Inovace počítačů v režii Intelu
„Mooreův zákon umožnil v uplynulých padesáti letech neuvěřitelnou inovaci ve výpočetní technice. Díky tomu bude v budoucnosti možné, aby téměř vše bylo propojeno,“ prohlásil Kirk Skaugen.
Intel představil úsporné řešení Unite navržené jako prostředek pro zlepšení týmové spolupráce a zvýšení její produktivity. Díky mini PC s aplikací Intel Unite lze tak například modernizovat konferenční místnosti a proměnit je v inteligentní propojené prostory s vyšším zabezpečením.
Novinkou je též třetí verze rozhraní Thunderbolt. Přináší doposud největší pokrok od svého uvedení na trh. Jedním konektorem umožňuje propojit zařízení podporující tento standard, tedy displeje i USB zařízení. Rozhraní nabízí čtyřikrát vyšší datovou a dvojnásobnou videopropustnost než jiné kabely, přičemž zároveň slouží pro vedení elektrické energie. Standard je vhodný pro použití jako video ve 4K, dokování, externí grafiku a zabudované síťové rozhraní 10GbE. První produkty by se na trhu měly objevit koncem tohoto roku, další budou následovat v roce 2016.
Pátá generace rodiny Intel Core obsahuje desktopový procesor s paticí LGA a integrovanou grafikou Iris Pro. Termální výkon 65 wattů nabízí výkon vhodný pro nasazení v širokém spektru zařízení, včetně menších a tenčích PC či desktopů typu all-in-one. V oblasti výkonu přináší oproti předchozí generaci procesorů až dvojnásobně lepší 3D grafiku, o 35% lepší videokonverzi a o 20% vyšší výpočetní výkon.
Představena byla rovněž pátá generace mobilních procesorů Intel Core pro mobilní zařízení a IoT s integrovanou grafikou Intel Iris Pro. Procesory mají grafiku Intel Iris Pro graphics 6200 a až dvakrát vyšší výpočetní výkon a dvakrát lepší 3D grafiku než současná generace. Vhodné jsou například pro lékařské aplikace, veřejnou správu a průmyslové IoT, neboť disponují kritickými funkcemi pro IoT včetně podpory pro paměť ECC nebo technologii Intel vPro.
Na podporu vize budoucí kompletně bezdrátové práce s počítačem Intel navázal spolupráci se společností Targus na bezdrátové nabíječce Rezence. S čínskou společností Haier naopak Intel spolupracuje na přivedení bezdrátového nabíjení do čínských restaurací, hotelů, kaváren a letišť. Vedle toho bude Intel spolupracovat s členy A4WP jako Foxconn Interconnect, Basecom a výrobci BYD, Primax s cílem uvést bezdrátová dobíjecí řešení na trh v průběhu letošního roku.
Internet věcí
Celou řadu novinek si Intel připravil pro segment internetu věcí. Rozšířena byla produktová rodina Intel IoT Gateway. Poslední referenční design nabízí rozšířenou volbu hardwaru i softwaru díky procesorovým bránám na Intel Core a Wind River Intelligent Device Platform XT 3 s flexibilními možnostmi dodávky, což umožňuje nízkou vstupní investici. Intel též rozšířil nabídku operačních systémů pro referenční designy Intel IoT Gateway prostřednictvím dostupnosti Ubuntu Snappy Core from Canonical (staví na aktuální dostupnosti OS od Microsoftu a Wind River). Speciálně pro řešení IoT, zejména v maloobchodním a lékařském prostředí, představil Intel nové procesory Intel Pentium, Intel Celeron a Intel Atom. Všechny procesory nabízejí nízký termální výkon, jsou upraveny pro IoT a nabízejí sedm let dostupnosti.
Datová centra
K novinkám z oblasti datových center patří produktová rodina Intel Xeon E3-1200 v4. Jde o první procesory Xeon vybavené integrovanou grafikou Intel Iris Pro graphics P6300, která je postavena na technologii 14nm a určena pro vizuálně náročné pracovní zátěže v cloudu, například převod HD videa nebo dodávky pro vzdálené pracovní stanice. Produktová rodina nabídne až 1,4krát vyšší výkon při video transkódovánía až 1,8krát vyšší grafický výkon oproti předchozí generaci.