Mobilní malware se stává méně vyzpytatelným než kdy dříve

16. 9. 2014. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Avast)
Mobilní malware roste exponenciálně. Oproti 100 000 vzorků zákeřných souborů v roce 2011 jich databáze Avastu nyní obsahuje více než milion. Na to, že je mobilní malware relativně mladý a má poměrně jednoduchou strukturu, je efektivně navržen tak, aby okrádal lidi o jejich peníze. Mobilní malware se vyvíjí a přizpůsobuje a pomalu začíná zahrnovat zákeřnější a komplexnější taktiky, které cílí na uživatele.

Vývoj mobilního malware je srovnatelný s vývojem malware na počítačích, jen se dvěma podstatnými rozdíly:

  • Počítačovému malware se začali věnovat jeho nadšenci a v seriózní byznys se vyvinul postupně až během posledních 10 let. Za to mobilní malware byl výdělečným byznysem již od počátku svého vývoje. Chytré telefony a tablety jsou schopné shromažďovat více personalizovaných dat, než tomu kdy bylo u PC – jedná se zejména o spoustu cenných dat zahrnujících osobní a finanční informace uživatele. Proto primárním cílem mobilního malware bylo odjakživa zpeněžení. Ukrást peníze dokázal mobilní malware již ve svých začátcích.
  • Ačkoliv je mobilní malware, cílící na chytré telefony a tablety, stále v raném stádiu, vyvíjí se mnohem rychleji než ten na PC.

Kyberpodvodníci mají hned několik možností, jak mobilního malware ke svým cílům využít. Kromě zákeřných aplikací v obchodech s aplikacemi a reklam umístěných v aplikacích, odkazujících na škodlivý obsah, tvůrci také často zneužívají chyb v operačních systémech, oblíbených aplikacích nebo v platbách mobilních operátorů. V roce 2013 bylo zhruba 60 až 70 % malware navrženo tak, aby odesílalo prémiové SMS bez vědomí uživatelů a pomocí tohoto snadného triku se tak dostalo k jejich peněženkám. V poslední době je uskutečněna celá řada opatření s cílem malware zachytit a neutralizovat – např. mobilní operátoři ve Spojených státech a dalších zemích zakázali odesílání prémiových SMS. Ani tato opatření však negarantují 100% ochranu, jelikož tvůrci mobilního malware přicházejí se stále sofistikovanějšími a důmyslnějšími metodami, jak lidi okrást.

Další generace mobilního malware

Propracované druhy malware, jako je ransomware a spyware, jsou na vzestupu a pomalu přebírají kontrolu nad mobilními zařízeními. S vysokou pravděpodobností lze odhadovat, že počet potenciálních obětí bude dále narůstat. Google má nyní více než 1 miliardu uživatelů operačního systému Android. Cryptolocker, jakožto jedna z nejzákeřnějších hrozeb z poslední doby, známý dříve pouze na PC, nyní útočí i na zařízení Android a uživatele zastrašuje tím, že za odemčení jejich zašifrovaných osobních souborů musí zaplatit výkupné. Mobilní spyware dokáže sledovat polohu uživatele a další osobní data, která mohou být v budoucnu použita pro nabourání se do jiných účtů, nebo dokonce za účelem odcizení identity uživatele.

Je více než pravděpodobné, že s vývojem nových technologií budou tvůrci malware přicházet s novými způsoby, jak jich využít. Například s rostoucí oblibou nové platební metody využívající technologie NFC (Near Field Communication) očekáváme, že hackeři přijdou s novými metodami, jak budou lidi okrádat.

Je nezpochybnitelným faktem, že mobilní hrozby rostou. Očekáváme, že do roku 2018 dosáhnou stejné intenzity jako malware na PC. Pouze malé procento z miliardy chytrých telefonů Android má však v sobě nainstalovaný antivirový program.

Na závěr je nutné uvést, že vždy záleží na samotných uživatelích, zda-li si budou chtít svá cenná data na mobilních zařízeních ochránit. Každý by si měl být vědom toho, že se objevují nové hrozby, které jejich zařízení mohou napadnout. Telefony a tablety obsahují důležité osobní informace, které jsou pro kyberpodvodníky velice atraktivní. Proto je nezbytné, aby lidé svá mobilní zařízení zabezpečovali stejně, jako zabezpečují své počítače, na kterých má většina lidí antivirus nainstalovaný.

Štítky: 
Bezpečnostní software, Avast Software

Podobné články

ESET rozšiřuje nabídku produktů pro domácnosti

29. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Společnost ESET aktualizovala svou nabídku ESET HOME Security pro Českou republiku. V řešení pro domácnosti představuje nové funkce, jako je zabezpečená složka ESET Folder Guard, spolu s celkovým vylepšením stávajících vlastností. Nová je také funkce Ochrana identity. Čtěte více

Sophos zdokonalil obranu proti aktivním útočníkům pomocí nových bezpečnostních řešení

24. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Sophos představil několik inovací, která zdokonalují kriticky důležitou obranu proti aktivním kybernetickým protivníkům. V aktuálně zveřejněné studii The 2023 Active Adversary Report for Security Practitioners Sophos odhalil, jak tito aktivní protivníci provádějí „rychlé“ ransomwarové útoky během pouhých několika hodin. Čtěte více

ESET představil novou komplexní ochranu pro domácnosti

23. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ESET)
Tři zcela nové úrovně kybernetické ochrany pro domácnosti (ESET HOME Security Essential, ESET HOME Security Premium a ESET HOME Security Ultimate) poskytnou širokou a zároveň spolehlivou bezpečnost digitálního života uživatelů. Zákazníci mohou počítat s funkcemi jako virtuální privátní síť (VPN) či webové rozšíření Ochrana soukromí a zabezpečení v prohlížeči. Čtěte více

Růst počtu zranitelností registrují tři čtvrtiny českých správců IT

22. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Podle průzkumu provedeného mezi partnery a zákazníky společnosti GFI Software vnímá 77 % českých IT správců neustále se zvyšující počet zranitelností. Řada z nich proto uvažuje o skenování zranitelností a instalaci softwarových záplat nabízených poskytovateli MSP služeb. Čtěte více