Na provozu moderních počítačů lze ušetřit tisíce korun ročně
Třetí nejvýznamnější výdajovou položkou ve většině firem jsou po přímých nákladech souvisejících s výrobní činností a mzdách náklady na energie. „Vedle serverů se na tom v řadě firem významně podílejí také starší stolní počítače. Spotřeba elektrické energie pět let starého stolního počítače činí ročně přibližně 1500 Kč, ale může dosáhnout až 4 000 Kč, obzvláště pokud přes noc uživatelé z pohodlnosti či kvůli softwarovým aktualizacím nejsou zvyklí počítače vypínat anebo vypínají jen monitor,“ řekl Petr Ulvr, manažer pro firemní zákazníky společnosti Intel.
Analýza vychází z měření spotřeby elektrické energie, které realizoval odborný server Notebook.cz pro společnost Intel. Stolní počítače stále podle posledních dostupných údajů nad přenosnými ve firmách převažují: podle informací Českého statistického úřadu z roku 2013 ve firmách s deseti a více zaměstnanci používalo počítač 44,3 % zaměstnanců, z toho 36,9 % byly PC s přístupem k internetu, 13,5 % bylo přenosných zařízení. Domácnosti jsou o něco progresivnější: v roce 2014 poprvé počet domácností vlastnících přenosný počítač (52 %) překročil počet domácností se stolním počítačem (45 %). Z měření ČSÚ vyplývá, že počet stolních počítačů v domácnostech klesá jen minimálně, za pět let klesl o procento.
Provoz stolních počítačů je významně dražší než u stejně starých spotřebičů
Už u pět let starého stolního počítače se vyplatí omezovat jeho provoz jen na nezbytné činnosti. To je možné dělat do určité míry v domácnostech, ale ve firmách je obdobná regulace obtížně představitelná. Stolní počítač s rokem výroby 2008 je přístroj, který má největší dopad na energetickou bilanci, jejich provoz je dražší než například provoz ledniček, mrazáků či plazmových televizorů. V celé řadě firem i domácností jsou ovšem běžně v provozu mnohem vysloužilejší modely počítačů, jejichž spotřeba je často ještě vyšší. Svůj podíl viny na tom mají i externí grafické karty staršího data výroby, které jsou velmi energeticky náročné a zbytečně spotřebovávají energii i při běžných činnostech, na které dnes zcela stačí grafika přímo v procesoru.
Stolní počítač, který je zapnutý i přes noc, firmu denně připraví zhruba o 11,5 Kč. A to i v případě, že je v nečinnosti. "Když u starší počítačové sestavy vypneme v době nečinnosti monitor, spotřeba samotného počítače zůstane stejná. Nároky na energii nejvíce ovlivňuje procesor a jeho parametry, případně externí grafická karta. Každá hodina zbytečně zapnutého staršího počítače stojí až 50 haléřů, při zátěži jako je například přehrávání videa z webu to může být téměř 1 Kč," potvrdil Viktor Péder z odborného serveru Notebook.cz.
Firmy začínají v souladu se „zelenými trendy“ v IT kvůli spotřebě a efektivitě vzdálené správy využívat úsporné technologie, které umožňují provést celou řadu servisních zásahů i při vypnutém počítači. „Pravidelně a spolehlivě aktualizovat software firemních počítačů je možné s využitím technologií vzdálené správy i v době, kdy jsou vypnuté, například během noci. Koncoví uživatelé pak neztrácejí čas s upgrady a firma nezaplatí ani o korunu více za spotřebu firemního hardwaru, než je nezbytně nutné pro jeho aktualizaci,“ popsal možnosti úsporných technologií Intel vPro Petr Ulvr. Firmy, které s podobnými úspornými technologiemi „dávají počítače na noc spát“, běžně ušetří až 30 % z účtu na provoz počítačů.
Nejšetrnější jsou zařízení „dva v jednom“, mají spotřebu nižší než úsporná žárovka
U firmy s dvaceti pěti staršími stolními počítači, ve které se přes noc či o víkendech z pohodlnosti nebo kvůli aktualizacím softwaru nevypínají počítače, může roční vyúčtování energie dosáhnout sta tisíc korun. „Pokud by firma vyměnila starší stolní počítače za nová zařízení „dva v jednom“ nejnovější generace s pasivně chlazenými procesory, klesne firemní spotřeba čtyřicetkrát. Za roční provoz konvertibilního zařízení, které je využívané k práci, jeho majitel zaplatí mezi 50 až 100 Kč,“ převedl výsledky měření do bilance konkrétní firmy Petr Ulvr. Za provoz ultrabooku firma zaplatí maximálně 200 Kč ročně, nejrozšířenější kategorie notebooků vykazuje o stupeň horší vlastnosti, ale ani u starších modelů jejich roční spotřeba nepřekročí 400 Kč. Ve srovnání s energeticky náročnými staršími stolními počítači vychází výrazně lépe počítače typu all-in-one, jejich ekologicky šetrnější nástupci, kteří dokáží srazit firemní účty na polovinu.