Hrozba ztráty dat po kyberútoku nikdy nebyla větší

20. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell EMC)
K většímu riziku ztráty dat vedou raketově rostoucí objemy spravovaných dat, využívání cloudových technologií či zvyšující se počty zaměstnanců pracujících z domova. Většina firem si přitom není jistá, zdali by se dokázala z případného útoku vzpamatovat.

Podle zjištění studie 2021 Global Data Protection Index (GDPI) společnosti Dell Technologies dnes firmy v oblasti ochrany dat čelí řadě problémů v souvislosti s neustálou hrozbou vyděračského softwaru a využitím nových technologií, jako jsou nativně cloudové aplikace, kontejnery Kubernetes a umělá inteligence. Také srpnový průzkum IDC potvrdil, že třetina dotázaných subjektů z celého světa v uplynulých 12 měsících zaznamenala útok vyděračským softwarem nebo průnik, který zablokoval přístup do systémů či k datům.

Aktuální průzkum Dell Technologies navíc odhaluje, že firmy samy cítí slabiny a nedostatečnost svých systémů:

  • Firmy dnes spravují více než desetinásobný objem dat oproti stavu před pěti lety – zatímco v roce 2016 to bylo 1,45 petabytu, v roce 2021 to je 14,6 petabytu.
  • Podle studie se 82 % respondentů domnívá, že jejich stávající řešení na ochranu dat nebudou zcela pokrývat budoucí požadavky. Obavy jsou to opodstatněné – více než 30 % dotázaných v uplynulém roce zaznamenalo ztrátu dat a téměř polovina (45 %) neplánovaný výpadek systémů.
  • Téměř dvě třetiny IT manažerů (62 %) se obávají, že stávající firemní opatření na ochranu dat nebudou dostačovat k obraně proti škodlivému a vyděračskému softwaru a 74 % shodně uvádí větší náchylnost ke ztrátě dat při počítačových útocích v souvislosti s nárůstem počtu zaměstnanců pracujících z domova.
  • Více než dvě třetiny (67 %) respondentů vyjadřují nejistotu, zda by v případě destruktivního počítačového útoku bylo možné veškerá důležitá podniková data znovu obnovit.
  • Bezmála dvě třetiny (63 %) účastníků studie se domnívají, že nové technologie, jako jsou nativní cloudové aplikace, kontejnery Kubernetes, umělá inteligence či strojové učení, představují z hlediska ochrany dat významné riziko. Absence řešení na ochranu dat pro tyto nové technologie byla uváděna jako jeden ze tří nejvážnějších problémů, s nimiž se podniky v tomto směru potýkají.
  • Průměrné náklady způsobené ztrátou dat v posledních 12 měsících se u podniků využívajících bezpečnostní řešení od různých dodavatelů blíží čtyřnásobkuoproti firmám, které vsadily na jediného dodavatele.

„Uvědomujeme si, že v sázce je více než kdy dříve a že úkol ochránit data ještě nebyl náročnější. Vyděračské útoky mohou mít pro jednotlivce i podniky katastrofické následky, ale přijmout předem porážku není řešení,“ uvedl Jeff Boudreau, prezident a generální ředitel divize infrastrukturních řešení společnosti Dell Technologies.

Dell Technologies u svých řešení reaguje na vývoj IT prostředí a nabízí jednotný přístup k ochraně tradičních i moderních pracovních zátěží. Patří k nejvýznamnějším poskytovatelům multicloudové ochrany dat a řešení Dell chrání zhruba sedm exabytů dat u všech významných poskytovatelů veřejných cloudových služeb. Díky neustálým inovacím a úzké provázanosti s VMware a dalšími předními dodavateli si společnost Dell zachovává pozici nejvýznamnějšího světového dodavatele hardwarových zařízení a softwaru na ochranu dat. Dell nabízí jedno z nejkomplexnějších portfolií produktů pro odolnost IT v edge lokalitách, v datových centrech a multicloudových prostředích, včetně řešení jako Dell EMC PowerProtect Cyber Recovery a Dell EMC PowerScale s nástrojem Superna Eyeglass Ransomware Defender.

Dell v této souvislosti rozšiřuje svá řešení pro kybernetickou odolnost o nový software a služby:

  • Řešení na ochranu dat Dell EMC PowerProtect Data Manager přináší funkci Transparent Snapshots, která nabízí nový jedinečný způsob, jak chránit virtuální stroje VMware ve velkém rozsahu. Díky zjednodušení a automatizaci zálohování na úrovni imagů VM a nižším nárokům na infrastrukturu provádí Transparent Snapshots až pětkrát rychlejší zálohování při až pětinásobném snížení latence VM. Tím pomáhá efektivně a úsporně zajistit dostupnost dat VM.
  • Hardwarová zařízení Dell EMC PowerProtect s funkcí Smart Scale umožňují spravovat vícero zařízení na ochranu dat v řádu exabytů a informovaně rozhodovat o kapacitních potřebách s ohledem na růst objemu dat. S pomocí funkce Smart Scale mohou zákazníci nakonfigurovat více zařízení jako jeden pool a získat tak schopnost vidět a spravovat rozsáhlé soubory dat na jedné entitě až o 32 zařízeních PowerProtect a více než třech exabytech logické kapacity. Tímto způsobem lze maximalizovat využití prostředků a ušetřit náklady díky aktivnímu monitoringu a jednodušší správě zálohových dat.
  • Managed services Dell Technologies pro řešení na obnovu dat pomáhají zajistit konzistentní provoz a snižují riziko ztráty dat. Odborníci Dell zajišťují každodenní provoz trezoru pro obnovu a poskytují při obnově dat podporu. Tyto managed services staví na portfoliu poradenských, implementačních a asistenčních služeb společnosti Dell v oblasti obnovy dat.

Dostupnost

  • Dell EMC PowerProtect Data Manager s funkcí Transparent Snapshots bude celosvětově k dispozici v tomto čtvrtletí, pro zákazníky s platnou smlouvou o údržbě bezplatně.
  • Zařízení Dell EMC PowerProtect s funkcí Smart Scale je aktuálně ve fázi technologického preview a očekává se, že bude celosvětově k dispozici v průběhu 1. pololetí 2022.
  • Managed services Dell Technologies pro řešení na obnovu dat jsou celosvětově již k dispozici.

Profilová karta firmy

Dell Technologies

Dell Technologies

Již více než 28 let poskytuje společnost Dell státům, komunitám, zákazníkům a uživatelům kdekoli na světě možnost využívat technologii, která splní jejich sny. Zákazníci věří, že jim zajistíme technologická řešení, s jejichž pomocí toho více udělají i zvládnou – přitom nezáleží na tom, zda u nich doma, v práci, ve škole nebo kdekoli jinde.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více