Internet věcí se uplatní v logistice, výrobě, domácnostech i městech

27. 5. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Počet lidí, zařízení, dat a procesů připojených k sítím se exponenciálně zvyšuje. Momentálně jich je k internetu připojeno okolo 16 miliard, ale podle odhadu společnosti Cisco se toto číslo navýší do roku 2020 až na 50 miliard. Nástup éry internetu věcí se projeví v mnoha oblastech našich životů.

V jednom ze svých výzkumů se na tuto oblast zaměřila i společnost Cisco, a to mezi více než čtyřmi stovkami IT odborníků během konference Cisco Connect 2015.

Výzkum společnosti Cisco se kromě jiného zaměřil také na technologické faktory, které podporují uplatnění konceptu Internet of Everything v praxi. Podle 41 % českých IT profesionálů nejdůležitější roli hrají nové bezpečnostní technologie, pro necelou třetinu je hlavním faktorem mobilita a pro 13 % je to analýza velkých dat.

Podle odhadů společnosti Cisco se v konceptu Internet of Everything skrývá v následujících deseti letech ekonomický potenciál ve výši 19 bilionů dolarů, a větší část z toho připadá na firemní sektor,“ připomněl Michal Stachník, generální ředitel Cisco ČR. „Osobně zde vidím velký potenciál pro české firmy – Internet of Everything pomůže zvýšit produktivitu, zrychlit cestu výrobku k zákazníkovi a prakticky změnit celá odvětví, jak je známe nyní,“ doplnil Michal Stachník.

Naopak jako největší výzvu při implementaci Internet of Everything do praxe svých společností vidí pětina českých IT odborníků otázku nákladů a bezpečnosti.

Každoroční výzkum mezi českými IT profesionály během konference Cisco Connect dlouhodobě sleduje i hlavní trendy, které ovlivňují fungování IT oddělení v českých firmách. Dlouhodobě tak zůstává nejdůležitějším úkolem pro české IT odborníky zvládnutí obrany proti kybernetickým hrozbám a řízení rizik. Je o tom přesvědčeno 54 % IT odborníků. Zvládnutí úkolů spojených s růstem dat a vyrovnání se s tlakem na snižování nákladů, které jako hlavní trend odborníci uváděli v loňském výzkumu, se letos posunulo na druhé místo. Mezi tři nejvýznačnější problémy je zařadilo 37 % respondentů.

Štítky: 
Internet věcí, Cisco systems

Podobné články

Podnikové výdaje na IoT v regionu EMEA dosáhnou průměrného pětiletého růstu o 11 %

10. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Nejnovější prognóza firemních výdajů na internet věcí v Evropě, na Středním východě a v Africe společnosti IDC počítá v letech 2023-2028 s průměrným složeným ročním růstem (CAGR) na úrovni 11 procent. Čtěte více

HPE Aruba Networking inovuje svá řešení pro sběr dat z IoT a jejich zpracování v edge prostředí

16. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Společnost Hewlett Packard Enterprise představila nová řešení, která pomohou maloobchodním firmám zlepšit zákaznickou zkušenost a provozní efektivitu díky spolehlivé konektivitě a výkonnému edge computingu, které jsou nezbytné pro modernizaci maloobchodního prostředí. Čtěte více

Propojené osvětlení Interact od Signify získalo certifikaci pro kybernetickou bezpečnost

3. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Signify)
Cloudový systém bezdrátového osvětlení Interact společnosti Signify získal bezpečnostní certifikát DEKRA podle normy IEC 62443-3-3. Certifikace potvrzuje, že systém a služby jsou chráněny před kybernetickými hrozbami a poskytují vysokou úroveň soukromí a bezpečnosti. Jde tak o další významný krok v pokračujícím úsilí společnosti Signify o zajištění kybernetické bezpečnosti svých systémů a služeb. Čtěte více

České Radiokomunikace si vybrali poskytovatele nové generace připojení LoRaWAN

10. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: CRA)
Společnost CRA si pro modernizaci a zefektivnění poskytování komerčních služeb internetu věcí (IoT) v České republice zvolila službu Operator Platform-as-a-Service (PaaS) firmy Netmore. Netmore PaaS umožní Českým Radiokomunikacím nejen poskytovat síťovou konektivitu LoRaWAN na úrovni operátora, ale také optimalizovat monitorování sítě a technickou podporu pro nasazení IoT v různých odvětvích. Čtěte více