Meta představila levnější AR/VR headset Quest 3S, brýle Orion AR a další novinky
První z novinek je náhlavní souprava Meta Quest 3S, která částečně vychází jak ze staršího modelu Quest 2, tak i z modernějího Questu 3. Použit je procesor Qualcomm Snapdragon XR2 Gen2 a cena činí 299,99 USD (128 GB) nebo 399,99 USD (256 GB). Zařízení se může pochlubit 8 GB paměti RAM (takže bez problémů zvládne i nové, exkluzivní hry), nabízí kvalitní zobrazení v „průchozím“ režimu Passthrough, dodává se se stejnými ovladači jako loňský model a obnovovací frekvence se také pohybuje mezi 90 a 120 Hz. K dispozici jsou dvě RGB kamery a čtyři kamery VGA pro sledování rukou a ovladače a určování pohybů a polohy uživatele ve 3D prostoru. Nechybí ani dvě LED diody pro osvětlení.
Novinka je primárně vhodná buď pro úplné nováčky, kteří doposud s AR/VR či smíšenou realitou nemají žádné zkušenosti, nebo pro uživatele, kteří chtějí upgradovat starší modely jako Quest a Quest 2. Řešení Meta Quest 3S se uplatní například při hraní her konzumaci multimédií. Stejně jako dříve představené modely využívá i Meta Quest 3S systém Meta Horizon OS, který rovněž prochází postupným vývojem. Mezi novinky z poslední doby patří například lepší podpora základních 2D aplikací, jako jsou YouTube, Facebook a Instagram, kvalitnější prostorový zvuk nebo vyšší kontrast a přesnější barvy v režimu Passthrough (který umožňuje skrze headset sledovat dění v reálném světě). Díky cestovnímu režimu lze navíc Quest používat i během cestování. Vylepšeny byly také výpočty okolního prostoru, které umožňují přesnější a reálnější zasazení virtuálních prvků do reálného světa.
Do budoucnu plánuje Meta doplnit i další funkce včetně rozšíření cestovního režimu na vlaky, podpory ležení při používání náhlavní soupravy nebo dalšího vylepšování umělé inteligence.
Quest 3S je kompatibilní s kompletní knihovnou aplikací a her pro stávající zařízení i s připravovanými exkluzivitami pro Quest 3 a 3S, jako je Batman: Arkham Shadow. Hry, které obdržely aktualizace výkonu specifické pro Quest 3, budou fungovat i na Quest 3S, což znamená, že uživatelé budou moci využívat vylepšené vizuální efekty a rychlejší načítání.
Kompatibilní by mělo být rovněž stávající fyzické (hardwarové) příslušenství.
Novinka bude k dispozici od 15. října 2024.
Rozdíly mezi Meta Quest 3S a Meta Quest 3
Oproti dražší sadě Quest 3, která aktuálně přijde na 500 USD, se u nové, levnější varianty šetřilo primárně na optice. Quest 3S nabízí o něco menší zorné pole, musí se obejít bez 4K obsahu a uživatelé se budou muset smířit také s o něco méně kvalitními zobrazovači (vycházejícími z technologie použité u modelu Meta Quest 2) s rozlišením 1 832 × 1 920 na jedno oko.
Zmínit můžeme také menší paměť (128 GB nebo 256 GB) u levnější modelu oproti 512GB u vyšší varianty.
Výhodou levnějšího modelu je naopak o něco lepší výdrž baterie. Meta uvádí, že novinka by na jedno nabití měla vydržet přibližně 2,5 hodiny, zatímco u modelu Quest 3 je to 2,2 hodiny.
Zlevnění modelu Meta Quest 3 a konec prodeje starších zařízení
Kromě nové cenově dostupné náhlavní soupravy Quest 3S snižujeme Meta také cenu 512GB varianty headsetu Quest 3 z 649,99 USD na 499,99 USD.
Současně s představením nového modelu Meta informovala o ukončení prodeje starších modelů Quest 2 a Quest Pro, které budou dostupné do vyčerpání zásob (nebo do konce roku 2024).
Brýle s rozšířenou realitou Orion Glasses
Další novinka je na rozdíl od výše zmiňovaných řešení jako Quest 3 a Quest 3S nebo třeba Apple Vision Pro svým pojetím mnohem blíže klasickým (dioptrickým) brýlím.
Řešení, o které se dříve hovořilo také pod označením Project Nazare, je však stále ve vývoji a není přesně jasné, kdy se dostane na trh (z dostupných informací je však zřejmé, že letos – a možná dokonce ani příští rok – se na trh nedostanou).
Z technologického hlediska brýle využívají miniaturní (Micro LED) projektory, které na čočkách zobrazují hologramy. Senzory mohou sledovat hlas, pohled očí, rukou a pomocí externího náramku také elektromyografii (EMG), která vyjadřuje elektrické vlastnosti a vodivost periferních nervů, svalů a jejich spojení. Brýle navíc získané informace kombinují s funkcemi umělé inteligence. Budou také podporovat videohovory, možnost posílat zprávy na platformách společnosti Meta a prostorové verze aplikací Spotify, YouTube a Pinterest.
Aktualizace chytrých brýlí Meta Ray-Ban
Chytré brýle Ray-Ban Meta dostanou aktualizovaného asistenta s umělou inteligencí (hardware brýlí však zůstává totožný). Asistent umožní například nastavit připomenutí na základě objektů, které uživatel aktuálně vidí. Brýle budou moci také skenovat QR kódy a vytáčet telefonní čísla z textu, který rozpoznají. Asistent Meta by měl také reagovat na přirozenější příkazy (uživatelé si nebudou muset pamatovat konkrétní výrazy pro obsluhu brýlí). Umělá inteligence by si měla poradit i se složitými doplňujícími otázkami pro plynulejší konverzaci.
Podle společnosti Meta se také zlepšuje živý překlad pomocí brýlí. Zatímco loňská verze měla problémy s delším textem, nyní podle společnosti software překládá větší celky efektivněji. Do konce roku 2024 budou živé překlady dostupné v angličtině, francouzštině, italštině a španělštině.
Novinky v Meta AI
Meta AI bude nově podporovat hlasové konverzace na větším počtu zařízení (doposud byla tato možnost vyhrazena pro brýle Ray-Ban).
Díky spolupráci s vybranými celebritami bude moci Asistent Meta odpovídat hlasem známých postav a osobností jako John Cena, Judi Dench, Awkwafina, Keegan-Michael Key nebo Kristen Bell.
Umělá inteligence Meta nyní dokáže také upravovat fotografie pomocí textových pokynů a provádět úkoly, jako je přidávání nebo odstraňování objektů nebo změna detailů, například pozadí nebo oblečení. Úprava fotografií pomocí AI bude k dispozici v sociálních aplikacích společnosti Meta jako Instagram, Messenger a WhatsApp.
Model AI Meta Llama 3.2 dále zavádí schopnosti „vidění“ (dokáže analyzovat a popisovat obrázky, čímž konkuruje podobným funkcím v aplikacích ChatGPT a Claude).