Intel ohlásil spolupráci s firmou Google
Prezident a generální ředitel společnosti Intel Paul Otellini vše představil ve svém úvodním vystoupení na konferenci Intel Developer Forum v San Francisku.
„Počítače se neustále vyvíjejí,“ prohlásil Otellini a nastínil příležitosti a výzvy, jimž čelí jak Intel jako firma, tak celé počítačové odvětví. „Nebývalá poptávka po počítačových produktech od klientských zařízení po řešení typu cloud computing vytváří významné příležitosti pro celé odvětví. Společnost Intel dále pracuje na inovaci a v úzké spolupráci s partnery nabízí klientům mobilní, zabezpečené a plynule funkční řešení. Již teď se těším na to, co v širokém spektru nových produktů budeme moci zákazníkům nabídnout, a to teprve začínáme.“
Růst v nových tržních segmentech
Paul Otellini se ve svém projevu dotkl i tématu pronikání Intelu do vedlejších segmentů výpočetní techniky a zdůraznil zejména snahy společnosti podpořit aktivity v oblasti chytrých telefonů, přičemž představil nový referenční design postavený na procesoru Intel Atom a využívající platformu Android.
Poté pozval na pódium Andyho Rubina, viceprezidenta mobilní divize ve společnosti Google. Tito dva manažeři poté nastínili společné plány, které umožní optimalizovat budoucí verze platformy Android pro rodinu nízkoenergetických procesorů Atom. Tato iniciativa byla vytvořena s cílem urychlit komerční uvádění chytrých telefonů využívajících technologii Intel a postavených na platformě Android.
„Naše spolupráce s Googlem nabídne trhu něco, co v celém odvětví přispěje k podpoře inovace, rychlejšímu přijetí produktů a rovněž rozšíří sortiment, z něhož budou moci zákazníci vybírat. Naši klienti budou moci uvádět na trh další produkty a nabízet svým zákazníkům služby s kombinací architektury Intel a platformy Android,“ řekl Otellini.
Iniciativa je pokračováním spolupráce těchto dvou firem, v jejímž rámci Google ve svých produktech podporuje architekturu Intel. Společné iniciativy zahrnují operační systém Chrome, Google TV, Android Software Development Kit (SDK) a Native Development Kit (NDK).
Posunutí hranic nízké energie pro ultrabooky
Ve svém proslovu také nastínil, že tzv. ultrabooky nabídnou zákazníkům nejkomplexnější a nejuspokojivější uživatelský zážitek. Společnost úzce spolupracuje se svými partnery v počítačovém odvětví a hodlá již letos před Vánocemi na trh dodat lehké a tenké přenosné počítače ve středním cenovém rozpětí.
Dále zdůraznil, že konstruktéři společnosti se chystají urychlit inovaci ultrabooků za pomoci 22nm technologie Ivy Bridge, jež bude uvedena na trh počátkem příštího roku a bude využívat převratné 3D tranzistory.
Poukázal na spolupráci mezi Intelem a Microsoftem a také na budoucí příležitosti, které nabídne operační systém Windows 8 pro tablety, hybridní zařízení a počítače, jakými budou právě ultrabooky.
Paul Otellini vedle toho popsal platformu pro řízení spotřeby, jež bude použita v počítačích typu ultrabook používajících procesor Haswell, jenž se bude instalovat od roku 2013.
Očekává se, že pokrok v konstrukci platforem sníží více než dvacetkrát výkonnostní prostoje, aniž to bude mít jakýkoli vliv na celkový výkon. Ředitel podle svých slov očekává, že tato designová změna povede v kombinaci se spoluprací napříč počítačovým odvětvím k tomu, že baterie ultrabooku připojeného k internetu vydrží v roce 2013 v pohotovostním režimu až deset dní. Tyto novinky umožní vyrábět počítače, které budou permanentně zapnuté a zároveň připojené k internetu: ultrabooky tak budou připojené i v pohotovostním režimu a díky tomu budou moci průběžně stahovat e-maily, informace ze sociálních sítí a digitální obsah.
Při pohledu do budoucnosti Otellini předpovídá, že prostřednictvím inovací bude dosaženo zcela jiných úrovní, které si dnes jen obtížně dokážeme představit. Výzkumní pracovníci společnosti Intel vytvořili čip, který umožní napájet počítač jednou solární buňkou velikosti poštovní známky. Tato inovace se nazývá Near Threshold Voltage Core a posouvá hranice technologie tranzistorů na extrémně nízké úrovně napětí.
Jak zabezpečit další miliardu počítačů
Na pódiu se připojila Candace Worleyová, viceprezidentka a generální ředitelka divize Endpoint Security ve společnosti McAfee. Ta se ve svém vystoupení zaměřila hlavně na to, jak Intel a McAfee spolupracují na širokém spektru softwarových zabezpečení podporovaných z hardwarové stránky.
Oba manažeři zdůraznili vzrůstající potřebu dalších investic a inovace, a to zejména vzhledem k tomu, že se očekává připojení miliard dalších počítačových zařízení k internetu a jejich vzájemné propojení.
Candace Worleyová poté představila technologickou platformu McAfee DeepSAFE, jež spolupracuje s hardwarovými funkcemi, které lze nalézt v procesorech Intel Core i3, i5 a i7. Technologie DeepSAFE poskytuje uživateli zabezpečení, a to ještě pod úrovní vlastního operačního systému. Technologie se objeví v produktech uváděných firmou McAfee během tohoto roku.
Paul Otellini rovněž oznámil, že Intel spolupracuje s McAfee na vytvoření balíku bezpečnostních řešení pokrývajících celé spektrum počítačových zařízení.
Plynule, konzistentně, kompatibilně
Počítače se budou dále vyvíjet, i proto zdůraznil potřebu maximální kompatibility mezi jednotlivými zařízeními. Na podporu této vize nyní Intel zabudovává integrované funkce do řady zařízení včetně ultrabooků a počítačů nabízejících vše v jednom balení. Během svého vystoupení představil několik funkcí, které budou ještě letos k dispozici v počítačích dodávaných společnostmi Acer, Lenovo a Toshiba.