Frekvence kybernetických útoků se v první polovině roku 2021 více než zdvojnásobila

7. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Accenture)
Jak ukazuje nejnovější průzkum společnosti Accenture, ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se v první polovině roku 2021 množství kybernetických útoků celosvětově zvýšilo o 125 %. Informace je odvozená na základě spolupráce se zákazníky a jejich reakcí a zotavení se z incidentů v kyberprostoru.

Trojciferný nárůst (o 125 %) byl způsoben především nedostatečným zabezpečením vzdáleného přístupu k webovým serverům (web shell) a následným spuštěním škodlivého kódu s cílem získání přístupu a kontroly. Příklady zahrnují použití cíleného ransomwaru a následného vydírání či narušení a zneužití dodavatelského řetězce.

„Z hlediska oborů byl nejčastěji zasažen sektor spotřebního zboží a služeb představující 21 % kybernetických útoků, dále následují průmyslový/výrobní sektor (16 % útoků), bankovní sektor (10 % útoků) a sektor cestovního ruchu a gastroprůmysl (9 %),“ přiblížil výsledky průzkumu Michal Merta, odborník na informační bezpečnost a ředitel pražského Cyber Fusion Centra Accenture.

Více než 70 % incidentů zaznamenaných CIFR týmem směřovalo na tři státy, a to na USA (36 %), Velkou Británii (24 %) a Austrálii (11 %).

„Mnoho organizací dnes zabezpečuje pouze hlavní podnikové systémy a nechrání svůj dodavatelský řetězec, dceřiné a přidružené společnosti. Proto je klíčové mít ucelený plán na pokrytí celého IT ekosystému,“ uvedl Michal Merta a dodal: „Společnosti působící v odvětvích jako spotřební zboží a služby, průmysl, maloobchod, cestovní ruch a pohostinství, jež během pandemie zaznamenávaly spíše nižší počet kybernetických útoků, by měly revidovat svou současnou úroveň zabezpečení, neboť zvýšená aktivita spotřebitelů v těchto odvětvích představuje nové příležitosti pro útočníky.“

Průzkum také podrobně popisuje nejčastější kategorie malwaru, jednotlivé varianty ransomwaru a odvětví, na která se útoky v první polovině roku 2021 zaměřovaly nejčastěji. Zde jsou klíčová zjištění:

  • Nejčastější používaný malware byl typu ransomware (38 %), hned poté následovaly pokusy o získání neoprávněného přístupu (33 %).
  • Revil/Sodinokibi byl nejčastěji pozorovaný druh ransomwaru – představoval 25 % incidentů.
  • Ransomwarové útoky nejčastěji cílily na oblasti pojišťovnictví (23 % útoků), spotřebního zboží a služeb (17 %) a na telekomunikace (16 %).
  • Společnosti s ročními tržbami 1–10 miliard USD představovaly více než polovinu (54 %) obětí ransomwaru a vydírání, následovaly firmy s ročními tržbami mezi 10 a 20 miliardami USD (20 %).

„U větších společností je dopad kybernetického útoku významnější a také se v jejich případě častěji mluví o úniku citlivých dat. Proto jsou takové útoky veřejnosti více známy a mnohdy se o nich můžeme dozvědět z médií. To ale neznamená, že menší společnosti nejsou pro útočníky lákavým cílem, právě naopak. Jen se o tom tolik nepíše,“ uzavřel Michal Merta.

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více