HPE představilo komplexní portfolio pro generativní umělou inteligenci

26. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Společnost Hewlett Packard Enterprise oznámila aktualizaci svého komplexního portfolia s nativní umělou inteligencí. Společně navržená softwarová a hardwarová řešení podnikové třídy od společností HPE a NVIDIA urychlí vývoj a nasazení aplikací GenAI. Záměrem je podpořit provoz aplikací generativní umělé inteligence (GenAI), deep learningu a strojového učení (ML).
Jensen Huang, zakladatel a generální ředitel společnosti NVIDIA

„Abychom dodrželi náš slib o GenAI a efektivně využili celý životní cyklus AI, musí být řešení ze své podstaty hybridní,“ řekl Antonio Neri, prezident a generální ředitel společnosti HPE a dodal:„Umělá inteligence je hybridní cloudovou pracovní zátěží. Pomocí ní se modely trénují a ladí jak v on-premises, tak v kolokačním centru nebo veřejném cloudu a nechybí možnost provádět inferenci na okraji sítě. Se společností NVIDIA spolupracujeme dlouhodobě na inovacích, a nadále budeme dodávat navržená softwarová a hardwarová řešení využívající umělou inteligenci, která firmám pomáhá urychlit vývoj a nasazení GenAI“.

Mezi nejdůležitější představené novinky patří:

  • Dostupnost dvou společně vyvinutých řešení GenAI od společností HPE a NVIDIA.
  • Náhled na software HPE Machine Learning Inference.
  • Referenční architektura pro podnikové vyhledávání rozšířené o generování (RAG).
  • Podpora vývoje budoucích produktů založených na nové architektuře NVIDIA Blackwell.

„Generativní umělá inteligence dokáže proměnit data z připojených zařízení, data center a cloudů na poznatky, které mohou být průlomovými skrz celé odvětví,“ uvedl Jensen Huang, zakladatel a generální ředitel společnosti NVIDIA, a dodal: „Se společností HPE dále rozvíjíme spolupráci, což podnikům umožní dosáhnout nebývalé produktivity pomocí využití jejich soukromých dat k vývoji a nasazení nových aplikací poháněných umělou inteligencí a změní jejich podnikání.“

Výcvik a ladění GenAI s využitím superpočítačů

Superpočítačové řešení HPE pro generativní AI, oznámené na konferenci SC23, je k dispozici pro organizace hledající předem nakonfigurované a vyzkoušené řešení pro vývoj a trénování velkých modelů AI. Vytvořeno je na míru zákazníkům, kteří chtějí urychlit své projekty v oblasti GenAI a deep learningu. Pohání ho NVIDIA technologie a může podporovat až 168 čipů GH200 Grace Hopper SuperChip. Řešení umožňuje velkým podnikům, výzkumným institucím a vládním subjektům zefektivnit proces vývoje modelů díky softwarovému balíku pro AI/ML, který pomáhá urychlit projekty v oblasti generativní umělé inteligence a deep learningu, včetně velkých jazykových modelů (LLM), doporučovacích systémů a vektorových databází. Toto řešení (dodávané se službami a nastavením na klíč) je určeno k použití ve výzkumných AI centrech a velkých podnicích s cílem zkrátit dobu potřebnou k dosažení návratnosti investic a dvakrát až třikrát zrychlit výcvik. Další informace jsou k dispozici zde.

Ladění a inference GenAI pro velké podniky

Řešení společnosti HPE pro podniky zaměřené na generativní umělou inteligenci, které bylo poprvé uvedeno na konferenci Discover Barcelona 2023, je dostupné na přímo nebo prostřednictvím služby HPE GreenLake s flexibilním a škálovatelným modelem platby za použití. Předkonfigurované řešení bylo vyvinuto se společností NVIDIA, a je navrženo tak, aby zkrátilo dobu implementace a snížilo náklady tím, že nabídne kombinaci výpočetního výkonu, úložiště, softwaru, sítě a konzultačních služeb, které organizace potřebují k tvorbě aplikací s GenAI. Toto kompletní řešení poskytuje rychlost, škálovatelnost a kontrolu potřebnou k přizpůsobení základních modelů s využitím soukromých dat a nasazení aplikací GenAI v hybridním cloudu. 

Díky vysoce výkonnému výpočetnímu AI clusteru a softwaru od společností HPE a NVIDIA je řešení ideální pro nenáročné doladění modelů, RAG (retrieval-augmented generation) a škálování inference. Doba doladění modelu Llama 2 se 70 miliardami parametrů provozovaného na tomto řešení lineárně klesá s počtem uzlů a na 16uzlovém systému trvá jen asi šest minut. Rychlost a výkon podnikům přinese rychlejší návratnosti investic díky vylepšené produktivitě prostřednictvím aplikací s AI, jako jsou virtuální asistenti, inteligentní chatboti a firemní vyhledávání.

