Koho skutečně ohrožuje Meltdown a Spectre

16. 1. 2018. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Světem IT hýbe v posledních týdnech „skandální odhalení“ – ve všech moderních procesorech, bez ohledu na výrobce, jsou zranitelnosti, které představují vážné bezpečnostní riziko. V kauze, ve které není nouze o katastrofické scénáře a hororové vyhlídky, se nejčastěji zmiňuje výrazné zpomalení počítačů, serverů a dalších zařízení, které mají způsobit bezpečnostní updaty.

Zatímco zranitelnost CVE-2017-5754, tedy Meltdown, se týká pouze procesorů Intel, CVE-2017-5753 a CVE-2017-5715, které nesou společné označení Spectre, postihují také procesory ostatních výrobců (tedy i AMD a ARM). Největší problém z pohledu zabezpečení je ten, že se zranitelnosti netýkají konkrétních aplikací či systémů, ale jsou na úrovni procesoru. Tradiční metody obrany se v jejich případě stávají neefektivní. Na druhé straně jde o tak specifické slabiny, že je asi žádný průměrný kyberzločinec nedokáže zneužít. I přesto, že využití Meltdown a Spectre je náročný proces, který byl zatím prováděn pouze jako řízený „proof of concept“, a je sotva představitelné, že by jej skutečně někdo zneužil, museli výrobci reagovat.

Prostřednictvím Meltdown a Spectre se může potenciální útočník dostat k obsahu citlivé paměti procesoru, jejíž obsah může číst (jde opravdu „pouze“ o čtení, zranitelnosti nelze zneužít pro vložení instrukcí do kernelu). Bezpečnostní slabiny tak dovolují programům přístup k informacím, které jsou aktuálně počítačem zpracovávány. Za normálních okolností nemají aplikace povoleno číst data z jiných programů. Problém spočívá v tom, že se může objevit kód schopný zneužít Meltdown a Spectre k získání dat uložených v paměti ostatních spuštěných programů. Může jít například o přihlašovací informace apod. Obě zranitelnosti mohou být zneužity díky tzv. „speculative execution“ neboli spekulativnímu provádění instrukcí, což je operace, kterou provádí snad všechny moderní procesory kvůli optimalizování výkonu. Prakticky jde o testování podmínek, jehož výsledkem je provádění kódu, tzv. podmíněné větvení. Procesor předpokládá, že jsou určité instrukce pravdivé a dochází k ověřování těchto předpokladů. Pokud se pravdivost potvrdí, probíhá proces dál. Pokud se ukáže, že jde o nesprávný předpoklad, tak je stávající proces zastaven a zahozen a je určena nová větev, která se odvíjí na základě aktuálních podmínek. Při této spekulaci se objevuje nežádoucí „vedlejší účinek“ – citlivá paměť je v tu chvíli otevřená, a právě v tom okamžiku může dojít ke čtení informací.

Meltdown

Meltdown dovoluje případným útočníkům nejen čtení paměti kernelu, ale celé fyzické paměti zařízení. Dochází k prolomení izolace mezi uživatelskou aplikací a operačním systémem, což umožňuje jakékoliv aplikaci přístup k systémové paměti, včetně paměti kernelu.

Zranitelnost Meltdown se týká téměř všech notebooků, počítačů a serverů s procesory Intel.

Bezpečnostní aktualizace pro Meltdown jsou již k dispozici. Předpovědi, že dojde k významnému zpomalení chodu zařízení, se však nepotvrdily. Microsoft vydal opravný patch pro Windows 10 na začátku ledna. Počítače s procesory Skylake a Kaby Lake zaznamenaly po updatu zpomalení o jednotky procent, což je pro uživatele sotva patrné. Horší je situace u starších modelů procesorů a u sestav, které používají některou ze starších verzí Windows.

Spectre

Druhý problém, Spectre, který se skládá ze dvou částí (CVE-2017-5753 a CVE-2017-5715), nelze tak snadno eliminovat na softwarové úrovni jako Meltdown. Podle všeho je pro jeho úplné odstranění zapotřebí změnit architekturu procesoru.

Spectre narušuje izolaci mezi různými aplikacemi. Fakticky porušuje kontrolu omezení během procesu spekulace, kdy může procesor zpracovávat data, která jsou pak použita k lokalizaci dalších. Kvůli optimalizaci výkonu může procesor rovnou načíst druhou část dat bez nutnosti ověřovat, že je první část legitimní. V takovém případě lze nasadit útočný kód, aby načetl přenášené informace do cache paměti procesoru. Pomocí analýzy cache postranním kanálem, jak se tato technika nazývá, je pak možné dočasně uložená data číst. Spectre se teoreticky dá zneužít ke krádeži informací, které putují z kernelu pro uživatelský program, stejně tak směrem z hypervizoru k hostovanému systému. 

Zranitelnost Spectre se týká procesorů všech hlavních výrobců, tedy vedle Intelu také AMD a ARM. Přestože není momentálně možné Spectre ošetřit patchem, jsou k dispozici nástroje, které umí bránit zneužití zranitelností Spectre.

Vlna nevole

Zkraje roku 2018 se kolem Meltdown a Spectre rozpoutala intenzivní debata. Nejděsivější scénáře hovořily o obrovském dopadu na všechna zařízení, čehož se zalekla řada uživatelů, kteří se paradoxně citelných výkonnostních ztrát nedočkali. O poznání horší pozici mají provozovatelé cloudu a datových center, kde by měly být klientské aplikace od dalších systémů bezpečně odděleny, a kde probíhá neporovnatelně vyšší počet softwarových volání.

Vlnu kritiky schytal také Intel, který „tajil“ přítomnost Meltdown; což je mimochodem zcela běžná praxe. Dokud nejsou k dispozici první verze bezpečnostních oprav, není příliš moudré vypouštět do světa návod a upozornění, kde jsou neošetřené slabiny. Hněv davu se snesl i na hlavu Briana Krzanicha, CEO Intelu; ten totiž v listopadu loňského roku rozprodal velkou část akcií Intelu, které vlastnil. Transakce za bezmála 40 milionů dolarů (jeho zisk činil 25 milionů) nezůstala bez povšimnutí, přičemž ji mnozí spojují právě s Meltdown. Intel i Krzanich spekulace vyvrací s tím, že šlo o dlouho naplánovanou akci. Podobné pochybnosti doprovázely i nedávný případ masivního úniku dat společnosti Equifax, kde několik vysoce postavených představitelů společnosti rozprodalo své akcie krátce před tím, než byl jeden z nejzávažnějších úniků posledních let uveřejněn. Cena akcií Intelu po zveřejnění Meltdown a Spectre pochopitelně významně klesla.

Pro všechny aktuálně používané systémy jsou k dispozici alespoň první verze patchů, do konce ledna by pak měly být pokryté všechny platformy a systémy.

Štítky: 
Bezpečnost, AMD, Intel, Microsoft

Podobné články

Kybernetické trendy pro rok 2025: Zločinecké kouřové clony a demokratizace kyberútoků

23. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Co bude rok 2025 znamenat pro naši kybernetickou bezpečnost? Které kybernetické útoky jsou stále častější a jakou roli zde hraje umělá inteligence? Chet Wisniewski, technický ředitel společnosti Sophos, shrnuje poznatky z roku 2024, z nichž bychom se měli poučit a připravit se na rok 2025. Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více