Gartner: Šéfové IT nejsou připraveni na budoucnost
Digitalizace je považována za tzv. třetí éru podnikového IT, většina CIO se na ni však necítí dostatečně připravena. Více než polovina dotázaných CIO (51 %) uvedla, že pociťují obavy z toho, že digitalizace probíhá rychleji, než mohou zvládnout, a 41 % se domnívá, že nemá potřebný talent a schopnosti, aby tomuto vývoji čelila.
„V roce 2014 se budou muset odehrát významné změny, pokud mají být CIO schopni svým firmám a dalším institucím pomoci ve světě, kde digitální technologie hrají stále významnější roli,“ uvedl Dave Aron ze společnosti Gartner.
Během tzv. první éry firemního IT byl důraz kladen na možnosti, jak získat nové a zdánlivě magické věci a automatizací procesů vytvořit zlepšení v rychlosti a rozsahu, a v důsledku toho vedení podniků poskytovat takové informace, které nebyly nikdy dřív k dispozici. Předchozí dekáda (druhá éra firemního IT) se nesla v duchu industrializace podnikového IT a zvyšování jeho spolehlivosti, předvídatelnosti, otevřenosti a transparentnosti. Ačkoli však byla tato druhá éra nezbytná a důležitá, napjaté rozpočty a malá chuť riskovat neposkytovaly velký prostor pro inovace.
Nástup třetí éry podnikového IT a s ní souvisejících technologických i sociálních trendů, jako je např. internet věcí, změní všechno. Zcela nové nebudou jen možnosti, jak mohou podniky s technologiemi nakládat, ale od základů se změní také celý informační byznys, pravidla hospodářské soutěže a vzniknou pravděpodobně také nová průmyslová odvětví.
„Pro rok 2014 jsou klíčové dva úkoly: reagovat na zvyšující se potřebu efektivity a růstu a zároveň se také posunovat ke zcela novému vnímání digitálního světa. A ignorovat ani jedno nebude možné,“ doplnil Dave Aron. „CIO budou muset čelit přechodu ze druhé éry podnikového IT do třetí. Budou muset nastavit takové modely vedení a řízení, které podniky připraví na digitální budoucnost.“
„Šéfové IT budou čelit celé řadě úkolů jako dříve, k tomu si však budou muset přibrat celou řadu nových záležitostí souvisejících s novými „digitálními“ trendy. Digitalizace prohloubí nutnost se zamýšlet nad strategií, vedením, strukturou, schopnostmi, financováním a téměř vším ostatním,“ uvedl Aron. „Změny se dotknou všechn odvětví ve všech geografických oblastech.“
Jen málokterý podnik je na nadcházející éru digitalizace řádně připraven – chybějí potřebná pravidla i procesy. Aby bylo možné využít všech příležitostí, které digitalizace nabídne, je nutné nastavit i pro tuto oblast jasné vedení a strategii. A mít také důvtipné vedení, což se dle výsledků průzkumu ukazuje jako jeden nejdůležitějších ukazatelů obchodní i IT výkonnosti.
“Výdaje na IT, portfolio a používané technologie, výběr zaměstnanců, zajišťování dodávek i vedení musejí být nastaveny tak, aby mohl podnik fungovat a vydělávat. I přes to všechno je však kladen tlak na snižování výdajů na IT,“ řekl Aron. „Podle průzkumu zůstanou v roce 2014 výdaje na IT téměř stejné (v průměru porostou o 0,2 %). Pro CIO to bude velmi náročné, protože kromě potřeby renovovat IT zázemí budou muset také nasazovat nové technologie nebo přinejmenším zkoumat jejich možnosti.“
„Vzrůstá napětí mezi tím, dělat IT správně a tím dělat jej rychle, dělat jej bezpečně a dělat jej inovativně,“ uvedl Waller. „Druhá éra firemního IT byla o správném plánování, správném provádění, předvídatelnosti a vytváření hodnot při maximální kontrole a minimálním riziku. Aby se však CIO podařilo zachytit příležitosti třetí, digitální, éry, musejí se vypořádat s rychlostí, inovacemi i nejistotou. To vyžaduje po odděleních IT schopnost pracovat ve dvou režimech – konvenčním (tedy bezpečném a stabilním) a nelineárním (tedy rychlém a hbitém).“
Aby byla schopna IT oddělení reagovat na nové požadavky, plánují CIO v roce 2014 významné změny:
- čtvrtina z nich již významně investovala do veřejných cloudů, většina z nich pak očekává, že v roce 2020 bude více než polovina jejich podnikání probíhat prostřednictvím veřejného cloudu;
- 70 % CIO plánuje změnu technologií a zajišťování dodávek během příštích dvou až tří let, mnoho z nich se přitom poohlíží po menším partnerovi nebo start-upu;
- 45 % společností částečně zavedlo agilní metodiku vyhodnocování, většina z nich by však potřebovala jít dál a vytvořit oddělené, multidisciplinární týmy s jasným vedením, znalostmi problematiky a alternativním zajišťováním dodávek.
“Pokud podniky v digitálním přechodu uspějí a podaří se jim zkrotit tohoto “digitálního draka”, mohou vytvořit novou masivní hodnotu a tím také v organizacích obnovit hodnotu a důvěru IT a CIO,” doplnil Aron. “Nicméně pokud se draka zkrotit nepodaří, mohou podniky velmi prodělat a důvěryhodnost oddělení IT v tom případě téměř s jistotou zmizí.”
Průzkum probíhal ve 4. čtvrtletí roku 2013 a zúčastnilo se jej celkem 2 339 CIO ze 77 zemí, kteří dohromady ovládali rozpočty ve výši vice než 300 miliard USD.