Jak může nositelná elektronika pomoci v nebezpečí?

16. 12. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Safety Guard.)
S nositelnou elektronikou se dnes setkáváme na každém kroku. Spolu se zvyšujícím se počtem různých zařízení rostou také možnosti jejího využívání. Kromě běžných zařízení, jako jsou chytré hodinky nebo například nejrůznější fitness náramky, může moderní technika pomoci také ve chvílích nebezpečí. Jak na to ukazuje například řešení společnosti Safety Guard.

Společnost Safety Guard poskytuje kromě mobilní aplikace „Pomoc v nebezpečí“ také nositelnou elektroniku s tísňovými tlačítky. SOS tísňová tlačítka lze využívat ve dvou formách – jako SOS náramek nebo SOS přívěsek se zabudovanou GPS a SIM kartou. Po stisknutí tísňového tlačítka se spustí poplach a dojde ke spojení s odborně vyškolenými operátory Monitorovacího centra „Pomoc v nebezpečí“, kteří nonstop hlídají bezpečí svých klientů a zajišťují jim příslušnou pomoc v nebezpečných situacích.

Co je SOS tísňové tlačítko?

SOS tísňové tlačítko je bezpečnostní prvek, který pomáhá lidem v nebezpečí. V situacích, kdy není čas přivolat pomoc mobilním telefonem, stačí zmáčknout SOS nouzové tlačítko, čímž se v jeden moment zalarmují jak operátoři Monitorovacího centra, tak se informují další zvolené kontakty. SOS tlačítka pomáhají při zdravotních komplikacích, nečekaných pádech, ztrátě vědomí, v případech ohrožení života, při přepadení, znásilnění, nebo únosu, a klienty chrání před nástrahami, které číhají i za prahem jejich bytů a domů. SOS tlačítko je možné získat ve formě náramku nebo přívěsku.

SOS náramek a jeho funkce

SOS tlačítko v náramku je pomocí Bluetooth propojené s mobilním telefonem. Náramek spolehlivě funguje, pokud je v dosahu telefonu (spojení je funkční do 20 m v místnosti, 90 m venku s Bluetooth 4.0). Jakmile se SOS tlačítko vzdálí od mobilního telefonu a ztratí spojení, obě zařízení uživatele upozorní. Po stisknutí SOS tlačítka, se spustí poplach, který zaznamená operátor Monitorovacího centra. Operátor uživateli v nouzi ihned zavolá, aby prověřil aktuální situaci. Díky GPS lokalizaci operátor zjistí přesnou polohu uživatele a v ten stejný moment nouzové kontakty obdrží SMS zprávu s údajem o poloze.

SOS náramek mohou využívat všichni členové rodiny, vzhledem k jednoduchému používání je vhodný pro děti, seniory či sportovce. Baterie v zařízení zajistí bezproblémový provoz bez nabíjení v délce do jednoho roku. Uživatel může baterii vyjmout a vyměnit podobně jako u hodinek. SOS náramek je voděodolný, lze tak použít při sportu nebo venku za deště. Používání SOS bezpečnostního náramku vyžaduje mít nainstalovanou aplikaci „Pomoc v nebezpečí“ na mobilním telefonu a platit si měsíční poplatek za službu Monitorovacího centra dle zvoleného tarifu (od 200 Kč měsíčně). Cena samotného náramku je 999 Kč.

SOS přívěsek s lokalizací pomocí GPS

Na rozdíl od SOS náramku je SOS přívěsek určen pro děti nebo seniory a osoby se sníženou pohyblivostí. Používání je maximálně jednoduché, není potřeba pevná linka ani mobilní telefon, celý systém je bezdrátový a funguje v síti mobilního operátora. Vestavěný senzor automaticky detekuje pád, sám od sebe spustí poplach a díky vestavěné SIM kartě, mikrofonu a reproduktoru zprostředkuje hovor s operátorem Monitorovacího centra – stejně jako při stisknutí nouzového tlačítka uživatelem. SOS přívěsek také plní funkci tísňové péče pro seniory.

Po stisknutí tísňového tlačítka na SOS přívěsku je kontaktován tým operátorů Monitorovacího centra, kteří zajistí pomoc příslušné záchranné složky. V tu stejnou chvíli dostanou upozornění o nebezpečí také další dva blízké kontakty, které si uživatel v nastavení přívěsku zvolí. Operátor tyto kontakty může informovat a koordinovat s nimi další postup v případě spuštěného poplachu. Funkce lokalizace pomocí GPS pomůže efektivně nasměrovat pomoc k místu události. SOS přívěsek lze nosit stále při sobě díky vestavěné nabíjecí baterii. Přívěsek je voděodolný, senioři jej mohou používat i ve sprše či v dešti. Cena přívěsku je 1 799 Kč, první měsíc používání služby Monitorovacího centra je zdarma a následný poplatek činí 400 Kč za měsíc, který hradí náklady za službu Monitorovacího centra i za mobilního operátora.

Pomoc v nebezpečí | Safety Guard

V případě, že uživatel bez problémů používá chytrý telefon, vystačí si i pouze s mobilní aplikací, které je dostupná pro Android, iOS i Windows Phone.

„Pomoc v nebezpečí“ je mobilní aplikace propojená s Monitorovacím centrem Safety Guard, které nonstop hlídá bezpečí svých uživatelů. Jakmile uživatel spustí aplikaci ve svém telefonu, je okamžitě pod dohledem Monitorovacího centra. V případě aktivace poplachu operátoři, kteří jsou speciálně školeni na zásahy v nebezpečných situacích, zhodnotí aktuální stav, poradí a souběžně zprostředkují pomoc příslušné složky – Policie ČR, záchranné služby, nebo hasičského sboru. Informace o poplachu je zároveň nahrána a okamžitě rozeslána pomocí SMS zprávy a emailem vybraným kontaktům.

Podobné články

Prodej nositelné elektroniky v prvním čtvrtletí 2024 vzrostl o 8,8 %

25. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej nositelné elektroniky v prvním čtvrtletí 2024 podle společnosti IDC meziročně vzrostl o 8,8 procenta na 113,1 milionu kusů. Navzdory růstu počtu prodaných kusů se již pátým čtvrtletím v řadě snižovaly průměrné prodejní ceny (ASP), které klesly o 11 procent (stalo se tak hlavně kvůli rostoucí pozici rozvíjejících se trhů, kde panuje tlak na snižování spotřebitelských výdajů). Čtěte více

Huawei v Barceloně představil novou generaci svých chytrých hodinek a tabletů

24. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Společnost Huawei na akci Innovative Product Launch v Barceloně představila několik očekávaných produktů. Jedním z nich je i populární řada hodinek Watch GT, od které byla odhalena již páté generace. Nechyběly ani další generace hodinek pro měření tlaku Huawei Watch D2 nebo tablety, jako Huawei MatePad Pro 12.2 či Huawei MatePad X. Čtěte více

Apple představil nové iPhony, sluchátka i hodinky

12. 9. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Výjimečně už 9. září proběhla tradiční podzimní konference, na které společnost Apple představila především nové iPhony. Vedle novinek v oblasti telefonů společnost také uvedla nové AirPody, chytré hodinky Apple Watch a řadu softwarových vylepšení. Čtěte více

Známe vítěze 42. ročníku EISA Awards

16. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: EISA)
Organizace European Imaging & Sound Association (EISA) stejně jako každý rok vybrala nejzajímavější produkty. Pokud vás zajímá, které výrobky ovládly jednotlivé kategorie této soutěže za období let 2024–2025, jste na správném místě. Čtěte více