Je prodej softwaru z druhé ruky legální, či nikoliv?
S rozborem, kdy je možné takovýto software nakupovat a prodávat si dali práci na serveru Lupa.cz:
„Předně se musí jednat o software, který byl původně, resp. poprvé, zakoupen na území státu, který je členem Evropského hospodářského prostoru (European Economic Area, EEA). Do něj patří všechny země Evropské unie (EU) kromě Chorvatska, ale také Island, Lichtenštejnsko a Norsko.
Pokud se rozhodnete software prodat, musíte být jeho majitelem. To lze prokázat například dokladem o koupi, účtenkou či fakturou. Zároveň lze přeprodávat pouze takový software, ke kterému výrobce neposkytuje časově omezenou licenci. Když si pořídíte software, za který se například platí měsíční či roční poplatky, tak jej prodat nemůžete. To je zřejmě i jeden z důvodů, proč například Microsoft u kancelářského balíku Office přešel na model předplatného.
Na druhou stranu, pokud se jedná o software, který jste zakoupili za určitou pevnou částku a zároveň pravidelně platíte výrobci za údržbu a podporu, lze takový software lze teoreticky přeprodat. Soud deklaruje, že pokud v průběhu doby, kdy první majitel software vlastnil, došlo ze strany výrobce k jeho aktualizaci či opravám, je možné software prodat v aktualizované podobě, a to i v případě, kdy se nový nabyvatel rozhodne nevyužívat placenou podporu.
Soudci ve svém rozhodnutí také upozornili, že není možné dělit balíky licencí. Když si například pořídíte balík licencí pro 50 počítačů a využijete jich pouze 25, zbytek odprodat nemůžete.
SDEU dále kostatuje, že prodat lze pouze takový software, který byl prvnímu nabyvateli poskytnut za přiměřenou úplatu na neomezenou dobu.
Přeprodat je pochopitelně možné pouze takový software, který jeho původní nabyvatel přestal používat. Prodejce tak musí prokázat, že software odinstaloval a nadále ho již nepoužívá.“
Shrnutí
Podle Lupa.cz lze software tedy prodat dále po splnění určitých podmínek. Celý článek najdete zde.