Firmy nejsou spokojeny s IT bezpečností

18. 11. 2013. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: EY)
Podle průzkumu EY provedeného ve firmách není 83 % respondentů plně spokojeno se zajištěním informační bezpečnosti ve své společnosti. Až 93 % oslovených podniků celosvětově, 82 % v regionu střední Evropy a 84 % českých firem pak hodlá své investice na boj s kybernetickými útoky minimálně zachovat, resp. jejich objem do budoucna ještě navýšit.
Foto: SXC.hu

Z výsledků průzkumu dále vyplývá, že ačkoli společnosti do ochrany před počítačovou trestnou činností i nadále investují nemalé prostředky, počet pokusů o narušení zabezpečení vzrůstá a není již otázkou, zda, ale kdy bude podnik počítačovému útoku vystaven.

Téměř 31 % respondentů celosvětově uvádí, že počet bezpečnostních incidentů v jejich organizaci v průběhu uplynulých dvanácti měsíců vzrostl nejméně o 5 %. Mnozí jsou si rozsahu i významu současných hrozeb plně vědomi. O tom vypovídá fakt, že v 70 % případů nyní za iniciativy týkající se zabezpečení informací odpovídá přímo management společností.

David Kesl, partner oddělení IT poradenství a řízení technologických rizik společnosti EY v České republice, řekl: „Letošní průzkum dokládá snahu firem situaci řešit. Je však zapotřebí dále jednat a to hned. Nelze ovšem přehlédnout, že vrcholovým manažerům již tato problematika není lhostejná. Když jsme průzkum prováděli v roce 2012, žádný z dotazovaných odborníků na informační bezpečnost například nepředkládal zprávy o činnosti svého oddělení přímo vedení podniku, letos tento podíl činí 35 %.“

„Z hlediska chodu firmy je dnes počítačová kriminalita považována za nejvážnější hrozbu. Ačkoliv se rozpočty na modernizaci zabezpečení přece jen zvyšují – což firmám umožňuje investovat více prostředků do inovačních řešení, která by jim měla pomoci chránit se před dosud neznámými hrozbami – mnozí experti se stále domnívají, že částky vyhrazené na potírání vzrůstajících kybernetických rizik nejsou dostačující,“ dodal Petr Plecháček, senior manažer oddělení IT poradenství a řízení technologických rizik společnosti EY v ČR.

TOP 5 hrozeb a ohrožení zabezpečení firem v uplynulém roce

 Česká republikaStřední Evropa
1.Kybernetické útoky zaměřené na krádež finančních údajůLehkomyslný přístup či nevědomost zaměstnanců
2.Ohrožení zabezpečení související s využíváním mobilních technologiíSpam
3.Kybernetické útoky zaměřené na rušení chodu či poškození podnikuKybernetické útoky zaměřené na rušení chodu či poškození podniku
4.PodvodOhrožení zabezpečení související s využíváním mobilních technologií
5.Zastaralé kontroly či architektura informační bezpečnostiKybernetické útoky zaměřené na krádež finančních údajů

 Z objemu výdajů plánovaných na příští rok je 17 % v České republice, 15 % v regionu střední Evropy a 14 % globálně určeno na inovaci bezpečnostních opatření a moderní technologická řešení. Vzhledem k tomu, jak stávající technologie stále více pronikají do firemních sítí a podnikové kultury vůbec, společnosti musí mít přehled o tom, jakým způsobem zaměstnanci nejrůznější zařízení využívají a to jak na pracovišti, tak v soukromí. To platí zejména v souvislosti se sociálními médii, tedy sféře, s níž se respondenti podle vlastního názoru stále potýkají, jde-li o uchopení konkrétních rizik.

TOP 5 oblastí, na které se podniky hodlají v oblasti informační bezpečnosti zaměřit jako na hlavní priority v roce 2014

 Česká republikaStřední Evropa
1.Sledování souladu s právními předpisy (compliance)Zajištění kontinuity podnikání/zotavení po útoku
2.Reakce na výskyt bezpečnostními incidentuImplementace standardů zabezpečení
3.Zajištění kontinuity podnikání/zotavení po útokuKybernetická rizika
4.Správa událostí a incidentů zabezpečení (SIEM)Zabránění ztrátám/úniku dat
5.Offshoring/outsourcing činností týkajících se zabezpečení včetně rizik spojených s externími dodavateliSpráva událostí a incidentů zabezpečení (SIEM)

Ačkoliv se odpovědní pracovníci zaměřují na správné priority, nemají mnohdy k dispozici dostatek kvalifikovaných zdrojů, případně se potýkají s neadekvátním přístupem a podporou ze strany vedení, což jim v zajištění příslušných zdrojů brání.

Pomyslné nůžky se tak nadále rozevírají a vzniká převis poptávky nad nabídkou, kdy celá polovina oslovených společností postrádá odborníky, které potřebují, aby mohly informační bezpečnost dále rozvíjet. Zatímco v minulém průzkumu označilo nedostatečné povědomí a podporu managementu za problém pouze 20 % participantů, vyšplhala se tato hodnota nyní na 31 %.

„Problém, jak se vypořádat s chybějícími odborníky, řeší firmy na celém světě. V Evropě je situace umocněna tím, že expertů, o něž se přetahují veřejný a podnikatelský sektor, je navíc velmi málo. Přestože tedy firmy mají ve volbě priorit jasno, jsou ve svých možnostech často omezovány nedostatkem zkušených pracovníků,“ uvedl Petr Plecháček.

Štítky: 

Podobné články

Výdaje na IT v Evropě v roce 2025 vzrostou o 8,7 %

14. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle nejnovější prognózy společnosti Gartner by výdaje na IT v Evropě měly v roce 2025 dosáhnout 1,28 bilionu dolarů, což představuje meziroční nárůst o 8,7 %. Do konce letošního roku by pak měly evropské výdaje na IT dosáhnout 1,18 bilionu dolarů. Čtěte více

Prodej tabletů ve třetím čtvrtletí 2024 výrazně vzrostl

5. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Informace společnost IDC odhalily výrazný meziroční nárůst prodeje tabletů a rostoucí optimismus na tomto trhu. Podle nejnovějších údajů se prodej tabletů ve třetím kvartále 2024 meziročně zvýšil o více než 20 % a dosáhl téměř 40 milionů kusů. Čtěte více

Celosvětové výdaje na IT v roce 2025 vzrostou o 9,3 %

29. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle nejnovější prognózy Gartneru by celosvětové výdaje na IT měly v roce 2025 dosáhnout 5,74 bilionu dolarů, což představuje meziroční nárůst o 9,3 %. Prognóza zdůrazňuje exponenciální nárůst prodeje serverů v čele s výdaji v oblasti GenAI. Čtěte více

Globální prodej PC podle Gartneru ve třetím čtvrtletí 2024 klesl o 1,3 %

21. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle výsledků společnosti Gartner činily celosvětové dodávky osobních počítačů ve třetím čtvrtletí roku 2024 celkem 62,9 milionu kusů, což představuje 1,3% pokles oproti třetímu čtvrtletí roku 2023. Tento pokles přichází po třech po sobě jdoucích čtvrtletích meziročního růstu trhu. Navzdory poklesu však globální trh s osobními počítači směřuje k oživení. Čtěte více