Lovci pirátů odhalili 150 případů softwarového pirátství
Policie na základě informací od „lovců“ pirátů zasáhla v desítkách firem. „Dosavadní výši potenciálních škod z těchto případů odhadujeme na 8–15 milionů korun. Zmiňované případy jsou v různé fázi zpracování, některé se blíží ke svému konci. První odměny za odhalení pirátství vyplatíme do léta, půjde řádově o statisíce korun,“ bilancuje Jan Hlaváč, zástupce protipirátské organizace BSA. Letos by mohlo být odhadem na odměnách vyplaceno přes milion korun.
Přistižené firmy většinou podnikají v oblasti služeb, designu, inženýrství a architektury. Nejčastěji se pirátsky užívá kancelářský software a operační systémy (výrobce Microsoft), grafické a návrhářské programy (Adobe), CAD aplikace (Autodesk) či utility, například antivirové systémy (Symantec). BSA registruje nejvíce případů pirátství ve firmách, v nichž pracuje deset až sto zaměstnanců.
Podle poslední analýzy se v Česku užívá pirátsky 35 % softwaru a softwarové firmy tím přicházejí ročně o tržby v hodnotě 3,8 miliardy korun. „Téměř každý třetí program je pirátský. Poškození výrobci kromě úhrady softwaru mohou navíc žádat dvojnásobek této hodnoty, takže v souhrnu potenciál odměn přesahuje miliardu korun,“ dodává Jan Hlaváč, zástupce BSA.