Google oficiálně představil Android Q. Na jaké novinky se můžeme těšit?

18. 3. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Společnost Google rozhodně nelení a svůj mobilní operační systém Android neustále vylepšuje. V uplynulých dnech pak dokonce oficiálně světu představila hned jeho další generaci, označovanou jako Android Q. Pojďme se tedy společně podívat, na jaké novinky se můžeme u budoucích smartphonů těšit?

Rok 2019 přinese řadu inovací včetně 5G, bezrámečkových displejů nebo skládacích telefonů. A Google úpěnlivě pracuje na nové verzi Androidu, aby všechny tyto nastupující trendy v nových přístrojích zohlednil. Stejně tak se pracuje na neustálém vylepšování řady dalších vlastností včetně bezpečnosti. A protože Google v nedávných dnech zveřejnil první beta verzi připravovaného Androidu Q, je na čase podívat se na nejzajímavější inovace.

Lepší dohled nad lokalizačními službami

Android Q přinese uživatelům větší kontrolu nad tím, kdy mohou aplikace přistupovat ke geolokačním službám. Již dříve musely mít aplikace pro přístup k lokalizačním službám uděleno oprávnění. Android Q však půjde ještě dál a umožní toto chování nastavit detailně – aplikace například nebude mít přístup k lokalizačním službám vůbec, bude jej mít vždy, nebo jej například bude mít pouze v momentě, kdy běží na popředí, ale již jej nebude mít ve chvíli, kdy bude minimalizována a poběží na pozadí.

Rozsáhlejší ochrana soukromí

Kromě lepší kontroly lokalizačních služeb Google přijal i další opatření pro zvýšení transparentnosti, uživatelské kontroly a zabezpečení dat. Uživatelé například budou mít schopnost regulovat přístup aplikací ke sdíleným souborům a složkám. Uživatelé například získají více možností kontroly nad tím, které aplikace a jak přistupují k fotografiím, videím a zvukovým souborům. Větší pravomoci uživatel získá také nad soubory, které jsou prostřednictvím jednotlivých aplikací stahovány do zařízení.

Výrazně omezeno by mělo být také nečekané „vyskakování“ aplikací z „pozadí“ do „popředí“. Značný důraz chce Google klást na využívání tzv. prioritních notifikací, které by měly být využívány například při příchozím hovoru nebo spuštění alarmu. Dále by měl být omezen například přístup k napevno daným identifikátorům (např. IMEI nebo sériové číslo) a k rozdílným Wi-Fi sítím by se smartphony nově měly hlásit s rozdílnými MAC adresami.

Skládací zařízení a nové typy obrazovek

Google intenzivně pracuje na tom, aby byl Android schopen 100% efektivně využívat možností, které přinesou nové typy zařízení, zejména pak modely se skládací či jiným způsobem proměnlivou konstrukcí. Aplikacím na nových zařízení by tak například neměl činit problém přecházet mezi různými typy zobrazení (např. při práci na vnějším displeji a následném otevření zařízení, kde je dostupná plocha větší). Stejně tak by měly být upraveny reakce aplikací na zavření zařízení apod.

Panel nastavení

Klíčová systémová nastavení bude nově možné upravovat přímo v aplikacích. Přímo ve vybraném (a patřičným API vybaveném) programu, například v prostředí internetového prohlížeče, tak bude možné v případě potřeby rychle a pohodlně zapínat a vypínat letadlový režim, Wi-Fi, NFC, mobilní data nebo další v danou chvíli užitečné vlastnosti. Bez nutnosti opouštět aplikaci nebo ji upozaďovat.

Dynamická hloubka ostrosti

Android Q bude nativně počítat s možností pořizovat fotografie s proměnlivou hloubkou ostrosti (např. pro získání tzv. bokeh efektu), a to i za pomoci jednoho jediného fotoaparátu. Navíc by takto mělo být možné získat i 3D snímky nebo snímky pro rozšířenou realitu.

