Kybernetická válka?
Analýza obsahuje poznatky více než dvou desítek předních světových odborníků na mezinárodní vztahy, národní i internetovou bezpečnost. Zbraně použitelné v kybernetické válce má nyní k dispozici především pět států – USA, Rusko, Francie, Izrael a Čína.
Shrnutí vývoje:
Již v roce 2005 společnost McAfee ukázala, že kybernetická kriminalita přestává být záležitostí geeků, ale propojuje se se světem „klasického“ zločinu. Organizovaný zločin postupně adoptuje nové technologie. V roce 2006 analýza vedla k závěru, že zločinci začali pro získávání nových spolupracovníků používat metody KGB. Organizované gangy také zefektivnily své operace a začaly na svých akcích vydělávat. V roce 2007 se ukázal rostoucí význam elektronické špionáže a její hrozba pro bezpečnost celé řady států. Cílem útočníků nemusí být pouze finanční zisk, ale kybernetické útoky mohou být také obdobou války, tedy vedené politickou motivací. V loňském roce Virtual Criminology Report společnosti McAfee dokumentoval především fakt, že stávající postupy proti kybernetické kriminalitě jsou neúčinné a problém vyžaduje intenzivní úsilí koordinované v mezinárodním měřítku.
Příklady letošních útoků:
Letošní vydání studie analyzuje několik incidentů: 4. července se cílem rozsáhlého útoku staly americké vládní instituce, ale také například server newyorské burzy. Útok byl veden především z kompromitovaných počítačů v Jižní Korei. Stejná síť (botnet) je odpovědná také za útok proti jihokorejským vládním institucím, k němuž došlo o několik dní později. Letos v srpnu zasáhl masivní distribuovaný (DDoS) útok také sociální sítě Facebook a Twitter. I zde existují indicie o politickém pozadí akce, pravděpodobně ve vazbě na konflikt v Gruzii.