Firmy internet věcí vnímají jako hlavní budoucí bezpečnostní hrozbu
Nové trendy s sebou přinášejí také nová rizika a je pozitivní, že firmy si je uvědomují – například více než 60 % z nich již uplatňuje bezpečnostní politiku v oblasti BYOD stanovující pravidla použití soukromých mobilních zařízení k práci. Avšak většina z oslovených IT manažerů stále považuje zabezpečení firemních dat za nedostatečné – podle nich prostředky věnované na IT bezpečnost (v průměru 9 % z celkových IT rozpočtů) jsou příliš nízké s ohledem na nárůst aktuálních i potenciálních hrozeb.
Hlavní zjištění průzkumu:
- 58 % evropských SMB firem zažilo v posledních dvou letech narušení bezpečnosti či ztrátu svých dat;
- z těchto incidentů bylo 49 % způsobeno externím útokem, 37 % úmyslným jednáním zevnitř, 9 % krádeží či ztrátou fyzického zařízení a 5 % chybou zaměstnanců;
- mezi klíčové potenciální hrozby vyplývající z aktuálních IT trendů respondenti mj. řadí IoT (71 %), cloudové služby (60 %), sociální média (59 %) a BYOD (59 %);
- hlavními překážkami ke zlepšení podnikové IT bezpečnosti je nízká zainteresovanost podnikového managementu (54 %), nezkušený personál (48 %), omezené finanční zdroje (43 %), rizikové chování zaměstnanců (41 %) a absence adekvátních řešení IT bezpečnosti (29 %).
„Prvním krokem ke zlepšení IT bezpečnosti v každé firmě je přiřadit ji adekvátní prioritu,“ řekl Sergio Galindo, provozní ředitel společnosti GFI Software. „Její zanedbání totiž může vyústit v neplánované finanční náklady, snížení spokojenosti zákazníků a motivace zaměstnanců, ztrátu podílu na trhu a poškození reputace firmy. Je proto třeba posílit zabezpečení IT infrastruktury s využitím efektivních bezpečnostních nástrojů, školení zaměstnanců a vzdělávání uživatelů.“