Firmy nedokáží využít svá data. Stojí je to miliardy dolarů

29. 4. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Accenture)
Zpráva společností Accenture a Qlik s názvem „The Human Impact of Data Literacy provedená jako součást Projektu datové gramotnosti zjistila, že zatímco většina firem chápe velkou příležitost, kterou využití dat přináší, stále zde existuje propast mezi jejich snahami a reálnými výsledky.

Data jsou zlatým dolem a mohou být výrazným multiplikátorem inovací a růstu. Pokud ale zaměstnanci zápasí s jejich využitím, ovlivňuje to produktivitu i obchodní hodnotu. Průzkum společností Accenture a Qlik mezi 9 000 zaměstnanci po celém světě zjistil, že firmy každoročně ztratí v průměru u každého zaměstnance více než pět pracovních dnů (43 hodin). Tyto ztracené dny jdou na vrub stresu souvisejícímu s informacemi, daty a technologickými problémy. Znamenají propad v produktivitě vyčíslený na miliardy: 109,4 miliardy USD v USA; 15,2 miliardy USD v Japonsku; 13,2 miliardy USD ve Velké Británii; 10,9 miliardy USD ve Francii; 9,4 miliardy USD v Austrálii; 4,6 miliardy USD v Indii; 3,7 miliardy USD v Singapuru; 3,2 miliardy USD ve Švédsku; a 23,7 miliardy dolarů v Německu.

Výzkum identifikoval, jak propast v datové gramotnosti ovlivňuje schopnost firem prosperovat v ekonomice řízené daty. Navzdory tomu, že téměř všichni (87 %) uznávají data jako aktivum, jen málo respondentů je využívá v rozhodovacích procesech. Pouze 25 % dotázaných zaměstnanců si myslí, že jsou plně připraveni k efektivnímu využívání dat, a jen 21 % uvádí, že si jsou jistí svými schopnostmi v oblasti datové gramotnosti – tj. schopností číst data, rozumět jim a pracovat s nimi. Navíc pouze 37 % zaměstnanců důvěřuje svému rozhodnutí více, když je založeno na datech, a téměř polovina (48 %) se často při rozhodování rozhoduje spíše na základě „vnitřního pocitu“ než na poznatcích založených na datech.

Nedostatek datových dovedností snižuje produktivitu. Alarmující tři čtvrtiny (74 %) zaměstnanců uvádějí, že se cítí zahlceni daty nebo jsou při práci s daty znepokojení, což ovlivňuje jejich celkovou výkonnost. Někteří se proto využívání dat vyhýbají, přičemž 36 % dotazovaných uvedlo, že si najdou alternativní metodu k dokončení úkolu bez použití dat. Že zahlcení údaji přispělo ke stresu na pracovišti uvádí 6 z 10 respondentů (61 %). Vrcholem všeho je zjištění, že téměř jedna třetina (31 %) pracovníků celosvětově si kvůli stresu souvisejícímu s informacemi, daty a technickými problémy bere minimálně jeden sick day. 

„Nikdo hodnotu dat nezpochybňuje, ale většina firem musí přehodnotit svůj přístup ke správě dat, analýze a rozhodování. To znamená zajistit pro své zaměstnance nástroje a školení nezbytná k tomu, aby uměli využívat nové příležitosti, které data přinášejí,“ řekl Adam Leščišin, Danubia Region Technology Advisory Lead v Accenture. „Společnosti založené na datech, které se zaměřují na kontinuální učení, budou produktivnější a získají konkurenční výhodu.“

Posílení a motivace pracovní síly s cílem růstu v ekonomice založené na datech

Chcete-li uspět v datové revoluci, musí vedení firem pomáhat zaměstnancům, aby se jim při používání dat a následném rozhodování pracovalo lépe a byli si v něm jistější. Zaměstnanci, kteří se identifikují jako „datově gramotní“, budou s více než 50% pravděpodobností vyjadřovat jistotu v tom, že dělají lepší rozhodnutí a že jim v tomto ohledu firma důvěřuje. Více než třetina (37 %) zaměstnanců se navíc domnívá, že by jejich produktivitu zvýšilo školení v datové gramotnosti.

Přestože většina firem uznává význam dat pro úspěch svého podnikání, stále mají problémy s vybudováním týmů, které mohou tuto hodnotu skutečně reálně využívat. Zaměřují se spíše na to, aby zaměstnanci měli samoobslužný přístup k datům, než aby budovaly soběstačnost jednotlivců v práci s daty. Očekávat, že zaměstnanci budou pracovat s daty, aniž by dostali řádné školení či vhodné nástroje, je trochu jako vzít je na ryby bez prutů, návnad nebo sítí – možná jste je sice přivedli k vodě, ale nepomůžete jim chytit ryby,“ dodal Adam Leščišin.

Podobné články

Jednotnou datovou platformu chce mít do tří let 70 % velkých českých firem

13. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Adastra)
Nadpoloviční většina firem přiznává, že má spoustu dat, ale pro uživatele je obtížné je najít nebo jim důvěřovat. Téměř 40 % firem navíc uvádí, že jejich technologické prostředí už nedostačuje současným potřebám. Jak velké organizace pracují s daty? Čtěte více
Zleva Patrik Drastich a Jiří Dražil

Hitachi Vantara představuje příležitost i kvalitu

18. 5. 2023. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing a DNS)
Patrik Drastich, business unit manager Hitachi ve společnosti DNS, a Jiří Dražil, sales director ze společnosti 3S.cz, nám poskytli zasvěcený rozhovor o technologiích a produktech společnosti Hitachi Vantara. Těšit se můžete na pohled distributora i partnera a detaily o tom, jaké výhody přináší řešení Hitachi Vantara. Čtěte více

Špatná data stojí firmy miliony dolarů ročně

19. 4. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Masthead)
Firmy po celém světě se často potýkají s nekvalitními daty. Mnohdy se dostanou až k vrcholovému vedení, které na jejich základě může špatně rozhodnout. Startup Masthead vytváří platformu, která datové anomálie v reálném čase zachycuje. Chyby dokáže identifikovat ještě dříve, než mohou způsobit škodu. Čtěte více

SAP Datasphere zajistí lepší propojení a správu dat

14. 3. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: SAP)
Řešení pro správu dat SAP Datasphere se soustředí na rychlejší a snadnější přístup k důležitým datům napříč celou firmou. Softwarová společnost také oznámila partnerství s firmami v oboru zpracování dat a umělé inteligence. Jejich cílem je např. vytvoření jednotné datové architektury, která zajistí bezpečné propojení dat mezi systémy SAP a aplikacemi jiných firem. Čtěte více