HSBC: Říjnový výrobní sektor v ČR klesl na 51,7 bodu
Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku od HSBC je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu výrobního sektoru. V říjnu index klesl po druhý měsíc za sebou, tentokrát z 52,3 bodu na 51,7 bodu. To je nejhorší výsledek od prosince 2009. Trend poklesu PMI se odrazil na čtyřech z jeho pěti složek, jedinou výjimkou byly dodací lhůty u dodavatelů.
U nových zakázek jsme zaregistrovali nejslabší nárůst od srpna 2009, kdy stávající růstová série začala. Podle údajů byly exportní trhy obzvláště slabé a nové exportní zakázky tak oproti minulému měsíci rostly jen zanedbatelným tempem. Řada firem uvedla, že klíčový německý trh vykazoval jen slabou poptávku.
Výroba rostla nejpomaleji od prosince 2009. Tempo růstu zpomaluje každý měsíc od ledna, kdy dosáhlo maxima za devět a půl roku, s výjimkou mírného zrychlení v srpnu. Růst výstupu podpořily nové a rozpracované zakázky, ovšem objem nehotových výrobků stoupl nejpomaleji od prosince 2009.
Zaměstnanost v České republice v říjnu nadále stoupala. Tempo růstu zůstává silné, přestože kleslo na nejnižší úroveň za 14 měsíců. Firmy rovněž zvýšily objem zakoupených vstupů, i když nejpomalejším tempem od prosince 2009. Výkonnost dodavatelů se zatím dále zhoršovala, přičemž průměrné dodací lhůty se prodloužily již po šestadvacátý měsíc za sebou.
Říjnová data signalizují, že se v České republice průměrné ceny vstupů pro české výrobce snížily. Tím končí dvaadvacetiměsíční série růstu cen, přestože snížení bylo jen zanedbatelné. Cena surovin v porovnání s předchozím měsícem klesla, včetně cen chemikálií, mědi, bavlny a kovů. Ceny hotových výrobků vzrostly během měsíce jen nepatrně a mnoho firem hlásilo silné konkurenční tlaky.
Dr Murat Ulgen, hlavní ekonom HSBC pro střední & východní Evropu a subsaharskou Afriku, komentoval výrobní průzkum PMI v České republice slovy: „Český výrobní PMI v říjnu opět klesl k neutrální hranici padesáti bodů a opět ukázal, že podmínky ve výrobě se zlepšují, nicméně mnohem pomalejším tempem. Až na obrácený Index dodacích lhůt dodavatelů, všechny složky indexu během sledovaného měsíce oslabily, přičemž k nejprudšímu poklesu došlo v oblasti výroby a zásob vstupů na skladě. Během měsíce objem nových zakázek poklesl, přičemž k markantnímu zpomalení došlo ve složce nových exportních zakázek. Negativní posun byl zaznamenán jak ve zpomalení globální poptávky, tak i v napětí způsobeného dluhovou krizí eurozóny, která je největším obchodním partnerem České republiky. Firmy se snaží vyrovnat se snížením počtu zakázek zvolněním tempa výroby, ale i snižováním stávajících zásob. Poměr zásob hotových výrobků k novým zakázkám klesá již čtvrtý měsíc za sebou a během října spadl pod historický průměr 0,9. Na druhé straně zaměstnanost zůstává nad svým dlouhodobým průměrem a během sledovaného měsíce zůstala celkově stabilní, ovšem i tato oblast bude v následujících měsících nejspíše oslabovat. Inflační tlaky dále oslabují a ceny vstupů klesají v závislosti na celkovém poklesu zahraničních cen komodit, které stejně jako ceny výstupů mírně oslabují.“