo odcizit mnohem více záznamů navzdory tomu, že množství odhalených incidentů, sledovaných službou IBM X-Force, zůstalo meziročně na stejné úrovni.

Největší hrozbou finančních institucí jsou samotní zaměstnanci

Průzkum se také zaměřil na způsoby, jakými byly finanční služby v roce 2016 napadeny. Zjistil, že sektor byl častěji napaden prostřednictvím lidí uvnitř organizace (58 %) nežli lidmi zvenčí (42 %). Tento fakt poukazuje na to, že velká část úniků byla způsobena zákeřnou aktivitou.

Taková aktivita může být zapříčiněna neúmyslným jednáním (53 %), kdy zaměstnanec prostřednictvím podvodného e-mailu stáhne dokument obsahující malware. Ten poté útočníkům poskytne přístup k důležitým informacím. K velké části těchto útoků dochází bez vědomí uživatele.

Finanční malware na vzestupu

Výzkumný tým IBM X-Force zjistil, že v roce 2016 došlo k výraznému nárůstu finanční kyberkriminality. Kyberzločinci se za použití malwaru, jako je např. Dridex, Neverquest, GozNym a TrickBot, zaměřili na firemní bankovní účty a služby. Analytici IBM X-Force dále zjistili, že se kyberzločinci v důsledku účinnějšího zabezpečení velkých finančních institucí zaměřili na nové objekty. Za použití malwarové kampaně TrickBot cílí na méně známé značky v odvětví, např. na soukromé banky, správy majetků nebo účty s vysokým objemem peněz.

Více informací o útocích na finanční sektor v roce 2016 se dozvíte v reportu zde nebo na stránce společnosti IBM.

Štítky: 

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více