Narůstající složitost firemních sítí často snižuje produktivitu a konkurenceschopnost

30. 9. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Zvětšování a zesložiťování firemních počítačových sítí často vede ke snižování produktivity a konkurenceschopnosti podniků. Nárůst počtu zařízení a aplikací v sítích zvyšuje nároky na propustnost a zabezpečení a pokud organizace své sítě nezdokonalují, hrozí jim selhání s provozními a finančními ztrátami.

Studie firmy Forrester ukazuje, že většina společností utrácí kolem 70 % svého IT rozpočtu na údržbu a provoz stávajících systémů, zatímco jen 30 % se investuje do nových projektů.

Každou sekundu se k internetu nově připojuje přes 120 zařízení, samotných IoT zařízení bude na internetu do roku 2020 přes 20 miliard. Důsledkem tohoto růstu je zvětšující se počet prvků, které v takové komplexní síti mohou selhat. Mezi hlavní síťové problémy, které mohou mít zásadní dopad na organizaci, patří zejména:

  • Slabé zabezpečení – jednou z nejběžnějších příčin síťových problémů je bezpečnost, nebo spíše nedostatek zabezpečení. Podle Ponemon Institute jsou dvě třetiny všech narušení sítí způsobeny bezpečnostními mezerami, lidskými chybami a nedbalostí.
  • Změny konfigurace – během přidávání nebo odebírání zařízení ze sítě, doplňování nových funkcí, migrace systémů, nebo provádění podstatných úprav ve stávajících aplikacích dochází ke změnám sítě a její konfigurace, což může vést ke snížení její výkonnosti a integrity.
  • Manuální správa – manuální správa a zásahy, neefektivní síťové postupy a procesy, a neúplný přehled o provozu a výkonu sítě mohou snižovat míru inovací a konkurenceschopnost. Studie od Veriflow ukazuje, že na manuálně prováděné procesy spoléhá 69 % organizací.
  • Absence prioritizování klíčových aplikací – služby jako Netflix či YouTube mohou spotřebovat podstatnou část přenosové kapacity organizace. Kritické aplikace pak zpomalují své spouštění nebo zcela zamrznou. Výsledek: ztráta dat, ztráta produktivity, frustrovaní uživatelé.

„IT administrátoři a informační manažeři dnes stojí před úkolem, jak vyhovět náročnějším požadavkům business uživatelů na výkonnost IT, a přitom zachovat integritu svých stále komplexnějších sítí,“ řekl Zdeněk Bínek z distribuční společnosti Zebra systems. „Aktuální problémy svých firemních sítí dnes mohou identifikovat a vyřešit s pomocí nástrojů pro průběžné vyhodnocování provozu, automatizované skenování a prioritizaci důležitých podnikových aplikací.“

Štítky: 
Sítě, GFI Software, Zebra systems

Podobné články

Prodej podnikových sítí WLAN mezikvartálně rostl

17. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový trh s podnikovými bezdrátovými lokálními sítěmi (WLAN) mezi druhým a třetím čtvrtletím roku 2024 podle průzkumu společnosti IDC vzrostl o 5,8 % a dosáhl hodnoty 2,5 miliardy dolarů. Čtěte více

Zyxel rozšířil své portfolio přístupových bodů s Wi-Fi 7

18. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zyxel Networks)
Čtyři novinky mezi Wi-Fi 7 přístupovými body značky Zyxel v sobě spojují snadné nasazení, cenovou dostupnost pro malé a střední podniky a možnost přizpůsobení výkonu pro větší a složitější síťová prostředí. Čtěte více

Co přinesl veletrh ISE 2025?

13. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Integrated Systems Europe (ISE) je přední světový veletrh zaměřený na profesionální audiovizuální techniku a systémovou integraci. Každoročně se zde představují nejnovější technologie a řešení v oblastech, jako jsou digital signage, audio-video, domácí automatizace, osvětlovací technika, multimédia a produkce, síťové technologie a další. Čtěte více

TP-Link uvedl router Archer BE900 s Wi-Fi 7 pro nejnáročnější uživatele

10. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: TP-Link)
Společnost TP-Link představila nový čtyřpásmový Wi-Fi 7 router Archer BE900, který nastavuje nové standardy v oblasti domácích sítí. Novinka přichází s technologií Wi-Fi 7, rychlým kabelovým připojením, atraktivním designem nebo LED panelem a dotykovou obrazovkou pro obsluhu vybraných funkcí. Čtěte více