Levné herní notebooky

26. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
V jednom z předchozích článků jsme se blíže podívali na herní notebooky pro náročné uživatele. Ty jsou sice přehlídkou nejnovějších trendů a technologií a nabízejí maximální luxus i výkon, cenově jsou však pro většinu běžných uživatelů nedostupné. Dnes si proto přiblížíme levnější přístroje, které se kromě hraní skvěle uplatní i u dalších činností včetně domácího vzdělávání nebo vzdálené práce.

Základní herní notebooky s adekvátním herním výkonem a s nijak výrazněji „ořezanými“ vlastnostmi a provedením lze dnes sehnat i v cenových hladinách mezi 20 a 30 tisíci korunami. Ve srovnání s kousky, o kterých jsme psali v minulém vydání, se sice budou uživatelé přece jen muset uskromnit, většinou to však není na úkor základních vlastností ani dobré použitelnosti či kvality konstrukce.

Důležité je, aby takový herní notebook přinášel adekvátní procesorový a grafický výkon schopný utáhnout i moderní hry ideálně ve Full HD rozlišení a při nastavení rozumné obrazové kvality. Hraní náročných moderních titulů ve 4K rozlišení a při nastavení maximálních detailů zkrátka očekávat nelze. Při rozumně nastavených očekáváních však díky moderním, avšak výkonným, a přitom stále energeticky efektivním procesorům a grafickým kartám by uživatelé rozhodně neměli být zklamaní.

Potěšující je také stále běžnější osazování SSD, které se již i v této třídě stávají samozřejmostí. Ideální je v tomto případě vybírat z modelů s alespoň 1TB úložištěm, protože to je již dostatečný prostor i pro uložení několika moderních her. Pokud je u herního notebooku v kombinaci s SSD i klasický plotnový disk, měli bychom jej brát spíše jako rezervu vhodnou například pro skladování fotografií nebo filmů. Notebook osazený pouze klasickým mechanickým diskem bychom dnes na častější hraní her již doporučovat neměli. V případě RAM paměti je ideálem kapacita 16 GB, ačkoli i s 8 GB většina méně náročných uživatelů nejspíš vyjde. Vzhledem k tomu, že však stále méně počítačů nabízí možnost paměť v případě potřeby uživatelsky rozšířit, bude nejspíš lepší sáhnout rovnou po variantách s větším množstvím paměti.

V případě displejů je dnes standardem 15,6" úhlopříčka s rozlišením Full HD a panelem IPS. U některých modelů se však můžeme setkat i s TN panely, které sice nemívají tak hezký obraz, kompenzují to však rychlejší obnovovací frekvencí, což se zejména při hraní akčních her může hodit. Řada hráčů proto ani dnes nad těmito panely neohrnuje nos, ačkoli pro běžné používání mohou být kompromisní.

Kde se naopak můžeme u levnějších herních notebooků často setkat s nějakými těmi kompromisy, jsou oblasti jako klávesnice, touchpad nebo třeba reproduktory. Na druhou stranu většina alespoň trochu pokročilejších hráčů pro hraní zásadně využívá externí periferie (myš, klávesnici a sluchátka či reproduktory), proto to nutně není na škodu. A méně náročným hráčům či běžným uživatelům poslouží i tak dobře. Velké rozdíly často bývají také v konektorové výbavě, kde však záleží zejména na potřebách uživatelů. Někomu například menší počet USB portů či absence čtečky paměťových karet vadit nemusí, ale určitě se najdou i zákazníci, kteří velké množství konektorů ocení. Zejména pokud se počítá s nasazením počítače spíše „doma“ bez požadavků na častější přenášení, může se množnost současného připojení většího množství periferií hodit. Zásadní pak v tomto případě nabývá ani důraz na výdrž baterie.

Při hraní her se může hodit i rychlé připojení, proto není na škodu pohlídat, zdali notebook disponuje moderním rozhraním Wi-Fi 6. U herních notebooků se naopak většinou příliš nedbá na pokročilejší možnosti zabezpečení, přesto však může být například čtečka otisků prstů pro rychlé a pohodlné přihlášení do systému příjemným bonusem.

Cenově dostupné herní notebooky dnes nabízí celá řada výrobců, pojďme se proto společně blíže podívat, co je dnes na trhu vlastně k dostání a co můžeme očekávat.

U Aceru se vyplatí v současné chvíli při pátrání po cenově dostupném herním notebooku zacílit zejména na řadu Nitro 5. Tato řada zahrnuje kompaktnější 15,6" i větší 17,3" přenosné počítače osazené procesory od AMD i Intelu. V případě pořízení modelů řady Nitro 5 uživatelé získají zařízení určené pro příležitostné hráče, která právě v těchto týdnech přicházejí na trh v aktualizovaných konfiguracích s osazenými nejnovějšími generacemi CPU i GPU. I při cenách pod 30 000 korun lze však získat displeje s rychlejší obnovovací frekvencí (až 144 Hz), 1TB SSD či 16GB RAM a další výhody, jako jsou Wi-Fi 6 či porty USB-C.

