Na Android útočí většina mobilního malwaru

3. 3. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Podle zprávy FortiGuard Labs společnosti Fortinet cílí více než 96 % veškerého mobilního malwaru na platformu Android. Druhou „nejoblíbenější“ platformou je Symbian, který je cílem téměř 3,5 % mobilního malwaru. Společný podíl malwaru pro platformy iOS, BlackBerry, PalmOS a Windows je pak méně než 1 %.

„Rapidní nárůst malwaru cílícího na platformu Android je největší výzvou pro systémové administrátory, kteří implementovali strategii nakládání s mobilními zařízeními ve svých sítích,“ uvedla Axelle Apvrille, specialistka FortiGuard Labs. „Ve FortiGuard Labs jsme ve sledovaném období detekovali přes 1 800 nových rodin virů, přičemž se drtivá většina z nich zaměřoval na platformu Android. Pokud se na celkový vývoj malwaru pro Android podíváme, nemůžeme se těšit na klid ani v roce 2014. Zaznamenaný růst totiž vůbec nevykazuje známky zpomalení. Právě naopak, křivka nárůstu dokonce spíše akceleruje. S tím, jak si uživatelé pořizují a k internetu připojují čím dál více zařízení Android, rostou příležitosti pro útočníky.“

Deset nejrozšířenějších rodin mobilního malwaru:

  1. Android/NewyearL.B
  2. Android/DrdLight.D
  3. Android/DrdDream
  4. rodina Android/SMSSend
  5. rodina Android/OpFake
  6. Android/Basebridge.A
  7. rodina Android/Agent
  8. Android/AndCom.A
  9. rodina Android/Lotoor
  10. Android/Qdplugin.A

ZeroAccess: (opět) nejplodnější botnet roku

Již na začátku roku upozornili výzkumníci z FortiGuard Labs na botnet ZeroAccess, jehož provozovatelé dokázali velmi systematicky získávat zhruba 100 tisíc infikovaných stanic týdně! Upozornili zároveň, že osoba nebo osoby stojící za ním nejenže investují významné sumy peněz do infikování dalších a dalších strojů, ale zároveň jsou schopni mnohem větší částky vydělávat.

Deset největších botnetů roku:

  1. ZeroAccess (88,65 %)
  2. Andromeda (3,76 %)
  3. Jeefo (3,58 %)
  4. Smoke (2,03 %)
  5. Morto (0,91 %)
  6. Mariposa (0,43 %)
  7. Waledac (0,18 %)
  8. IMDDOS (0,18 %)
  9. Mazben (0,15 %)
  10. Torpig (0,1 %)

Indie je největším světovým rozesílatelem spamu

Antispamové aplikace z dílny Fortinetu detekovaly na celém světě v loňském roce miliardy spamových e-mailů. Zpráva přitom konstatuje, že spammeři neustále inovují své zprávy tak, aby se vyhnuli detekci pomocí antispamových filtrů nebo aby přiměli uživatele číst svá sdělení. Spam se tak loni typicky maskoval jako upozornění na důležitou zprávu, elektronická přáníčka nebo třeba pozvání na svatbu.

Deset největších zemí rozesílajících spam:

  1. Indie (22,66 %)
  2. Čína (18,39 %)
  3. Bělorusko (12,4 %)
  4. Rusko (10,27 %)
  5. USA (10,06 %)
  6. Kazachstán (6,14 %)
  7. Španělsko (5,37 %)
  8. Argentina (5 %)
  9. Ukrajina (4,93 %)
  10. Tchaj-wan (4,78 %)

ZeuS je stále králem světa malwaru

V malwaru pro PC se na prvním místě v roce 2013 umístil ZeuS s více než dvaceti milióny pokusů o infiltraci sítí chráněných společností FortiGate. ZeuS přitom není žádnou novinkou, poprvé se objevil v roce 2007 a od té doby zaujímá pomyslný trůn krále internetových hrozeb. Druhý dech chytil v roce 2011, kdy došlo k úniku jeho zdrojového kódu a následnému vzniku mnoha variant vytvořených méně úspěšnými kyberzločinci, kteří se snažili zbohatnout na nicnetušících obětech. V roce 2013 byl ZeuS používaný k distribuci „vyděračského softwaru“ Cryptolocker, který zašifruje obsah pevného disku a za dešifrování vyžaduje uhrazení částky v řádu několika set dolarů či eur (v Česku je známý jako „policejní virus“).

Deset nejrozšířenějších rodin malwaru:

  1. rodina W32/ZeuS(Zbot)
  2. rodina W32/Tepfer
  3. JS/FBJack.A
  4. PDF/Script.JS
  5. rodina W32/ZeroAccess
  6. rodina W32/Kryptik
  7. rodina JS/IFrame
  8. W32/Yakes.B
  9. X97M/Agent.F
  10. rodina W32/Blocker

Zranitelnosti, které zůstávají neošetřené

Specialisté z FortiGuard Labs také aktivně zkoumají a vyhledávají zranitelnosti v produktech, u nichž se předpokládá velký zájem hackerské komunity. Jakmile je přitom chyba v nějaké aplikaci objevena, je ve vší tajnosti předána postiženému tvůrci softwaru v souladu s politikou zodpovědnosti laboratoře. Od počátku výzkumu v roce 2006 objevili specialisté FortiGuard Labs přesně 142 zranitelností. Dodnes je přitom čtrnáct z nich nezáplatovaných. Jen v roce 2013 bylo v laboratoři objeveno osmnáct nových zranitelností, ze kterých zůstává dvanáct neošetřených. Většina z nich je přitom klasifikována jako „Důležité“ nebo „Kritické“.

Štítky: 
Bezpečnost, Android, Fortinet

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více