Na MSP služby přešla již téměř polovina českých IT poskytovatelů
Vedle stoupající poptávky zákazníků po službách IT bezpečnosti je jedním z důvodů přechodu na MSP také velké množství provozovaných IT nástrojů a snaha MSP poskytovatelů zjednodušit a zefektivnit svůj byznys s pomocí ucelených platforem.
Sami IT dodavatelé chápou, že model pořizování IT nástrojů se rychle mění od tradičního prodeje hardwaru a softwaru k poskytování cloudových a MSP služeb. Kromě vzdálené správy a monitoringu stoupá ze strany zákazníků zájem také o cloudové služby IT bezpečnosti a ochrany dat. Například v případě zálohování již 40 % IT poskytovatelů uvedlo, že primárně zálohují data svých zákazníků hybridně, tedy lokálně i do cloudu, což je významně více než v období před pandemií.
Nejzajímavější zjištění z průzkumu, který Acronis provedl, zahrnují:
- 46 % IT poskytovatelů uvedlo, že poskytuje MSP služby a z toho 31 % je plánuje dále rozšířit. Dalších 54 % MSP neposkytuje, ale z toho 12 % plánuje s MSP službami začít.
- Jako perspektivní model dodávky IT považují dodavatelé MSP služby (61 %), cloudové služby (60 %), prodej hardwaru (16 %) a prodej softwaru (15 %).
- IT poskytovatelé zálohují data svých zákazníků lokálně (58 %), hybridně (40 %) a čistě do cloudu (15 %).
- 72 % IT poskytovatelů využívá ke kybernetické ochraně dva až čtyři nástroje a 26 % dokonce více než pět těchto nástrojů.
„Hlavní výzvou dnešních poskytovatelů IT služeb je rostoucí množství provozovaných řešení, které potřebují k eliminaci stále vyššího počtu kybernetických hrozeb,“ řekl Štěpán Bínek, zodpovědný za prodej cloudových řešení Acronis ve společnosti Zebra systems. „Neustálé přepínání mezi těmito platformami vede k chybám a přílišnému pracovnímu nasazení IT administrátorů. Z tohoto důvodu se například platforma Acronis Cyber Protect Cloud snaží integrovat všechny potřebné nástroje na jednom místě, které lze snadno ovládat z jednoho centrálního panelu.“