Iveta Bartošová nejnebezpečnější celebritou
Jako nebezpečné jsou v hodnocení společnosti McAfee posuzovány stránky, které aplikace McAfee SiteAdvisor označuje žlutou (potenciálně rizikové) nebo červenou (silně rizikové nebo zcela podvodné) známkou.
Top 10 českých celebrit / podíl rizikových webů ve výsledcích vyhledávání
1. Iveta Bartošová 7,75 %
2. Tomáš Klus 5,11 %
3. Andrea Verešová 5,08 %
4. Ben Cristovao 4,82 %
5. Marta Jandová 4,35 %
6. Anna K 3,75 %
7. Alice Bendová 3,52 %
8. Leoš Mareš 3,43 %
9. Iva Frühlingová 3,40 %
10. Daniel Hůlka 3,33 %
Zdroj: Most Dangerous Celebrities, studie společnosti McAfee, srpen 2010
Tato data ukazují, že internetoví podvodníci jsou stejně jako média i uživatelé silně ovlivněni módními trendy. V loňském roce se na prvních 10 místech „českého" žebříčku této studie neobjevilo žádné z uvedených jmen, naopak se zde vyskytovali např. Dana Morávková, Karel Gott, Linda Rybová, Agáta Hanychová a Simona Krainová. V první dvacítce se loni i letos umístili pouze Dara Rollins (16. roku 2009, 11. letos), Leoš Mareš (17. roku 2009, 8. letos), Mahulena Bočanová (14. roku 2009, 17. letos) a Simona Krainová (7. v roce 2009, 14. letos).
Co se týče žebříčku celosvětového, pořadí je letos následující:
1. Cameron Diaz
2. Julia Roberts
3. Jessica Biel
4. Gisele Bündchen
5. Brad Pitt
6. Adriana Lima
7.-8. Jennifer Love Hewitt a Nicole Kidman
9. Tom Cruise
10.-11. Heidi Klum a Penelope Cruz
Zdroj: Most Dangerous Celebrities, studie společnosti McAfee, srpen 2010
U americké herečky Cameron Diaz stojící v čele žebříčku je rizikem 10 % odpovědí vyhledávačů. I zde došlo meziročně k výrazným změnám. Loni bylo největším rizikem vyhledávat informace o letos třetí Jessice Biel. Loni druhá nejnebezpečnější hvězda Beyonce a třetí Jennifer Aniston se v první desítce letos vůbec neobjevily.
Výrazným trendem je v letošním roce snaha internetových podvodníků přiživit se na popularitě top modelek předvádějících značku Victoria's Secret - z výše uvedeného žebříčku je to Gisele Bündchen, Adriana Lima a Heidi Klum.
Obecně platí, že rizikové odkazy se ve vyhledávačích objevují nejen jako odpověď po zadání jména celebrit, ale i spolu s požadavky na fotografie, ukázky filmů, úryvky písniček, melodií pro mobilní telefony nebo spořiče obrazovky. Například u frází typu „xy screensaver" může být pravděpodobnost vrácení odkazu na podvodný web dokonce mnohdy ještě větší než při zadání pouhého jména. Rizikové weby se snaží zneužívat softwarové zranitelnosti, přimět uživatele ke stažení malwaru nebo alespoň obsahují odkazy na další nebezpečné stránky.