Intel představil novou generaci rozhraní Thunderbolt
„Thunderbolt 5 poskytne špičkový výkon a možnosti připojení počítačů k monitorům, dokovacím stanicím, úložištím a dalším zařízením. Thunderbolt je nyní hlavním portem pro připojení mobilních počítačů a nástup nové generace této technologie přinese ještě více možností pro nejnáročnější uživatele včetně hráčů a tvůrců obsahu,“ uvedl Jason Ziller, generální ředitel divize Client Connectivity v Intelu.
Thunderbolt 5 byl navržen tak, aby výrazně zvýšil rychlost připojení a šířku pásma a umožnil tak náročným moderním uživatelům počítačů využívat rychlé přenosy dat nebo vizuální efekty v nejvyšší možné kvalitě.
Hlavní novinky
Thunderbolt 5 nabízí datové přenosy s rychlostí až 80 Gb/s s obousměrnou šířkou pásma. Díky funkci „Bandwidth Boost“ (a asynchronnímu přenosu) půjde dosáhnout dokonce rychlosti až 120 Gb/. Tato vylepšení poskytnou až třikrát větší šířku pásma než nejlepší stávající připojení v daném segmentu.
Technicky Thunderbolt 5 vychází z průmyslových standardů včetně USB4 V2 a bude kompatibilní s předchozími verzemi rozhraní Thunderbolt a USB. I do budoucna se samozřejmě počítá s využitím fyzického konektoru USB-C.
Zatímco však Thunderbolt 4 je nezbytným předpokladem pro získání certifikací Intel Evo a Intel vPro, v případě Thunderbolt 5 tomu tak nebude. Je tedy zřejmé, že nejnovější generace tohoto rozhraní bude přinejmenším zpočátku prémiovou výbavou pro nejnáročnější zákazníky. Nemůžeme tak hovořit o přímé náhradě jedné technologie za druhou, s rozhraním Thunderbolt 4 se i nadále počítá jako s rovnocennou alternativou.
Stejně jako doposud bude pro porty a kabely využíván schematický branding. Kabely budou i nadále vyžadovat certifikaci potvrzující schopnost nabízet všechny podporované funkce a pracovat s plnými rychlostmi.
Thunderbolt 5 v mnoha ohledech navazuje na Thunderbolt 4:
- nabízí však dvakrát větší celkovou obousměrnou šířku pásma;
- přidává funkci Bandwidth Boost poskytující až trojnásobnou propustnost až 120 Gb/s, která se uplatní zejména při přenosech videa;
- dvounásobně zvyšuje datovou propustnost PCI Express komunikace (na 64 Gb/s);
- využívá standardy jako USB4 V2, DisplayPort 2.1 a PCI Express Gen 4;
- je plně kompatibilní s předchozími verzemi;
- využívá novou signalizační technologii PAM-3, která zajišťuje výrazné zvýšení výkonu s dnešními konektory i pasivními kabely do délky 1 metru. Dvoumetrové kabely pro Thunderbolt 4 již však budou vyžadovat revizi.
Výrazný posun oproti současné generaci můžeme čekat v mnoha oblastech, zejména však v obrazové a datové konektivitě. Thunderbolt 5 si poradí s připojením 8K HDR monitoru, dvou 6K monitorů nebo tří 4K monitorů s frekvencí 144 Hz. Z hlediska frekvence bude maximem 540 Hz.
Dvounásobná propustnost přijde vhod i při připojení výkonných datových úložišť nebo třeba externích grafických karet. Na druhou stranu – např. pro výkonná SSD s PCIe 5.0 stále půjde o limit. Dalším omezením budou jen čtyři linky (×4) dostupné pro sběrnici PCIe 4.0, čili zařízení využívající osm linek (×8) nebudou schopna pracovat naplno. Stále jde však v obou případech o výrazný posun oproti současnému stavu.
Vylepšení přichází také v oblasti napájení, kdy bude nový Thunderbolt 5 schopný přenášet až 240 W energie, což využijí (nejen) uživatelé výkonných notebooků nebo přenosných pracovních stanic (alespoň jeden z portů počítače by měl umožnit alespoň 140W napájení). Minimem pro příslušenství by pak mělo být 15 W.
Dostupnost
Počítačů a příslušenství s rozhraním Thunderbolt 5 se dočkáme v průběhu příštího roku. Intel ji plánuje spolu s připravovaným řadičem „Barlow Ridge“.
Potřebné technické zdroje a podporu pro technologické partnery Intel nabídne ve třetím kvartále roku 2023.
Další podrobnosti si můžete prostudovat např. zde.