IT odborníků je nedostatek, poptávka po nich dále poroste

4. 11. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Profesia)
Například počet nabídek pro programátory, testery, systémové administrátory nebo správce sítí byl v letošním třetím čtvrtletí dvojnásobný oproti roku 2012. IT odborníci nejvíce chybějí ve státní správě, ale kvalifikované odborníky shánějí i firmy. Značně vzrostla poptávka v oboru bankovnictví.

Odborníků v oblasti informačních technologií je dlouhodobě nedostatek a dá se předpokládat, že s rozvojem digitalizace a automatizace i nadále poroste. IT je jedním z mála oborů, v nichž se téměř neprojevila ekonomická krize. Poptávka po odbornících byla vyrovnaná, v letech 2013 a 2014 začala mírně růst, v roce 2015 se zájem zvýšil téměř o čtvrtinu a letos dále roste.

„IT je poměrně specifický obor. Velké množství lidí zde funguje jako OSVČ, a pokud jsou v zaměstnaneckém poměru, firmy jim často nabízejí poměrně nestandardní podmínky,“ uvedla Zuzana Lincová, ředitelka pracovního portálu Profesia.cz. „A není se co divit, IT odborníci chybějí v celé Evropě. Vzrůstající tendenci očekávaných platů v IT zaznamenáváme už od roku 2011, v ostatních oborech se tento trend začal projevovat až v průběhu roku 2014.“

Největší zájem je o programátory, správce informačních systémů a sítí, systémové administrátory a servisní techniky. V poslední době rezonuje také téma big data, takže firmy často hledají specialisty v oblasti business inteligence a datové analytiky.

Co do počtu nabídek pro odborníky na IT jednoznačně vedou Praha a Brno, v roce 2015 bylo 26 % nabídek s místem práce v Praze a 20 % v Jihomoravském kraji. Třetím je Moravskoslezský kraj s 12 %. Podle velikosti firem bylo nejvíce nabídek z firem se 20-49 zaměstnanci a s 10-19 zaměstnanci, ale meziročně rostly především velké korporace s 1 000+ zaměstnanci (nárůst o 84 %).

Platově je obor nadprůměrný. Průměrný očekávaný plat v IT je o 7 000 Kč vyšší než všeobecný průměr. Nástupní plat absolventů je u některých profesí až o 15 000 Kč vyšší než v jiných oborech. Podle údajů na Platy.cz si oproti loňskému roku nejvíce polepšili databázoví analytici a webmasteři (o 7 %), v průměru o 6 % více oproti loňsku dostanou IT architekti. Ti mají z těchto pozic nejvyšší průměrnou mzdu, a to 63 569 Kč; databázoví analytici 35 520 Kč a webmasteři 24 699 Kč. Finanční ohodnocení je ale poměrně výrazně odlišné z pohledu regionů. Například výše zmíněný IT architekt si v Praze vydělá v průměru 83 148 Kč, v Libereckém kraji pouze 47 958 Kč. Důvod je logický – poměřujeme pozice v celkem nesouměřitelných podmínkách. V Praze a v Brně sídlí většina technologických a konzultačních firem, které často zaměstnávají i odborníky, kteří fungují v nadnárodních týmech, kde je jejich finanční ohodnocení vyšší. Sídlí zde také ústředí mnoha firem i státních institucí, což s sebou nese i zastřešení velkých projektů s lepším finančním ohodnocením.

Podobné články

ASBIS CZ má nyní v portfoliu produkty Lenovo

22. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ASBIS CZ)
Distributor ASBIS CZ se zařadil mezi partnery společnosti Lenovo a od ledna 2025 tak ve svém portfoliu nabízí široké spektrum produktů tohoto výrobce. Čtěte více

Xerox se stane novým majitelem Lexmarku

13. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Xerox)
Očekává se, že transakce mezi tradičními tiskárenskými společnostmi bude uzavřena ve druhé polovině roku 2025. Cena obchodu se pohybuje okolo 1,5 miliardy USD Čtěte více

Investiční skupina Thein získává společnost CubeTeam specializující se na zakázkový vývoj aplikací

8. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Digital)
Digitální část české investiční skupiny Thein získala společnost CubeTeam, která se specializuje na zakázkový vývoj aplikací. Akvizice posílí tým vývojářů a podpoří strategii skupiny v oblasti digitálních technologií. Zakladatelé firmy CubeTeam se také stávají součástí skupiny Thein a budou posilovat stávající a rozvíjet nové obchodní příležitosti. Čtěte více
Novinky z rodiny Dell Pro Premium & Dell Pro Plus

Dell se chystá přejmenovat své počítače. XPS a další řady skončí

8. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Společnost Dell na veletrhu CES 2025 představila změny ve značení svých počítačů. Cílem je podle výrobce primárně zpřehlednění nabídky, která by měla více odpovídat nastupující éře AI počítačů. Postupně se tak rozloučíme s oblíbenými značkami jako XPS, Precision, Latitude nebo OptiPlex a začneme se seznamovat s novými. Čtěte více