Kyberšpionáž proti cílům v České republice

2. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
V lednu minulého roku začala společnost Kaspersky zkoumat a sledovat probíhající kampaň, za jejímž spuštěním stojí hackerská skupina známá jako Transparent Tribe. V průběhu roku se odborníkům podařilo najít více než tisíc cílů v bezmála třicítce zemí, mezi nimiž figuruje i Česká republika.

Hackerská skupina Transparent Tribe (také známá jako PROJECTM nebo MYTHIC LEOPARD) je v oboru kyberbezpečnosti dobře známá kyberšpionážní skupina, která je velmi produktivní. Svoji činnost zahájila pravděpodobně v roce 2013, přičemž odborníci z Kaspersky ji sledují od roku 2016.

Nejoblíbenější metodou těchto hackerů je rozesílání škodlivých dokumentů s vloženým makrem. Jako hlavní malware používá vlastní .NET RAT – všeobecně známý jako Crimson RAT. Tento nástroj se skládá z několika částí, které útočníkovi umožňují provádět na infikovaných počítačích více činností. Od vzdáleného ovládání systémových složek a snímání obrazovky, přes nahrávání zvuků v okolí počítače prostřednictvím mikrofonu až po nahrávání streamu přes webkameru nebo krádeže souborů z vyměnitelných médií.

Zatímco taktika a techniky skupiny zůstávají v průběhu let konzistentní, odborníci z Kaspersky zjistili, že hackeři neustále vytváří nové programy specifické pro konkrétní kampaň. Během loňské analýzy činností této skupiny zaznamenali odborníci .NET soubor, který produkty Kaspersky detekovaly jako Crimson RAT. Detailnější analýza ale ukázala, že se jedná o něco jiného – o novou server-side Crimson RAT komponentu, kterou útočníci využívají k ovládání infikovaných zařízení. Vzhledem k tomu, že existuje ve dvou verzích, které byly sestaveny v letech 2017, 2018 a 2019 je jasné, že jde o software, který je stále ve vývoji a na jehož vylepšeních skupina pořád pracuje.

Díky aktualizovanému seznamu komponent, které Transparent Tribe používá, byli odborníci společnosti Kaspersky schopni sledovat vývoj skupiny i intenzitu jejích aktivit. Mají tak ucelený obraz o tom, jak spouštějí své masivní kampaně, jakým způsobem vyvíjejí nové nástroje nebo na jaké konkrétní cíle upírají pozornost.

Díky všem těmto indiciím, které odborníci z Kaspersky odhalili mezi červnem 2019 a červnem 2020, objevili celkem 1 093 cílů ve 27 zemích, které se staly obětí těchto hackerů. Mezi státy s nejvyšším počtem obětí patří Afghánistán, Pákistán, Indie, Írán a Německo. Do hledáčku kyberzločinců se dostala i Česká republika, kde však odborníci zaznamenali jen jednotky napadených systémů.

„Z naší analýzy vyplývá, že je Transparent Tribe stále velmi aktivní a cílí na řadu subjektů. Během posledních 12 měsíců jsme pozorovali rozsáhlou kampaň zacílenou proti vojenským a diplomatickým cílům. Skupina neustále investuje do svého hlavního nástroje Crimson RAT, jehož prostřednictvím provádí špionážní útoky na citlivé cíle. Je proto zřejmé, že ve svých aktivitách v nejbližší době nepoleví,“ varoval Giampaolo Dedola, bezpečnostní odborník ze společnosti Kaspersky.

Celý report o aktivitách této kyberzločinecké skupiny je dostupný na blogu Securelist.

Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

Kybernetické trendy pro rok 2025: Zločinecké kouřové clony a demokratizace kyberútoků

23. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Co bude rok 2025 znamenat pro naši kybernetickou bezpečnost? Které kybernetické útoky jsou stále častější a jakou roli zde hraje umělá inteligence? Chet Wisniewski, technický ředitel společnosti Sophos, shrnuje poznatky z roku 2024, z nichž bychom se měli poučit a připravit se na rok 2025. Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více