Jméno města je nejčastěji používaným heslem v ČR

9. 9. 2013. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Univerzita Palackého v Olomouci)
I přesto, že si čeští uživatelé internetu pro zabezpečení volí poměrně silná hesla, jsou mezi nimi i mnohem slabší. Nejčastějšími hesly totiž bývají názvy měst a křestní jména.

Výzkum provedlo Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Během roku zkoumali odborníci hesla 3 743 respondentů ve věku 18 až 67 let přičemž 83 % vzorku tvoří ženy.

V rámci výzkumu byla sledována formální charakteristika hesla (numerické a alfanumerik heslo, délka hesla), sémantická charakteristika hesla (heslo obsažené ve slovníku, vazba hesla na uživatele) a univerzálnost hesla (zdali je heslo využíváno pro přístup do dalších online služeb).

Průměrná délka hesla je 8,7 znaků. Nejdelší heslo naměřené v rámci tohoto výzkumu obsahovalo 32 znaků. Nejvíce uživatelů využívá alfanumerická případně čistě textová hesla (dohromady přes 88 % hesel z celého vzorku). Číselná hesla používá pouze 11 % uživatelů. Běžným slovníkovým útokem lze odhalit pouze velmi malé množství hesel.

Téměř polovina analyzovaných uživatelů (47,71 %) využívá tzv. univerzální heslo pro přístup k více službám na internetu, především ke své hlavní e-mailové schránce a k profilu na sociální síti. Hesla, která se objevuji v žebříčcích nejčastěji používaných hesel (jako 123456, či heslo) se neobjevují téměř vůbec.

Velmi často se používají hesla jako slunicko, lokomotiva, maminka a politika. Nejčastějším heslem je potom jméno města a následně křestní jméno.

Štítky: 

Podobné články

Vliv bezpečnostních řešení na pojistné události v kyberbezpečnosti

4. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Z průzkumu společnosti Sophos vyplývá, že hodnota pojistného plnění z kybernetického pojištění, které uplatňují organizace využívající služby MDR, je v průměru o 97,5 % nižší než u organizací, které se spoléhají pouze na ochranu koncových bodů. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více