Internet věcí se uplatní v logistice, výrobě, domácnostech i městech
V jednom ze svých výzkumů se na tuto oblast zaměřila i společnost Cisco, a to mezi více než čtyřmi stovkami IT odborníků během konference Cisco Connect 2015.
Výzkum společnosti Cisco se kromě jiného zaměřil také na technologické faktory, které podporují uplatnění konceptu Internet of Everything v praxi. Podle 41 % českých IT profesionálů nejdůležitější roli hrají nové bezpečnostní technologie, pro necelou třetinu je hlavním faktorem mobilita a pro 13 % je to analýza velkých dat.
„Podle odhadů společnosti Cisco se v konceptu Internet of Everything skrývá v následujících deseti letech ekonomický potenciál ve výši 19 bilionů dolarů, a větší část z toho připadá na firemní sektor,“ připomněl Michal Stachník, generální ředitel Cisco ČR. „Osobně zde vidím velký potenciál pro české firmy – Internet of Everything pomůže zvýšit produktivitu, zrychlit cestu výrobku k zákazníkovi a prakticky změnit celá odvětví, jak je známe nyní,“ doplnil Michal Stachník.
Naopak jako největší výzvu při implementaci Internet of Everything do praxe svých společností vidí pětina českých IT odborníků otázku nákladů a bezpečnosti.
Každoroční výzkum mezi českými IT profesionály během konference Cisco Connect dlouhodobě sleduje i hlavní trendy, které ovlivňují fungování IT oddělení v českých firmách. Dlouhodobě tak zůstává nejdůležitějším úkolem pro české IT odborníky zvládnutí obrany proti kybernetickým hrozbám a řízení rizik. Je o tom přesvědčeno 54 % IT odborníků. Zvládnutí úkolů spojených s růstem dat a vyrovnání se s tlakem na snižování nákladů, které jako hlavní trend odborníci uváděli v loňském výzkumu, se letos posunulo na druhé místo. Mezi tři nejvýznačnější problémy je zařadilo 37 % respondentů.