Loxone představilo inovativní technologii Master/Client pro distribuci zvuku
Technologie Master/Client od Loxone využívá bezztrátového digitálního přenosu zvuku a aktivních reproduktorů s vlastním zesilovačem a digitální signálovým procesorem (DSP). Zdrojem zvuku je přitom malá krabička (Audioserver) na DIN liště s pasivním chlazením. Ta je obvykle umístěna v rozvaděči a vede od ní jeden kabel, na který lze připojit až 10 samostatných zón (reproduktorů Master) při délce kabelu až 150 metrů. V každé zóně může být až 30 reproduktorů Client (přehrávají stejný zdroj zvuku, jako jejich Master). Každý Client přitom lze individuálně vypnout nebo mu měnit hlasitost. Reproduktory Client tak mohou být každý v jiné místnosti s vlastním ovládáním. Zóny (Mastery) lze dále seskupovat a přidávat další Audioservery. Datový přenos probíhá mimo síť LAN, tu tedy nezatěžuje a je zcela stabilní, libovolně škálovatelný a zvuk je perfektně synchronní.
V porovnání s tím běžně využívané systémy pro ozvučení domácností a budov využívají 100V analogový přenos. To znamená mnohem více kabelů (Master/Client jich redukuje až 80 %) od jednotlivých pasivních reproduktorů ke zdroji zvuku. Tím je obvykle velké zařízení s masivní spotřebou energie, které je nutné umístit do tzv. racku s aktivním chlazením. Analogový přenos zvuku od zesilovače k reproduktoru je náchylnější na rušení a výsledná kvalita zvuku je velmi limitovaná.
„Nároky na ozvučení veřejných prostor, komerčních budov i domácností se neustále zvyšují, dosud se k ozvučení ale přistupovalo se značným kompromisem. Vždy bylo nutné volit mezi kvalitou zvuku a cenou, a proto jsme přišli s inovativní technologií Master/Client. Ta kombinuje špičkovou kvalitu zvuku s energetickou účinností a flexibilitou. Díky tomu představuje ideální volbu pro širokou škálu projektů. Využít ji lze v domácnostech, restauracích, luxusních hotelech i v obchodních centrech a supermarketech, uvedl Pavel Lískovec, branch manager Loxone CZ.
Loxone na oddělení plastické chirurgie vinohradské nemocnice
Ozvučení audiosystémy Loxone je využíváno například i na oddělení plastické chirurgie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. První instalace začala přímo v ambulancích. Příjemná hudba tak pomáhá pacientům, ale i personálu odbourávat napětí a stres před zákrokem i během následné rekonvalescence. Kromě ozvučení zde pomáhají ale i další technologie Loxone. Jde například o neustálý dohled nad teplotou v prostoru, která nesmí překročit hranici pro skladování celé řady choulostivých léků či osvětlení reflektující požadavky různých prostor kliniky.
„Na našem oddělení pracuje vysoce kvalifikovaný tým, který se během dne setkává s nejrůznějšími osudy a potřebuje se plně soustředit na náročné chirurgické zákroky i na následnou péči. Nechceme tedy personál, jakkoliv zatěžovat maličkostmi, jako je nastavování správného osvětlení, ozvučení či na ně přenášet zodpovědnost za kontrolu správné teploty pro skladování léku. Jsme rádi, že od toho je tady systém Loxone, který nám tak usnadňuje práci a vytváří příjemné prostředí, což je v našem oboru nesmírně důležité,“ uvedl prof. MUDr. Andrej Sukop, Ph.D., přednosta kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
„Ordinace během dne plní několik účelů. Běžné zákroky, administrativní činnost, kontroly, drobné zákroky atp. Pro každou činnost je vhodný jiný typ osvětlení. Při odchodu lze velmi jednoduše vypnout všechna světla pouhým stiskem jednoho tlačítka. To nezdržuje personál, který se tak může soustředit na důležitější práci. Speciálním požadavkem byla také plná integrace audia. Instalací reproduktorů do stropů jsme splnili přísné podmínky hygieny na sterilní prostředí. Systém postavený na Miniserveru má navíc výhodu v tom, že je připraven na další rozšíření, což přináší udržitelnost do budoucna,“ vysvětlil Michal Kubíček, který měl instalaci na starosti.