Asus soustřeďuje levnější herní notebooky v řadě TUF Gaming, aktuálně jde např. o modely A15, F15 či G15. Zákazníci mohou opět vybírat z více konfigurací, které se liší jak úhlopříčkou obrazovky (15,6" nebo 17,3"), tak samozřejmě i svou výbavou. K dispozici jsou opět varianty s procesory od AMD i Intelu a SSD úložišti s kapacitou nejméně 512 GB. Většina modelů přichází již z výroby osazená 16GB RAM. Zákazníci se mohou těšit na rychlé displeje, nastavitelné RGB klávesnice či moderní drátová i bezdrátová komunikační rozhraní. Značnou výhodou může být v očích řady uživatelů i zvýšená odolnost. Notebooky obstojí i v armádních testech (MIL-STD-810H), kdy jsou vystaveny působení pádů, vibrací, vlhkosti a extrémních teplot. Díky odolnému provedení jsou tak vhodné pro každodenní přenášení a zejména pro uživatele, kteří si příliš nepotrpí na přespříliš citlivou péči o své přístroje.

G3 a G5 jsou rodiny notebooků, na které bychom se měli zaměřit u Dellu. Jde o notebooky, kterým ve většině konfigurací nelze na první pohled upřít typický „gamingový“ projev, což může být pro někoho výhodou, pro někoho spíše naopak. V některých konfiguracích můžeme opět narazit i na rychlé displeje či 1TB SSD, totéž platí o klávesnici s RGB osvětlením. Zákazníky dále zaujme například i širší konektorová výbava včetně moderních rozhraní (například včetně čtečky karet nebo RJ-45) nebo vylepšené ozvučení pod puncem Nahimic 3D Audio. V některých případech zákazník získává rovněž klávesnici odolnou proti polití, což se může při nástrahách běžného dne každému dobře známých jistě hodit.

Etablovaným výrobcem cenově dostupných herních notebooků je díky svému portfoliu modelů Pavilion Gaming zcela jistě také společnost HP. Vybírat lze opět z celé řady různě vybavených konfiguracích s procesory AMD i Intel s tím, že většina z nich disponuje rychlým displejem a 16GB RAM, některé z nich však bohužel nabízejí jen 256GB nebo 512GB SSD, čemuž se vyplatí věnovat pozornost. Z výbavy vyčnívá díky svému nepříliš běžně vídanému displeji s úhlopříčkou 16,1" model Pavilion Gaming 16. Tento přístroj kromě svého displeje upoutá pozornost i svým decentním provedením, vylepšeným systémem chlazení, rychlým nabíjením Fast Charge (nabití do 50 % za 45 minut) nebo kvalitnějším ozvučením B&O.

Cenově dostupné herní notebooky společnosti Lenovo v sérii Legion 5, dodávané v 15,6" i 17,3" provedení, zaujmou kromě své výbavy také čistými liniemi a minimalistickým šasi. K dispozici jsou opět varianty s procesory AMD i Intel a displeji s rychlými obnovovacími frekvencemi (až 240 Hz). Vybírat lze také z variant vybavených obrazovkami s rozšířeným barevným gamutem a technologiemi pro vylepšení obrazu Dolby Vision. Dále zde výrobce nabízí například inovovaný měděný systém odvodu tepla Coldfront 3.0 nebo systém Lenovo Q-Control. Někomu by se mohly hodit také verze dodávané bez operačního systému.

Zákazníci toužící po skutečně tenkém a lehkém herním 15,6" notebooku by rozhodně neměli přehlédnout model Legion Slim 7. Počítač vyrobený ze směsi hořčíku a hliníku váží pouhých 1,9 kg a navzdory své hmotnosti přináší i vysokokapacitní 74Wh akumulátor s podporou rychlého dobíjení Rapid Charge Express. Potěší například i skleněný touchpad a ve vyšších konfiguracích také displej s rozšířeným barevným gamutem, rozlišením 4K a vysokým jasem.

Herní notebooky nabízí také společnost MSI. Zákazníci mohou vybírat z více rozměrových (15,6" i 17,3") i funkčních variant sérií GF75 či Bravo. Pokud však touží po všestrannějším, ale kompaktnějším a designově usedlejším přístroji, chybu nutně neudělají ani volbou modelu Prestige 14.

Video : 

Podobné články

Globální prodej PC podle Gartneru ve třetím čtvrtletí 2024 klesl o 1,3 %

21. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle výsledků společnosti Gartner činily celosvětové dodávky osobních počítačů ve třetím čtvrtletí roku 2024 celkem 62,9 milionu kusů, což představuje 1,3% pokles oproti třetímu čtvrtletí roku 2023. Tento pokles přichází po třech po sobě jdoucích čtvrtletích meziročního růstu trhu. Navzdory poklesu však globální trh s osobními počítači směřuje k oživení. Čtěte více

Celosvětový prodej osobních počítačů ve 3. čtvrtletí mírně klesl

16. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Přestože globální ekonomika vykazuje známky oživení, celosvětové dodávky osobních počítačů se podle společnosti IDC během třetího čtvrtletí roku 2024 meziročně snížily o 2,4 % na 68,8 milionu kusů. Čtěte více

Prodej PC a tabletů v blízké budoucnosti podpoří poptávka v rozvojových regionech

25. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Nová prognóza společnosti IDC ukazuje, že dodávky osobních počítačů a tabletů v roce 2024 meziročně vzrostou o 2,6 % na 398,9 milionu kusů. Zatímco prodej PC zůstane meziročně na stejné úrovni (s 261 miliony kusů), trh s tablety meziročně vzroste o 7,2 %. Čtěte více

Partneři jsou překvapeni, jaká nabízíme řešení

18. 9. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: ASUS)
Michal Mostýn a Lubomír Novák z ASUSu představili novinky a zajímavosti z portfolia výrobce. Řeč byla také o oblíbených chromeboocích, all-in-one zařízení E1 a nevynechali jsme ani umělou inteligenci. Čtěte více