FotoŠkoda uvedlo na český trh plenoptický fotoaparát Lytro
Na rozdíl od ostatních digitálních fotoaparátů Lytro nevytváří běžné fotografie, ale soubory typu LFP. Jeden takto pořízený soubor má velikost zhruba 16 MB. Použitý obrazový snímač má rozlišení 11 megaray. Pořízený snímek je možné vyexportovat do formátu JPEG v rozlišení zhruba 1,3 megapixelu.
Ovládání přístroje je velmi jednoduché – kromě dotykového displeje k němu poslouží pouhá dvě fyzická tlačítka a dotyková ploška pro ovládání zoomu. Vestavěná baterie je na jedno nabízí schopna pořídit zhruba 600 snímků. Neobvyklý tvar přístroje byl zvolen zcela úmyslně, ačkoli by bylo možné přístroj vyrobit i v "běžném foto formátu." Úmyslem návrhářů přístroje však bylo vyvolat otázku, co že vlastně Lytro je a k čemu může být dobré.
Díky tomu, že přístroj před pořízením scény neostří, je velmi rychlý. Díky ostření, které probíhá až následně po pořízení snímku, nabízí široké možnosti úpravy perspektivy. Mezi přednosti fotoaparátu patří pořizování statických a makro snímků, vhodný naopak není pro zachycení pohyblivých scén. Fotoaparát dokáže ostřit prakticky na nulovou vzdálenost.
Samotná technologie světelného pole (light field technology) je ve výzkumu již zhruba dvacet let, prvního komerčního nasazení se ale dočkala až v podobě tzv. lighfield engine procesoru, se kterým se setkáváme právě v Lytro fotoaparátu. První praktické pokusy s touto technologií probíhaly prostřednictvím sta běžných fotoaparátů připojených k výkonnému superpočítači.
Na rozdíl od přístrojů vybavených prvními verzemi softwaru disponují v České republice prodávané modely aktivovaným bezdrátovým Wi-Fi modulem a také některými nastaveními umožňujícími ovlivnit např. ISO a čas expozice.
Pokud bychom se na Lytro podívali jako na běžný fotoaparát, zjistili bychom, že je vybaven objektivem s ekvivalentem k běžnému kinofilmu 43 – 341 mm, F = 2.0 a 8x optickým zoomem. Objektiv zabírá 2/3 těla přístroje.
Pořízené snímky je možné prohlížet na stolních počítačích (se systémy MacOS a Windows) a na mobilních zařízeních se systémem Apple iOS (aplikace pro Android bude dostupná do konce roku). Fotografie je možné také sdílet prostřednictvím e-mailu a sociálních sítí (podporován je např. Facebook).
Na trhu bude přístroj dostupný v několika barevných variantách a v kapacitách 8 a 16 GB.
Výhradním prodejcem na českém trhu minimálně do roku 2013 je společnost FotoŠkoda.