Řešení je založeno na serverech HPE ProLiant DL380a Gen11 s předkonfigurovanými grafickými procesory NVIDIA, síťovým připojením přes platformu NVIDIA Spectrum-X Ethernet a jednotkami NVIDIA BlueField-3 DPU. Kromě platformy strojového učení a analytiky HPE je obohaceno o software NVIDIA AI Enterprise 5.0 s novou NVIDIA NIM mikroslužbou pro optimalizované odvozování generativních modelů umělé inteligence a NVIDIA NeMo Retriever a další datové rámce a AI knihovny. 

Experti společnosti HPE Services pomohou podnikům s návrhem, nasazením a správou řešení, včetně nastavení použití vhodných technik ladění modelů, a to s cílem pomoci překlenout nedostatek odborníků na umělou inteligenci. Další informace jsou k dispozici zde.

Od prototypu k produktivitě

Společnosti HPE a NVIDIA spolupracují na softwarových řešeních, která pomohou podnikům udělat další krok a přeměnit experimentální projekty v oblasti AI a ML do produkce. Software HPE Machine Learning Inference, dostupný ve fázi technologického náhledu, umožňuje organizacím rychle a bezpečně nasazovat ML modely ve velkém měřítku. Nová nabídka je propojena s knihovnami NVIDIA a poskytuje předem sestavené kontejnery s optimalizovanými základními modely NVIDIA.

Firmám, které potřebují rychle budovat a nasazovat GenAI aplikace využívající vlastní data, vytvořila společnost HPE referenční architekturu pro podnikový RAG. Založena je na mikroslužbě NVIDIA NeMo Retriever. Nabídka se skládá z komplexního datového základu HPE Ezmeral Data Fabric Software a HPE GreenLake pro File Storage. Nová referenční architektura poskytne podnikům plán pro tvorbu chatovacích robotů, generátorů nebo kopilotů na míru.

S cílem pomoci s přípravou dat, trénováním AI a inferenci, řešení spojuje celé spektrum open-sourcových nástrojů a řešení HPE Ezmeral Unified Analytics Software a software HPE AI, který zahrnuje software pro správu dat strojového učení HPE, vývojové prostředí pro strojové učení HPE a nový software pro inferenci strojového učení HPE. Software HPE pro umělou inteligenci je k dispozici jak na superpočítačích HPE, tak na podnikových výpočetních řešeních pro GenAI, aby podnikům poskytl konzistentní prostředí pro správu jejich pracovních úloh v oblasti umělé inteligence.

Řešení nové generace postavené na architektuře NVIDIA Blackwell

Společnost HPE bude budoucí produkty vyvíjet na nově oznámené architektuře NVIDIA Blackwell, která obsahuje inferenční engine pro zrychlení pracovních úloh GenAI. Další podrobnosti a dostupnost chystaných produktů HPE se superčipem NVIDIA GB200 Grace Blackwell, HGX B200 a HGXB100 budou oznámeny později.

Štítky: 
Umělá inteligence, Strojové učení, Hewlett Packard Enterprise, Nvidia

Podobné články

Audiopro přináší do ČR značku Cabolo, specialistu na AI přepis hlasu na text v reálném čase

23. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Audiopro)
Česká společnost Audiopro do České republiky přináší italskou značku Cabolo, která poskytuje řešení z oblasti automatického přepisu hlasu v reálném čase za využití umělé inteligence. Čtěte více

AMD představilo nové procesory Ryzen Pro řady 8000 a Ryzen Pro řady 8040 se Zen 4 a AI jádry

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: AMD)
Obě nové procesorové série vycházejí z dříve představených spotřebitelských CPU. I v tomto případě je přítomna dedikovaná NPU jednotka, navíc jsou zde však funkce určené pro nasazení v korporátním prostředí. Zatímco řada Ryzen Pro 8040 míří do přenosných počítačů a pracovních stanic, APU řady Ryzen Pro 8000 se stanou prvními desktopovými x86 procesory s dedikovanou jednotkou pro AI výpočty. Čtěte více
Adam Paclt, generální ředitel společnosti IceWarp

Současné AI nástroje jsou jen „škrábáním po povrchu“

15. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IceWarp )
Umělá inteligence tak, jak ji známe dnes v podobě různých chatovacích nástrojů, je jen odrazovým můstkem k tomu, co tato technologie nabídne v blízké budoucnosti. Jakmile se AI nasadí na kvantové počítače, dojde k nebývalému rozvoji ve všech oborech. Čtěte více

Nová pravidla pro firemní AI mohou katapultovat Evropu do popředí

15. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: RSM)
V Evropské unii začala platit nová pravidla pro využití AI ve firmách. Obavy ze zaostávání za zbytkem světa jsou zbytečné, Evropa se může stát v revoluční technologii světovým lídrem. Nejinak je tomu i u Česka. S pravidly padla legislativní bariéra v podnikovém využívání AI a je na českých manažerech, aby zvedli hozenou rukavici. Čtěte více