Lica: trendem bude nelineární vysílání
Lineární vysílání je televizní přenos, který divák pasivně přijímá a nezasahuje do něj. Oproti tomu nelineární vysílání znamená, že divák sledující přenos může aktivně ovlivnit jeho spuštění, zastavit a opět spustit. Typickým příkladem je tzv. „Video na přání“ (Video On Demand). Pro diváka je hlavní atraktivní možnost zvolit si dobu zahájení a ukončení sledování zvoleného obsahu. Ke každému uživateli se tak dostane individuální datový stream, jenž se přenáší od zdroje k příjemci a divák se sám rozhodne, kdy, co a kde bude sledovat.
V současné době se jako největší trend jeví hybridní set-top boxy v kombinaci DVB/IP. Tyto boxy kombinují výhodu klasického boxu pro příjem HD vysílání a možnost příjmu z archivu televize (např. tn.cz) přímo na televizním přijímači.
„Na trhu se již objevují televizní přijímače s možností příjmu streamu po IP, ale jejich cena je pořád ještě vyšší. Navíc doba, za kterou si je divák ochoten obnovit svůj televizní přijímač, je delší než doba, za kterou je ochoten vyměnit si svůj nepoměrně levnější set-top box," uvedl Petr Link ze společnosti Lica. Spolu s dalšími zástupci významných společností se zúčastnil panelové diskuze, ve které na dotazy týkající se digitalizace a jejího prolínání s internetovým obsahem odpovídali i představitelé společností UPC, TV Nova a České televize.
Dalším zajímavým krokem je vývoj hybridního STB, který bude mít v sobě integrován prostředí Android a tím umožní spouštět na televizi aplikace podobné jako v mobilních telefonech s tímto systémem, pouze upravené na jinou zobrazovací plochu.
Na konferenci zazněl i termín - OTT boxy (Over The Top). Jedná se také o hybridní boxy, které stojí na pomezí set-top boxu a počítače. Jsou v nich speciálně upravené procesory Intel Atom x86. Tyto procesory jsou na stejné úrovni jako procesory v netbooku a takový box je schopen díky připojení na Wi-Fi již zobrazovat stránky na televizi stejně jako na PC, přehrávat flash a další video soubory a mít kodeky podobně jako PC. Jedná se v podstatě o domácí "videocentrum."
Cílem všech společností nabízejících lineární vysílání nebo poskytujících textový či obrazový obsah bylo prodiskutovat jednotlivé otázky - zdali se divák opravdu méně a méně dívá na klasickou televizi a také jak distribuovat obsah do všech koncových zařízení, zejména těch mobilních. Postupně se tak dostává k uživatelům jakýkoliv obsah skrze televize s DVB tunery a IPTV, iPhone, iPad, xBOX i hybridní STB.
Prosazující se trendy v oblasti nelineárního vysílání jsou tedy silně propojeny s technologickými změnami, především koncovými zařízeními s vysokorychlostním internetem, otevřenými platformami a standardy. Chování zákazníka se přesunulo k intenzivnímu sledování on-line obsahu či v mobilní podobě a důležitou roli hraje přenos mezi koncovými zařízeními. Jako ukázku vývoje lze použít například servery YouTube, Facebook či Blinkx.