Zkratky pro rychlé sdílení

Do nového Androidu Google přidá zkratky pro přímé sdílení obsahu s konkrétními lidmi. Pokud tedy u souboru vyberete možnost sdílení, kromě stávající a dobře známé nabídky programů a služeb, jejichž prostřednictvím je možné daný soubor sdílet dál, zobrazí i rychlé zkratky na konkrétní osoby.

Nové kodeky

Google jde s dobou a reaguje také na vývoj v oblasti multimédií – uživatelé se tak mohou těšit na podporu videa ve formátu AV1 (šetří přenášená data při zachování potřebné kvality), audioformátu Opus (optimalizovaného pro přenos řeči a streamování hudby) , nebo již známějšího HDR10+. Podporována bude také komunikace s MIDI zařízeními.

Další novinky

Zejména hráče a uživatele jiných graficky náročných programů potěší vylepšená podpora OpenGL v podobě technologie Vulkan a vrstvy Angle pro zajištění vyššího výkonu a stability.

Výrazné úpravy Google chystá také v oblasti konektivity včetně jejího sdílení, nástrojů pro zvýšení výkonu nebo například možností pro úsporu energie.

Chybět nebude ani hlubší integrace funkcí jako jsou neuronové sítě a řada dalších novinek, jejichž výčet si můžete přečíst např. zde.

Spekulace

Zatím se můžeme pouze dohadovat i o přítomnosti dalších funkcí. Často je v souvislosti s novým Androidem zmiňován například v poslední době stále populárnější tmavý režim (dark mode), ale např. i tzv. desktop režim, který již nabízejí například telefony od Samsung nebo Huawei a který umožňuje telefon připojit k velké obrazovce.

Pro některé již nyní, pro většinu později

Pokud patříte mezi majitele vybraných zařízení Google Pixel (Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3 a Pixel 3 XL), můžete se pustit do testování. Samozřejmě je však nutné počítat s řadou limitů a omezení.

Reálně však nelze nástup Androidu Q očekávat dříve než ve druhé polovině letošního roku.

Podobné články

Zleva Denisa Arslanianová a Veronika Schieblová

Denisa Arslanianová a Veronika Schieblová (Samsung): Je důležité nezaspat dobu

13. 3. 2025. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing a Samsung)
Denisa Arslanianová a Veronika Schieblová patří do marketingového a PR týmu společnosti Samsung. Z rozhovoru se například dozvíte, jak všestranná je integrace AI v podání Samsungu, jaké jsou nejnovější funkce v jejich produktech a také se seznámíte s trendy v přijetí AI mezi zákazníky v Česku a na Slovensku. Čtěte více

Prodej smartphonů letos vzroste o 2,3 %

27. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Společnost IDC odhaduje, že celosvětové dodávky chytrých telefonů v roce 2025 meziročně vzrostou o 2,3 % na 1,26 miliardy kusů. Trh by tak měl růst druhým rokem v řadě. Navíc se očekává, že trh poroste i nadále (aktuálně prognóza odhaduje vývoj do roku 2029), ačkoli pomaleji (průměrným ročním tempem CAGR 1,6 %). Čtěte více

Celosvětový prodej chytrých telefonů v roce 2024 vzrostl o 6,4 %

20. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle údajů společnosti IDC se celosvětové dodávky chytrých telefonů ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 meziročně zvýšily o 2,4 % na 331,7 milionu kusů. Šlo o šesté po sobě jdoucí čtvrtletí růstu. Za celý rok pak trh vzrostl o 6,4% na 1,24 miliardy dodávek. Po dvou letech poklesu se tak trh dočkal konečně oživení. Očekává se, že trh bude růst i v roce 2025, i když pomalejším tempem. Čtěte více

Prodej chytrých telefonů by měl v roce 2024 vzrůst o 6,2 %

5. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle nejnovějšího průzkumu společnosti IDC vzrostou celosvětové dodávky chytrých telefonů v roce 2024 meziročně o 6,2 % na 1,24 miliardy kusů. Silný růst následuje po dvou letech prudkého poklesu a je podpořen poptávkou po modernizaci zařízení. Navzdory současnému uživení trhu lze však od příštích let očekávat zvolnění a průměrný růst na úrovni 2,6 %. Čtěte více