IBM má rekord v hustotě záznamu
Tento průlom dokazuje, že u technologie magnetické pásky bude možné zvyšovat kapacitu i do budoucna, což je výrazným aspektem, jelikož úložné systémy na bázi magnetické pásky jsou energeticky účinnější a především levnější než úložné systémy postavené na bázi pevných disků.
Výzkumní pracovníci IBM Research z Curychu ve spolupráci s japonskou společností Fujifilm Corporation ukládali data na nový prototyp pásky, který se vyznačuje hustotou 29,5 miliardy bitů na jeden čtvereční palec (6,5 cm2), což je zhruba 39krát více, než kolik vykazuje nejoblíbenější magnetická páska používaná v současnosti. Společnost IBM kvůli tomuto projektu vyvinula hned několik nových technologií a v posledních třech letech úzce spolupracovala se společností Fujifilm na optimalizaci nové generace magnetické pásky postavené na částicích baryových feritů.
Odhaduje se, že tyto nové technologie umožní vznik páskových systémů s kapacitou až 35 bilionů bajtů (terabajtů) nekomprimovaných dat. To je zhruba 44krát tolik, kolik je kapacita dnes používaného zásobníku IBM LTO Generation 4. Kapacita 35 terabajtů stačí například pro uložení textu 35 milionů knih, což by jinak vyžadovalo 399km polic v knihovně.
Klíčová firemní data jsou obvykle uchovávána v automatizovaných páskových knihovnách, kde jeden nebo více ovladačů pracuje až s tisícovkami cartridgí. Špičkové knihovny dokáží uchovat petabajty (miliony gigabajtů) informací. Co se týče nákladů, systémy používající magnetickou pásku stojí zhruba 1/5 až 1/10 nákladů na pořízení systému s pevným diskem – vše záleží na velikosti. Vedle toho je magnetická páska rovněž energeticky nejúspornějším řešením, které je dnes dostupné.
Výzkumní pracovníci z curyšského centra v uplynulých několika letech výrazně vylepšili možnost řízení pozice čtecích/zapisovacích hlav, díky čemuž se na standardní pásku vejde o 25krát více stop.
Technické detaily:
Rekord dosažený společností IBM znamená čtyři významné pokroky v technologii magnetického systému.
- Nová, dvojitě potažená magnetická páska s vysokou hustotou záznamu: pásku vyvinula a vyrobila japonská společnost FUJIFILM ve spolupráci s výzkumným střediskem IBM. Tato páska nové generace, označovaná jako NANOCUBIC™ využívá zcela nové, velice jemné a trvanlivé baryum-feritové magnetické medium, které umožňuje ukládání dat o vysoké hustotě, aniž by bylo nutné používat nákladných metod naprašování či napařování.
- Vyspělé technologie pro servomotory jsou zárukou přesného nastavení hlav. Výzkumné centrum IBM v Curychu vyvinulo tři zcela nové technologie pro servo – díky tomu bylo možné zvýšit kapacitu standardní pásky 25krát.
- Inovativní algoritmy zpracování signálu pro datový kanál: Curyšské centrum IBM vyvinulo zcela nový kanál pro čtení dat, který vychází nového detekčního schématu DD-NPLM založeného na statistických metodách predikce šumu a modelování dat. Tento systém umožňuje velice přesnou detekci dat, a to navzdory redukci poměru signál/šum, který je důsledkem použití velice úzké čtecí hlavy (0,2mm).
- GMR hlavy pro čtení/zápis s nízkým třením: výzkumný tým IBM v Almadenu vyvinul dvě zcela nové technologie pro čtecí a zapisovací hlavy. Hlavně jde o hlavu s nízkým třením, která umožňuje využití hladších magnetických pásků a rovněž modul GMR hlavy, který obsahuje dvě optimalizované servo čtečky. Tyto nové technologie sehrály významnou úlohu v dosažení rekordního výkonu zmíněného výše.