Intel kupuje výrobce čipů Altera
Jádrem produkce firmy Altera jsou programovatelná hradlová pole (FPGA), k jejímž vlastnostem kromě možnosti je programovat dále patří také zabezpečení a vysoké výkonné funkce pro řešení z oblasti internetu věcí. FPGA řešení by do budoucna měly být dostupná souběžně s vlastními serverovými čipy Intel Xeon. Stejně tak by měly být i nadále dostupné další produktové řady společnosti Altera včetně čipů založených na platformě ARM a řešení pro správu napájení.
Pro Intel, který si drží postavení největšího výrobce počítačových čipů, jde o logický krok, protože Altera se svou produkcí zaměřuje spíše na komunikační čipy. Právě komunikační čipy tvoří téměř poloviny příjmů společnosti Altera a portfolio společnosti Intel tak získává přesah do další oblasti trhu. O tom, že komunikační čipy, které mají uplatnění v obrovském množství dnešních přístrojů, včetně segmentu stále rychleji se rozvíjejícího internetu věcí, nikdo nepochybuje.
Důležitým motivem k celému obchodu mohla být pro Intel také snaha udržet si velké zákazníky, jako jsou Google či Facebook, a zabránit jim v nasazování čipů, jež si sami navrhnou. Intel má sice i v serverovém byznysu silnou pozici, pokud však použije specializované serverové technologie Altery, bude moci zvýšit výkon svého hardwaru. Zároveň se Intel těmito technologiemi odliší od konkurence, posílí své postavení na trhu a napomůže si k udržení důležitých zákazníků.
V loňském roce Altera utržila 1,9 miliardy dolarů a její zisk tvořil 472,6 milionu dolarů.
Podle dostupných informací by Aletra měla být k Intelu přiřazena jako samostatná obchodní jednotka s tím, že všechny potřebné právní úkony zaberou nejméně dalších šest měsíců. Pokud se transakci podaří dotáhnout, půjde doposud o největší akvizici firmy Intel.