Náklady spojené s ransomwarovým útokem jsou 7× vyšší než samotné výkupné
V roce 2021 se zároveň výrazně snížila doba trvání ransomwarového útoku, a to z 15 dnů na 9. Celosvětově je ransomwarem týdně zasažena každá 53. organizace, což je meziroční nárůst o 24 %. Z výzkumu také vyplývá, že ransomwarové skupiny mají jasná pravidla pro úspěšné vyjednávání s oběťmi.
Check Point v průzkumu analyzoval databázi kybernetických incidentů Kovrr, která obsahuje mimo jiné informace o finančním dopadu útoků. Druhým zdrojem byla data o aktivitách ransomwarové skupiny Conti. Podařilo se tak získat ucelený obrázek o ransomwarových útocích z pohledu obětí i útočníků.
Z reportu vyplývá:
- Zaplacení výkupného je pro oběť ransomwarového útoku jen malou součástí nákladů. Check Point odhaduje, že celkové náklady jsou 7× vyšší než částka, kterou organizace kyberzločincům zaplatí. Je totiž potřeba započítat náklady spojené s reakcí a obnovou, právní poplatky nebo náklady na monitoring.
- Požadovaná částka výkupného závisí na příjmech oběti a pohybuje se v rozmezí od 0,7 % do 5 % ročního příjmu. Čím vyšší je roční příjem, tím nižší procento bude požadováno, aby výkupné nebylo neúměrně vysoké. Skupina Conti požadovala od svých obětí výkupné v hodně od jednotek po desítky milionů dolarů.
- Délka ransomwarového útoku se v roce 2021 výrazně zkrátila, a to z 15 dnů na 9.
Ransomwarové skupiny mají jasná pravidla pro úspěšné vyjednávání s oběťmi a přizpůsobují tomu svou taktiku:
- Základem je přesný odhad finanční situace oběti
- Zhodnocení kvality ukradených dat a tedy určení vyjednávací pozice
- Roli hraje pověst ransomwarové skupiny
- Taktiku ovlivňuje také fakt, zda má organizace nějaké kybernetického pojištění
- Roli hraje i přístup a zájmy vyjednávacího týmu oběti
„Většina výzkumů se zaměřuje na výkupné, ale jak se ukázalo, nejedná se zdaleka o konečné číslo. Kyberzločinci i oběti musí zvažovat mnoho dalších finančních aspektů. Kyberzločinci jsou při vyjednávání a definování výkupného velmi systematičtí. Nic není náhodné, vše je naplánováno dle jasně daných faktorů. Organizace, pokud nechtějí platit astronomické sumy, musí vybudovat robustní kybernetickou obranu a zejména dobře definovat plán reakce na ransomwarové útoky,“ uvedl Pavel Krejčí, Security Engineer z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.