Malé podniky a start-upy ochranu mobilů podceňují

28. 10. 2014. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Kaspersky Lab)
Velmi malé podniky do 25 zaměstnanců zavádějí mobilní technologie stejně rychle jako velké společnosti, nicméně neoplývají stejnou bezpečnostní expertizou. Vyplývá to z průzkumu Kaspersky Lab.

34 % respondentů z řad velmi malých podniků uvedlo, že zvládli mobilní technologie úspěšně integrovat do svého podnikání. Za pozornost stojí, že u velkých společností (nad 5 000 zaměstnanců) byl podíl téměř totožný, konkrétně 35 %. Velmi malé podniky přitom často nemají prostředky na vlastní IT tým či alespoň jednoho experta a tato omezení mohou vést k nedostatečným bezpečnostním opatřením či povědomí o nutnosti zabezpečení. Například ochrana mobilních zařízení je mezi třemi nejdůležitějšími prioritami na následující rok pro 31 % respondentů z řad velmi malých podniků. Nicméně, co se týká vlastních zařízení zaměstnanců (v rámci programu BYOD), pravidla jejich zabezpečení zavedlo jen 9 % dotázaných, což je v porovnání s velkými podniky o deset procentních bodů méně.

Podobně 28 % respondentů z řad velmi malých podniků připouští, že BYOD je bezpečnostním rizikem, což je téměř o polovinu méně než u velkých podniků (52 %). Běžně přitom může docházet k tomu, že vlastní mobilní zařízení zaměstnanců, která využívají k práci, mohou firemní síť infikovat malwarem, škodlivými aplikacemi, nebo mohou sloužit k odcizení cenných podnikových informací, například při ztrátě či krádeži zařízení.

Existuje přitom i řešení pro velmi malé podniky, které zajistí dostatečnou ochranu všech zařízení, včetně vlastních přístrojů zaměstnanců využívaných k práci, a přitom je cenově, časově i uživatelsky dostupné. Bezpečnost navíc podpoří i dodržování několika základních bodů a zapojení selského rozumu.

  1. Vzdělávání zaměstnanců – lidé ve firmě by měli vědět, že pokud jakékoliv zařízení obsahuje pracovní informace, musí se vyvarovat jejich použití v rizikových situacích (například brouzdání po pochybných webech) a včas nahlásit jeho případnou ztrátu či krádež.
  2. Zavedení základního (a poměrně levného) softwaru, který umí lokalizovat ztracený mobil či zablokovat a vymazat data z odcizeného zařízení. Je třeba upozornit zaměstnance, že tak ale mohou přijít i o osobní data a měli by si je pravidelně zálohovat.
  3. Vyhýbání se složitým řešením. Malý start-up nepotřebuje robustní řešení určené velkým společnostem. Důležité je držet se základního mobilního zabezpečení dle potřeb firmy.
Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

Vliv bezpečnostních řešení na pojistné události v kyberbezpečnosti

4. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Z průzkumu společnosti Sophos vyplývá, že hodnota pojistného plnění z kybernetického pojištění, které uplatňují organizace využívající služby MDR, je v průměru o 97,5 % nižší než u organizací, které se spoléhají pouze na ochranu koncových bodů. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více