Kaspersky Lab napočítal ve 2. čtvrtletí 2014 354 milionů kyberútoků
V průběhu uplynulých tří měsíců společnost Kaspersky Lab zaznamenala bankovní útok, při kterém bylo odcizeno půl milionu dolarů od 190 obětí během jediného týdne. Objevil se také první šifrovač mobilních telefonů, který se na černém trhu prodává za pět tisíc dolarů. Za pouhý měsíc nakazil více než dva tisíce přístrojů ve třinácti zemích. Kampaň MiniDuke ve druhém kvartále cílila na vládní úřady, energetiku, obranný a telekomunikační sektor.
Android už zdaleka není jediným cílem tvůrců škodlivého softwaru. Internetoví zločinci se zaměřili i na operační systém iOS společnosti Apple a podařilo se jim přístroje kompletně zablokovat. Příkladem jsou květnové útoky v Austrálii. Zprávy o nich odhalily aktivity italské firmy Hacking Team, která prodává „legální“ software zvaný Remote Control System (RCS). Odborníci Kaspersky Lab v něm objevili množství malwaru zaměřeného na systémy Android, iOS, Windows Mobile a BlackBerry. Zmíněný modul dává útočníkovi přístup k datům uživatele, možnost tajně aktivovat nahrávací zařízení a pravidelně pořizovat fotografie.
I nadále se rychle rozvíjí technologie ransomware pro výběr výkupného. Na začátku června odhalila Kaspersky Lab novou modifikaci malwaru Svpeng zacílenou primárně na americký trh. Trojský kůň zablokuje telefon a žádá 200 dolarů za odblokování. V květnu pak Kaspersky Lab objevila první mobilní šifrovač zvaný Pletor. Dokáže zamknout mobilní telefon s odůvodněním, že uživatel sledoval zakázané pornostránky, zašifruje paměť telefonu a na displeji zobrazí žádost o výkupné.
Na konci prvního čtvrtletí 2014 měla Kaspersky Lab ve své databázi přes 300 tisíc druhů mobilních virů a malwarů. Ve druhém čtvrtletí se sbírka rozšířila o více než 65 tisíc nových škodlivých programů.