Mobilní malware Chrysaor umí krást data i odposlouchávat

9. 5. 2017. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: Check Point)
Google zveřejnil informace o novém sofistikovaném spywaru pro Android s názvem Chrysaor. Škodlivý kód byl pravděpodobně vytvořen skupinou NSO, která stála také za nechvalně známým malwarem Pegasus pro iOS.

Chrysaor je špionážní nástroj pro zařízení se systémem Android, který umožňuje útočníkům poslouchat rozhovory, pořizovat snímky obrazovky a odposlouchávat okolí přístroje, krást citlivá data a číst SMS zprávy. Tento malware je názornou ukázkou, jak mohou kyberútočníci proměnit váš telefon v dokonalý sledovací nástroj.

Podle Googlu používají útočníci pro infikování obětí a získání potřebných oprávnění sociální inženýrství. Je však pravděpodobné, že tato pokročilá hrozba využívá také nějakou zranitelnost nultého dne, která ještě nebyla odhalena. Po instalaci na zařízení se pokouší Chrysaor provést root zařízení a získat nad ním plnou kontrolu.

Jednou z nejzajímavějších funkcí Chrysaoru je živý záznam zvuku. Výzkumníci společnosti Check Point odhalili další vrstvy a možnosti odposlechů a nahrávání zvuku. Jakmile jsou splněny podmínky pro zvukový odposlech, malware upozorní svůj řídící server, který pak zahájí volání na zařízení. Malware volání zachytí a zkontroluje, zda příchozí číslo splňuje potřebné podmínky. Pokud ano, skryje volání pod další okno a hovor přijme pomocí sluchátka nebo ITelephony API. Chrysaor nechává hovor jako ztlumený a blokuje tlačítko upozorňující na probíhající hovor, aby uživatel nic nezjistil a hovor zůstal utajený.

Tvůrci malwaru věnovali také značné úsilí, aby malware zůstal skrytý a nevyvolal podezření a pozornost uživatele, ale zároveň se útočníci snaží zařízení maximálně zneužít. Podobně jako u předchozího malwaru, tak i v tomto případně můžeme očekávat, že tyto pokročilé techniky brzo okopírují i další běžné škodlivé kódy. Znovu je to důkaz, že uživatelé i organizace musí brát mobilní hrozby velmi vážně a používat pokročilá bezpečnostní opatření, která detekují a zablokují zranitelnosti nultého dne a sofistikovaný malware," uvedl Petr Kadrmas, Security Engineer Eastern Europe ve společnosti Check Point Software Technologies.

Check Point chrání uživatele i před touto hrozbu. Řešení Check Point Mobile Threat Prevention detekuje a blokuje malware hned v počáteční fázi, což potvrzuje, že se jedná o nejlepší mobilní ochranu proti běžným i mimořádným hrozbám.

Více informací najdete na blogu společnosti Check Point.

Štítky: 
Bezpečnost, Check Point

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více